kwietnia 06, 2021

Nowości wydawnicze - kwiecień 2021

       ~~~~ PREMIERY KWIETNIA~~~~~~ 

Święta, święta i po świętach! Kwiecień rozpoczął się już na dobre. Tak więc zaczynamy przegląd premier wydawniczych. Jesteście gotowi? :)

1. Dwór na Martwym Polu - Joanna Pypłacz 06.04.2021
Wydawnictwo: Replika

Strzeż się tego dworu. Nie wiadomo, jakie skrywa tajemnice... Kraków, rok 1941. Irena Kornacka, artystka i właścicielka kliniki lalek od dłuższego czasu oczekuje na wieści o losach swego męża, który jakiś czas temu został schwytany w ulicznej łapance. Niespodziewanie otrzymuje zaproszenie od swej dawno niewidzianej krewnej sprawującej pieczę nad rodzinnym majątkiem w Uroczyskach. Gdy za radą bliskich postanawia przyjąć propozycję i opuszcza swe mieszkanie na Dębnikach, by zamieszkać w oddalonym o setki kilometrów od miasta, powoli niszczejącym dworze, szybko uświadamia sobie, że w miejscu tym panuje przedziwna atmosfera, a niektóre obszary jego historii objęte są ścisłą zmową milczenia. W pewnej chwili podjęte na własną rękę dochodzenie zaczyna wymykać jej się spod kontroli.


2. Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego - Jan Gołębiowski 07.04.2021
Wydawnictwo: Mando

Odkryj, jak działa polski mindhunter. 
Seryjni mordercy, zamachowcy, gwałciciele, stalkerzy, pedofile, podpalacze... Czy można wniknąć w umysł przestępcy i zrozumieć motywy, jakimi się kieruje? Czy na podstawie śladów na miejscu przestępstwa można stworzyć profil osobowościowy podejrzanego? Czy istnieją jakiekolwiek prawidłowości w działaniu sprawców? Jan Gołębiowski, najbardziej znany profiler kryminalny w Polsce pokazuje tajemnice swojej pracy. 
Główny bohater serialu dokumentalnego "Zawód: Profiler" (CBS Reality Polska) i były psycholog policyjny, obecnie zajmuje się sporządzaniem profili nieznanych sprawców jako biegły sądowy, szkoli organy ścigania i jest wykładowcą Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ktoś może powiedzieć, że książka jest potencjalnym podręcznikiem dla ewentualnych przestępców, pomagającym im umknąć przed wymiarem sprawiedliwości. Nie jest to prawda, chcę bowiem pokazać, że zbrodnia doskonała nie istnieje. Każdego sprawcę można ująć.


3. Więźniarki - Drauzio Varella 07.04.2021
Wydawnictwo: Czarne

Zakład karny dla kobiet w São Paolo to świat w miniaturze. Jest tu rynek pracy, handel, są problemy mieszkaniowe. Jest moda i zmieniające się trendy w wystroju wnętrz. Są sojusznicy i wrogowie. Są zasady, których trzeba przestrzegać, jeśli chce się przeżyć. Jest hierarchia i wewnętrzny system sądowniczy. Oczywiście są też strażniczki, ale tylko gościnnie, więc nie mają wiele do powiedzenia. Jest tu miejsce na miłość – większość osadzonych nawiązuje relacje uczuciowe i erotyczne z innymi więźniarkami. Jest też samotność. 
Odwiedzający to rzadkość, świat zewnętrzny szybko zapomina o skazanych kobietach. Najwięcej jest tęsknoty, zwłaszcza za dziećmi, które zostają po drugiej stronie albo urodzone w więzieniu, po kilku miesiącach zgodnie z przepisami są odbierane matkom. Więźniarki to ostatnia część trylogii więziennej Drauzio Varelli. Autor, który przez wiele lat pracował charytatywnie w zakładach karnych jako lekarz, nie tylko barwnie i szczegółowo opisuje ten niezwykły świat, ale bada też, co sprawiło, że jego podopieczne znalazły się za kratami. 
Gwałty, morderstwa, kradzieże, handel narkotykami – większość tych przestępstw jest popełniana z biedy, beznadziei, pragnienia poprawy swojego losu. To smutny paradoks, ale niektóre bohaterki tej opowieści dopiero za murami więzienia znajdują bezpieczną przystań.


4. Mroczna wiedza. Scholomance. Lekcja pierwsza - Naomi Novik 13.04.2021
Wydawnictwo: Rebis

Nowa powieść autorki bestsellerowego cyklu "Temeraire". 
Szkoła dla wybrańców obdarzonych magicznymi zdolnościami, gdzie porażka oznacza... śmierć! Pierwszy tom cyklu "Scholomance". Scholomance to szkoła, w której nie ma nauczycieli, wakacji ani przyjaźni między uczniami – tylko strategiczne sojusze. Przetrwanie jest ważniejsze od stopni, gdyż młodzi magowie nie mogą opuścić szkoły, aż ją ukończą lub zginą. Obowiązujące w Scholomance zasady są proste: nie można chodzić samotnie po korytarzach i trzeba się strzec potworów, które czają się wszędzie. Poza tym niektórzy uczniowie praktykują czarną magię, a nawet mordują innych, żeby zwiększyć swoje szanse przeżycia. 
Galadriel Higgins, zwana El, potrafi stawić czoło niebezpieczeństwom czyhającym w Scholomance, ponieważ ma ogromną moc. Mogłaby bez trudu pokonać wszystkie grasujące potwory. Problem polega na tym, że równie łatwo mogłaby także zabić pozostałych uczniów...5. Gdzie poniesie wiatr -Kristin Hannah 14.04.2021
Wydawnictwo: Świat Książki

Nowa powieść Kristin Hannah, autorki bestsellerów “Słowik", “Wielka samotność", “Zimowy ogród" i "Firefly Lane" - książki, na podstawie której powstał serial z Katherine Heigl i Sarah Chalke w rolach głównych. 
Jaką cenę ma amerykański sen? Teksas, rok 1934. Miliony ludzi pozostają bez pracy, a susza pustoszy Wielkie Równiny. Rolnicy walczą o zachowanie ziemi i dobytku. Plony są niskie, studnie wysychają, a burze pyłowe niszczą wszystko na swojej drodze. W tych niepewnych, niebezpiecznych czasach Elsa Martinelli musi dokonać bolesnego wyboru: walczyć o ziemię, którą kocha, czy udać się do Kalifornii w poszukiwaniu lepszego życia? 
"Gdzie poniesie wiatr" to niezapomniany obraz "amerykańskiego snu", widziany oczami niezwykłej kobiety, której odwaga i poświęcenie stają się znakiem szczególnym całego pokolenia. 
Kristin Hannah pokazuje rzeczywistość Wielkiego Kryzysu i świat, w którym społeczeństwo podzielone jest na tych, którzy żyją godnie, i na tych, którzy nie mają zupełnie nic.


6. Pieśń Bogini Kali - Dan Simmons 14.04.2021
Wydawnictwo: Vesper

Lata 70. XX wieku. Kalkuta. Miasto, które zdaje się nie kończyć. Tak samo, jak nie kończą się rozległe dzielnice biedoty toczone przez choroby i nieszczęścia ich mieszkańców. Kalkuta przytłacza i onieśmiela, odrzuca i przyciąga jednocześnie. 
Robert Luczak, wysłannik amerykańskiego czasopisma literackiego, udaje się tam wraz z żoną i maleńką córeczką. Jego celem jest pozyskanie praw do publikacji najnowszego poematu jednego z największych indyjskich poetów. Szkopuł w tym, że poeta ów – Das – przepadł bez wieści kilka lat wcześniej i powszechnie uważany jest za zmarłego. 
Luczak wplątuje się w intrygę, którą zaplanowali czciciele potężnej patronki miasta, krwawej i okrutnej Kali... bogini bólu i zniszczenia, czasu i śmierci, bezlitosnej pani kosmicznego ładu. 
Luczak stanie oko w oko z tajemnicami, których poznanie sprowadzi najprawdziwszy horror na niego i jego rodzinę. 
"Pieśń bogini Kali" to nagrodzona World Fantasy Award za rok 1986 debiutancka powieść Dana Simmonsa ("Terror", "Abominacja", cykl "Hyperion") w nowym tłumaczeniu Janusza Ochaba, wzbogacona ilustracjami Macieja Kamudy. 


7. Sen o okapi - Mariana Leky 14.04.2021
Wydawnictwo: Otwarte

Za każdym razem gdy Selmie śni się okapi, na mieszkańców jej wioski pada blady strach. Sen ten oznacza bowiem, że w ciągu 24 godzin ktoś z nich umrze. Kto i w jakich okolicznościach pozostaje niewyjaśnione. Każdy próbuje przygotować się na to, co ma nadejść. Dziesięcioletnia Luiza opowiada o śnie Selmy swojemu przyjacielowi. Optyk zbiera się, by w końcu wyznać Selmie miłość. Matka Luizy rozważa, czy odejść od męża, a on sam marzy o wielkim świecie. 
To, co się wydarzy, na zawsze zmieni ich wszystkich...


8. Kukły - Maciej Siembieda 14.04.2021
Wydawnictwo: Agora

Kania dostaje prywatne zlecenie od niemieckiej dziennikarki: ma rozwikłać zagadkę pożaru, który tuż przed wybuchem wojny strawił jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich na Śląsku. Sprawa ta powiązana jest z makabrycznym odkryciem w tamtejszym kościele a wiedzie ku Freudenkreis, działającej do dziś elitarnej organizacji zrzeszającej zaufanych ludzi Heinricha Himmlera. 
Kania podejmuje trop, który prowadzi go ku tajemnicom niemieckich okultystów, działalności specjalnej jednostki dokumentującej sekrety czarownic oraz ku poszukiwaniom korzeni aryjskiej rasy. Ale stawka w śmiertelnie niebezpiecznej grze, w którą uwikłał się Kania, jest znacznie cenniejsza...


9. Wiosna - Ali Smith 14.04.2021
Wydawnictwo: WAB

W "Wiośnie" głos Ali Smith przesycony jest nadzieją. Trzecia, po świetnej Zimie i rewelacyjnej Jesieni, część głośnego cyklu Pory roku to pełna uroku opowieść o związkach międzyludzkich i nadziei na lepsze jutro. 
Co łączy Katherine Mansfield, Charliego Chaplina, Shakespeare'a, Rilkego, Beethovena, brexit, współczesność, przeszłość, północ, południe, wschód, zachód, mężczyznę opłakującego dawne czasy, kobietę uwięzioną w czasach obecnych? 
Wiosna. Wielka łączniczka. Zwracając uwagę na migrację opowieści w czasie i nawiązując do motywów z Peryklesa, jednej z najbardziej opornych i zwariowanych sztuk Shakespeare'a, Ali Smith snuje nieprawdopodobną opowieść o nieprawdopodobnych czasach. 
W dobie murów i zamknięcia Smith otwiera drzwi. Czasy, w których żyjemy, zmieniają swoją naturę. Czy zmienią też naturę opowieści? 
Nadzieja umiera ostatnia.31 komentarzy:

 1. Czekam na sen o okapi.. jestem ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki Umysł przestępcy oraz Pieś Bogini Kali - na to będę polować!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe nowości :D Najbardziej mnie zaciekawiła książka pt. "Sen o Okapi" :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dużo ciekawych propozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Trudny wybór. Wszystkie wydają się ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkie poznałabym z chęcią ;) Jest w czym wybierać.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie licząc książek, które powieliły się z moim zestawieniem premier na kwiecień, zaciekawiły mnie dwie pierwsze.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. Tej wiosny zdecydowanie jest w czym wybierać. Same interesujące tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiele ciekawych propozycji, parę muszę sobie zapisać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kwiecień obfituje w bardzo ciekawe nowości wydawnicze. Z Twojego zestawienia interesuje mnie m. in. "Wiosna" Ali Smith

  OdpowiedzUsuń
 11. Hannah czytałam dwie książki do tej pory :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jest kilka interesujących książek, ale powiem szczerze, że nie ma tutaj takiej, która sprawiłaby, że muszę ją mieć tu i teraz :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ali mnie interesuje i to nie od dzisiaj

  OdpowiedzUsuń
 14. Zastanawiał mnie Dwór na Martwym Polu, ale jednak się nie zdecydowałam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Sporo ciekawych tytułów. Dwie pierwsze zapisuję sobie obowiązkowo.

  OdpowiedzUsuń
 16. Aż wziełam kartkę i długopis by zanotować kilka z pozycji - bo większość z nich to takie, które zdecydowanie chcę przezcytać ( 2,3,5,6 7 )- tyle książek a tak mało czasu ....

  OdpowiedzUsuń
 17. I jak tu wybrać tylko kilka tytułów skoro tyle ciekawych premier jest ostatnio. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Rzadko sięgam po zwierzę nowinki ale muszę przyznać że Kali mnie ciekawi:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Akurat żadna z tych propozycji mnie nie zaciekawiła :c

  OdpowiedzUsuń
 20. Nawet kusi mnie ten Scholomance, chyba Potter wszedł mocno i nie wyjdzie :D. Sporo pozostałych tytułów też brzmi ciekawie. Szkoda tylko, że czasu i miejsca na półkach tak mało :/

  OdpowiedzUsuń
 21. "Scholomance" mnie intryguje, a "Pieśń bogini Kali" już czeka na półce ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 22. Dwór na martwym polu juz mam na półce

  OdpowiedzUsuń
 23. Ciekawe tytuły! Najbardziej zainteresował mnie "Dwór na pustym polu" :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Czy ja tu nic nie pisałam? Wydawało mi się, że zostawiałam komentarz o bogini Kali. Osiedlowa biblioteka ma stare (chyba pierwsze) wydanie, więc skorzystam i wypożyczę. Wolałabym to, bo ma rewelacyjną okładkę, no ale jak się nie ma, co się lubi... ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Widzę, że profilowanie kryminalne niezmiennie cieszy się zainteresowaniem czytelników. Nic dziwnego, to fascynujące zagadnienie!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger