lutego 08, 2021

Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu - Jakub Małecki, Julita Mańczak

Tytuł: Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu
Autor: Jakub Małecki, Julita Mańczak
Wydawnictwo: ZNAK literanova


Coraz większą popularnością na rynku wydawniczym cieszą się książki popularno-naukowe, które w sposób dostępny dla każdego czytelnika, tłumaczą nieraz dość zagmatwaną wiedzę. Nie musisz być specem w danym temacie, by nauczyć się czegoś nowego o fizyce, astronomii czy otaczającej nas przyrodzie. Tytuły te skłaniają do stawiania pytań, a szukanie na nie odpowiedzi angażuje nas, pobudza do dalszych przemyśleń i odkrywania kolejnych pokładów wiedzy. Wiemy lepiej jak funkcjonuje świat i jakie są w nim zależności. 


O książce:
Potrafią śpiewać nocą. Są nawet na Marsie. Skrywają prastare bakterie i wirusy z czasów, gdy po Ziemi chodziły mamuty. Lodowce – to od nich zależy nie tylko przyszłość Ziemi, ale także nasza codzienność.
Glacjolog dr Jakub Małecki, autor bloga Glacjoblogia, rozmawia z dziennikarką Julitą Mańczak o swojej pasji, fascynującej arktycznej krainie. Na Spitsbergen regularnie przyciąga go hipnotyzujące piękno lodowców. Tam bada życie i zdrowie lodowych gigantów.
Opowieści jego i innych kluczowych ekspertów w dziedzinie klimatu obrazują złożoność lodowcowego świata i prawdę na temat przyszłości planety. Piotr Pustelnik zdradza powody, dla których himalaiści już wkrótce mogą zostać na zawsze odcięci od niektórych szczytów. Jaki wpływ na naszą codzienność mają lód na Marsie, lodowce w Karakorum, wulkany na drugim końcu świata?
Ten reportaż pozwala zrozumieć świat, w jakim żyjemy.

"Zdawało się, że będzie trwać wiecznie. [...] Lód po prostu był. Powoli jednak zaczyna do nas docierać, że naprawdę wszystko płynie. I to zdecydowanie szybciej, niż można było się spodziewać." (str. 7)Moje zdanie:
Spitsbergen - miejsce, w którym mieszkają lodowe olbrzymi. Miejsce, które dzięki rozmową dr Małeckiego z Julitą Mańczak staje się dla czytelnika drugim domem. Zaczynamy rozumieć, dlaczego kraina znajdującą się od nas tysiące kilometrów jest dla nas - wszystkich ludzi - tak bardzo ważna. Na całe szczęście coraz więcej mówi się o zmianach klimatu, globalnym ociepleniu i... lodowcach, które pełnią w tych procesach jedne z ważniejszych ról.
Autorzy tłumaczą czytelnikowi podczas swoich wędrówek po Arktyce, jak to wszystko jest ze sobą zadziwiająco połączone, że to co robimy ma wpływ na naszą planetę. Musimy pamiętać przy codziennych czynnościach, że nasza Ziemia jest układem zamkniętym, więc wszystkie jej zasoby są w ograniczonych ilościach. Od naszych wyborów i gospodarowania zależy, czy temperatura wciąż będzie wzrastać. 
Początek końca to fascynująca książka popularno-naukowa napisana lekkim językiem, a jednocześnie wnosząca wiele do życia swojego odbiorcy. Nie da się jej przeczytać tak po prostu, bez emocji i jakichkolwiek przemyśleń. Wszystkie trudniejsza pojęcia występujące w tekście wytłumaczone są na końcu. więc nie ma obawy, że słownictwo naukowe nie zostanie zrozumiałe nawet przez laika.
No i oczywiście zapierające dech w piersiach zdjęcia. 
Jeżeli chcecie wiedzieć więcej nie tylko o lodowcach, ale także o przyszłości naszej planety, sięgnijcie po książkę Julity Mańczak i Jakuba Małeckiego. Świetny przykład wartościowej literatury. 

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu ZNAK literanova8 komentarzy:

 1. Powiem Ci, że po Twojej notce mam ochotę sięgnąć po tą powieść - mimo tego, że do tej pory raczej nie sięgałam po tego typu publikacje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś czytałam coś tego autora i nie polubiłam się z nim i na razie nie mam ochoty na "przygodę" z jego piórem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję się zachęcona. Możliwe, że też odnalazłabym się w tej publikacji. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie planuję czytać tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Mogłabym mnie zaciekawić. Postaram się po nią sięgnąć.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie publikacje, więc z pewnością przeczytam jak tylko ją znajdę w swojej bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z checią bym przeczytała. Szczególnie po tak dobrej opinii.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna lektura, mam ją w planach, porusza ważny temat!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger