stycznia 06, 2021

Nowości wydawnicze - styczeń 2021

    ~~~~ PREMIERY STYCZNIA~~~~~~ 

Wraz z nadejściem nowego roku chciałabym życzyć wszystkim moim czytelnikom, aby był on lepszy od tego minionego. Dość już wirusa, dość już kwarantanny! Oby tego wszystko szło ku dobremu :)
A jak sobie poprawić nastrój? Kupić nową książkę! Łapcie styczniowe premiery!

1. Wybrańcy - Veronica Roth 13.01.2020
Wydawnictwo: Media Rodzina

Veronica Roth powraca w wielkim stylu! Cykl Niezgodna podbił serca czytelników na całym świecie. Teraz Veronica Roth powraca – silniejsza niż kiedykolwiek przedtem – z nową dylogią dla młodych dorosłych.
Wybrańcy zaczynają się tym, czym inne powieści się kończą – zwycięstwem bohaterów nad potężnym przeciwnikiem. Piętnaście lat wcześniej piątka zwykłych nastolatków została wskazana proroctwem do walki z Mrocznym – potężnym bytem niosącym zniszczenie Ameryce. Mroczny zrównał z ziemią całe miasta i zamordował tysiące ludzi. Wybrańcy, bo takie miano zyskała piątka nastolatków, poświęcili wiele, by go pokonać. Po upadku Mrocznego świat wrócił do normalności... dla wszystkich poza nimi. Bo co można zrobić, jeśli jest się jednym z pięciu celebrytów, z wykształceniem obejmującym jedynie magiczne zniszczenie, kiedy nie ma już na nie zapotrzebowania? A może jednak jest? 
W sposób niezrównany, nowatorski i niesamowicie wciągający Veronica Roth wraca do swoich korzeni i korzystając z najlepszych elementów takich gatunków, jak urban thriller, science fiction i fantasy, tworzy silną bohaterkę, która jest gotowa poświęcić wszystko w walce o przyjaźń i... miłość.2. Firefly Lane - Kristin Hannah 13.01.2020
Wydawnictwo: Świat Książki

Niespokojne lato 1974... 
Kate Mularkey pogodziła się ze swoim miejscem w łańcuchu pokarmowym społeczności ośmioklasowej szkoły. Nagle, ku jej zdumieniu, najfajniejsza dziewczyna świata wkracza na scenę i chce się z nią zaprzyjaźnić. Tully Hart ma wszystko – piękno, mózg, ambicje. Z pozoru różnią się tak bardzo, jak tylko dwie osoby mogą się różnić. Kate jest skazana na wieczne pozostawanie tą niefajną i ma kochającą rodzinę, która zawstydza ją na każdym kroku. Tully, otoczona chwałą i nimbem tajemnicy, kryje sekret, który ją niszczy. Zawierają pakt i zostają najlepszymi przyjaciółkami na zawsze; nim minie lato, stają się Tully-i-Kate; jednym, nierozłącznym bytem. 
Tak rozpoczyna się spektakularna powieść Kristin Hannah, zekranizowana w formie serialu dostępnego na platformie Netflix. Fabuła obejmuje ponad trzy dekady, a wydarzenia rozgrywają się na niespokojnym północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku. Dziewczęta z Firefly Lane to przejmująca, cierpka opowieść o dwóch kobietach i przyjaźni, która stanowiła oś ich życia. Przez trzydzieści lat Tully i Kate podnoszą się na duchu, ratując przyjaźń przed sztormami – zazdrością, wściekłością, zranieniem, żalem. I gdy już myślą, że nic im nie jest straszne, jeden akt zdrady rujnuje ich relacje, wystawiając odwagę i przyjaźń kobiet na ostateczną próbę.3. Ostatni - Maja Lunde 13.01.2020
Wydawnictwo: Literackie

Sankt Petersburg, 1881 rok. Odnalezione w Mongolii kości nowego gatunku konia trafiają do zoologa Michaiła. Ten ze zdumieniem odkrywa, że szczątki do złudzenia przypominają szkielet prehistorycznego dzikiego zwierzęcia i marzy o wyprawie badawczej na stepy mongolskie. 
Czy awanturnik i poszukiwacz przygód Wolff pomoże mu ziścić to pragnienie? Mongolia, 1992 rok. Karin wraz z synem Mathiasem zmierzają do Parku Narodowego Chustajn. Kobieta dorastała w rezydencji Hermana Göringa – Carinhall, gdzie konie Przewalskiego były trzymane w niewoli. 
Od tamtej pory nie ustaje w staraniach, żeby sprowadzić je z Europy do Mongolii, gdzie przed laty żyły na wolności. W końcu jest tego bliska. Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić? 
Norwegia, 2064 rok. Eva wraz z córką prowadzą podupadającą rodzinną farmę. Dokoła ruiny i zgliszcza, Europa powoli się rozpada, brakuje prądu i żywności, sąsiedzi wyjechali na północ. Nastoletnia Isa błaga matkę, żeby i one uciekły. Ale Eva nie chce opuścić zwierząt, zwłaszcza dzikiej klaczy, która spodziewa się źrebaka. Na dodatek pewnego dnia do ich drzwi puka tajemnicza kobieta, która szuka noclegu. 
Czy Louis ściągnie na nie zgubę?


4. Julita Mańczak, Jakub Małecki - Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu 13.01.2020
Wydawnictwo: Znak Literanova

Potrafią śpiewać nocą. Są nawet na Marsie. Skrywają prastare bakterie i wirusy z czasów, gdy po Ziemi chodziły mamuty. Lodowce – to od nich zależy nie tylko przyszłość Ziemi, ale także nasza codzienność. Jedyny taki reportaż o lodzie i zmianie klimatu, który odpowiada na pytania nawet najbardziej zaciekłych geeków klimatycznych. Glacjolog dr Jakub Małecki, autor bloga "Glacjoblogia", rozmawia z dziennikarką Julitą Mańczak o swojej pasji, fascynującej arktycznej krainie. 
Na Spitsbergen regularnie przyciąga go hipnotyzujące piękno lodowców. Tam bada życie i zdrowie lodowych gigantów. Opowieści jego i innych kluczowych ekspertów w dziedzinie klimatu obrazują złożoność lodowcowego świata i prawdę na temat przyszłości planety. Piotr Pustelnik zdradza powody, dla których himalaiści już wkrótce mogą zostać na zawsze odcięci od niektórych szczytów. Jaki wpływ na naszą codzienność mają lód na Marsie, lodowce w Karakorum, wulkany na drugim końcu świata? Ten reportaż pozwala zrozumieć świat, w jakim żyjemy. 
Nasza przyszłość zapisana jest w lodzie.5. Bernadette McDonald - 8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku 20.01.2020
Wydawnictwo: Agora

Autorka znakomitych książek wysokogórskich non fiction ("Kurtyka. Sztuka wolności", "Alpejscy wojownicy", "Ucieczka na szczyt") znów kieruje wzrok na najwyższe szczyty Ziemi.
Tym razem opisuje najtrudniejsze zimowe wyprawy na ośmiotysięczniki. Bernadette McDonald relacjonuje nie tylko pierwsze wejścia, w ogromnej większości będące dziełem polskich ekip, ale także wyprawy nieudane, tragiczne lub po prostu takie, które musiały się wycofać. “8000 zimą" to opowieść o “sztuce cierpienia", która pchnęła polskich lodowych wojowników w najwyższe góry świata zimą i rozpętała światowy wyścig o pierwsze zimowe wejścia na 14 ośmiotysięczników.
Ta gra na arenie międzynarodowej toczy się do dziś, a jej zwieńczeniem będzie zdobycie ostatniego, najtrudniejszego szczytu - K2.


6. Języki zwierząt - Eva Meijer 20.01.2020
Wydawnictwo: Marginesy

Delfiny i papugi mówią do siebie po imieniu, nietoperze lubią plotkować, dziwogony żałobne naśladują wołania drapieżników, by odstraszyć inne zwierzęta i ukraść im kolację, a w pieśniach wielu ptaków i we wzorach na skórze kałamarnic można odnaleźć struktury gramatyczne. Nieświszczuki ze szczegółami opisują intruzów: ich rozmiar, kształt, prędkość, z jaką się poruszają. Te stworzenia nie stanowią wyjątku – większość zwierząt stadnych rozwinęło pełen niuansów system komunikacji: posługują się zapachami, dźwiękami, ruchami czy kolorami. Eva Meijer omawia wiele przykładów zaczerpniętych z najnowszych badań.
Pewna border collie nauczyła się nazw 1022 przedmiotów. Słonie w niewoli z czasem zaczynają używać słów, by komunikować się z ludźmi, a te żyjące na wolności mają na "człowieka" własne określenie. Humbaki śpiewają pieśni miłosne, trwające nawet dwadzieścia godzin. Współcześnie, dzięki technologii cyfrowej, naukowcy mogą nie tylko mapować i interpretować dźwięki wielu gatunków zwierząt, lecz także na nie odpowiadać. Ale biolodzy i etolodzy dopiero zaczynają rozumieć znaczenie tych niezwykłych sygnałów.
Po lekturze tej książki może nie będziecie pogadacie ze wszystkimi zwierzętami, ale z pewnością spojrzycie na nie inaczej – nawet na swojego pupila, o którym myśleliście, że wiecie już wszystko.7. Droga wiedzie przez sen. Gdzie Diabeł mówi dobranoc. Tom 3 - Karina Bonowicz 22.01.2020
Wydawnictwo: INITIUM

Według legendy wiele stuleci temu czwórka przyjaciół została wygnana z rodzinnej wioski, gdyż ludzie lękali się ich czarów. Rozeszli się w cztery strony świata, ale zadziwiającym zbiegiem okoliczności i tak wszyscy dotarli w to samo miejsce – do czarciego kamienia. Tam wywołali diabła i dobili z nim targu... Ich potomkowie przez wieki odczuwali skutki tego paktu i bezskutecznie próbowali się z niego wywikłać. Czy przedstawicielom kolejnego pokolenia uda się wreszcie wrócić do normalności? Jakie przeszkody będą musieli wcześniej pokonać? Z jakimi przeciwnikami się zmierzyć? Jakich sojuszników pozyskać?
Małe miasteczko na odludziu stanie się sceną niezwykłych wydarzeń. Klątwa nie zostaje zdjęta, rytuał się nie udaje. Okazuje się, że podczas jego odprawiania miejsce Nikodema zajął jego brat bliźniak, Mikołaj, o którego istnieniu nikt dotąd nie wiedział. No, prawie nikt... Za sprawą zaklęcia makowego kwiatu bracia, na zmianę, zapadali w sen na pół roku. Nikt nigdy nie zorientował się, że jest ich dwóch. Aż do czasu rytuału. Alicja staje przed poważnym dylematem: obudzić Nikodema i doprowadzić do ponownego ceremoniału czy razem z Mikołajem spróbować przejść do innego wymiaru i tam odszukać ampułkę z krwią wszystkich przodków, o mocy mogącej nawet przywrócić życie umarłym. Żeby jednak podjąć jakąkolwiek decyzję, musi spotkać się z Nikodemem.
Tylko on może wziąć udział w rytuale i tylko on zna miejsce ukrycia cymelium – księgi stanowiącej portal między wymiarami. Jedyną zaś drogą do chłopaka jest wejście w jego sen...


8. Kłamczuch - Jędrzej Pasierski 27.01.2020
Wydawnictwo: Czarne

Komisarz Nina Warwiłow wraca w Beskid Niski. Razem z córką Milą planuje spędzić spokojny urlop w sielskiej wsi Pyrowa. Odpoczynek zostaje niespodziewanie zakłócony, gdy jeden z mieszkańców pada ofiarą morderstwa. Cień podejrzenia rozciąga się na całą okolicę. Nina nie może oprzeć się pokusie rozwiązania tej zagadki. Podążając śladami zabójcy, będzie musiała odnaleźć ziarno prawdy w krążących po wsi legendach, a mieszkańcy zrobią wszystko, by jej to utrudnić. Nina czuje także, że ktoś obserwuje każdy jej ruch. 
Tym razem komisarz musi jednak pamiętać, że nie przyjechała w góry sama...20 komentarzy:

 1. "Wybrańcy", "Języki zwierząt" i "Kłamczuch" - te pozycje najbardziej mnie kuszą. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Styczeń obfituje w dość sporo nowości wydawniczych. Z Twojego zestawienia najbardziej moją uwagę zwraca"Ostatni"

  OdpowiedzUsuń
 3. 1, 3, a najbardziej 6 - brałabym :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chciałabym sięgnąć po drugą z prezentowanych pozycji książkowych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Same ciekawe nowości! Na pewno chciałabym przeczytać "Wybrańców", ale widzę tutaj również inne interesujące tytuły. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja dzięki kwarantannie i pandemii przeczytałam w ubiegłym roku znacznie więcej książek. Sprzyjało temu siedzenie w domu. Z Twoich propozycji skorzystam - sięgnę na pewno po rozmowy o lodzie i zmianie klimatu, bo to tematyka którą lubię. Wieczory wciąż długie, wyjść nie ma dokąd, a czytać można :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam całkiem ciekawe recenzje przedpremierowe Wybrańców... i to one wpadły mi w oko.
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kilka ciekawych tytułów znalazłam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę parę pozycji wartych uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa jestem książek Mai Lunde i "8000 zimą".

  OdpowiedzUsuń
 11. Jedna mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 12. pozycja 1,2,6 to zdecydowanie moje klimaty - dopisuję do listy :-) DZiękuję za taki przegląd nowości wydawniczych xx

  OdpowiedzUsuń
 13. Wybrańców chętnie bym przeczytała. Może i pozostałym mogłabym dać szansę ale powoli. Na razie początek roku to u mnie nadrabiane zaległości. Stosik wstydu po sufit :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Najbardziej zaintrygował mnie ,,Kłamczuch'' i jak tylko znajdę wolniejszą chwilę, to chętnie poznam bliżej ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo dużo interesujących pozycji. Każdy znajdzie coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Języki zwierząt bardzo mnie zaciekawił ten tytuł, ale inne też sprawdzę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Z wymienionych zapowiedzi "Wybrańców" już czytałam i polecam. Czekam jeszcze na drugą część "Gdzie Diabeł mówi dobranoc". :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Pierwsze trzy książki, które wymieniłaś bardzo mnie interesują. Ciekawa jestem jak poradziła sobie Roth w najnowszej książce i chętnie po nią sięgnę, żeby porównać sobie jej styl pisania za czasów Niezgodnej, a obecnie. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger