grudnia 08, 2020

Nowości wydawnicze - grudzień 2020

   ~~~~ PREMIERY GRUDNIA~~~~~~ 

Wybaczcie, że zapowiedzi pojawiły się tak późno. Ta cała pandemia, niewychodzenie z domu, praca zdalna spowodowały, że trudno mi się połapać, jaki mamy dzień. :)
Zbliżają się święta, więc pozwólcie, że zaprezentuje wam moje pomysły na książkowe prezenty z grudniowych premier.

1. Zbrodnia wigilijna - Georgette Heyer 01.12.2020
Wydawnictwo: Zysk i Ska

Święta Bożego Narodzenia w Lexham Manor będą tego roku inne niż zwykle, a nastrój – daleki od świątecznego... Gdy gospodarz tej pokaźnej posiadłości, zasłużenie cieszący się mianem starego sknery, Nathaniel Herriard, zostaje znaleziony martwy z nożem w plecach, na sześcioro bożonarodzeniowych gości pada podejrzenie o popełnienie zbrodni. Chociaż w tym wypadku kluczowa wydaje się delikatna kwestia dziedziczenia po zamordowanym, prawdziwą zagadkę stanowi pytanie, kto z podejrzanych mógł wejść do zamkniętego na klucz pokoju i dokonać tego potwornego zabójstwa. Inspektora Hemingwaya ze Scotland Yardu czeka niezwykle trudne zadanie. Każdy spośród gości Lexham Manor coś przed nim ukrywa, każdy wzbudza nieufność...2. Z duchami przy wigilijnym stole - Walter Scott, Henry James 1.12.2020
Wydawnictwo: Zysk i Ska

Mistrzowska kolekcja niezwykłych opowieści, która przeraża i bawi, zapraszając czytelnika do podróży po świecie upiornych zjaw, poszukiwaczy przygód i nawiedzonych posiadłości. Klasyczne opowieści o duchach, nie dających się wyjaśnić fenomenach, klątwach rodowych i niezwykłych wydarzeniach w wigilię Bożego Narodzenia autorstwa wielu wybitnych pisarzy, jak choćby Walter Scott i Henry James. Zbiór opowieści przenosi czytelnika w czasy, kiedy w starych dworach skrzypiały schody, a świecę mógł zdmuchnąć podmuch wiatru lub... przechodzący duch. Napisane w różnych okresach historie prezentują pełen arsenał gotyckich motywów i nadprzyrodzonych zjawisk. Duch jest najstarszym i najtrwalszym motywem w literaturze – zmieniają się epoki, przemijają mody, jednak postać ducha niezmiennie pozostaje trwałym elementem naszej kultury popularnej od czasów szekspirowskich po dzisiejsze kinowe i serialowe fascynacje.
3. Szare wilki z Jarocina - Robert Ziółkowski 1.12.2020
Wydawnictwo: Zysk i Ska

W wyniku brutalnego gwałtu, w Kilonii ginie siostra pruskiego militarysty, pułkownika von Wussowa. Z ofiary zostaje zdarty rodowy piętnastowieczny medalion. Wussow poprzysięga zemstę. Rozpoznanie dla niego jest proste, kto posiada medalion jest mordercą. 
Akcja kryminalna zostaje spleciona z walką powstańców wielkopolskich z Jarocina, którzy w szarych mundurach – feldgrau , ale już z polskimi orzełkami na czapkach i białoczerwonymi opaskami na ramionach, niczym szare wilki kąsali pruskich najeźdźców. I jak gnębione od setek lat wilki, nie tylko nie dali się pokonać przez 123 lata niewoli , ale skutecznie wywalczyli powrót Wielkopolski , Kujaw i Pomorza w granice Rzeczypospolitej. 
Zawsze krok przed Niemcami, skłóconą Warszawą i zachowawczym Poznaniem, już w listopadzie 1918 roku wyrwali z rąk Prusaków Jarocin.


4. Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu - Anne Applebaum 9.12.2020
Wydawnictwo: Agora

Zdobywczyni nagrody Pulitzera wyjaśnia dlaczego elity w demokracjach na całym świecie zwracają się w stronę nacjonalizmu i autorytaryzmu.
Od Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii po Europę kontynentalną i nie tylko, liberalna demokracja jest zagrożonaa autorytaryzm rośnie w siłę.
W "Zmierzchu demokracji" Anne Applebaum, wielokrotnie nagradzana historyczka komunizmu i badaczka współczesnej polityki, która jako jedna z pierwszych z grona amerykańskich dziennikarzy alarmowała o tendencjach antydemokratycznych na Zachodzie, wyjaśniamechanizmy powstania autokracji i nacjonalizmu na gruncienowoczesnych demokracji, tworząc analizę zmiany, która wstrząsa dzisiejszym światem. Na przykładzie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Węgier, Polski oraz innych państw ukazuje jak rosną w siłę despotyczni przywódcy – korzystając z politycznych sojuszników, biurokratów i medialnych gwiazd, które torują im drogę do władzy. Opisuje także wielu nowych zwolenników nieliberalizmu, którzy, wykorzystując narzędzia takie jak teorie spiskowe, polaryzacja polityczna oraz media społecznościowe, doprowadzają do zmian społecznych.
"Zmierzch demokracji" to także wnikliwe i poruszające spojrzenie na drogę i warunki powrotu do wartości demokratycznych.


5.Migracje - Charlotte McConaghy 9.12.2020
Wydawnictwo: Czarna Owca

Franny Stone zawsze była wędrowczynią. Kiedy jej ukochana dzika przyroda zaczyna znikać, Franny przybywa do odległej Grenlandii z jedną misją: znaleźć ostatnie na świecie stado rybitw popielatych i wyruszyć za nimi na ich ostatnią migrację. Przekonuje Ennisa Malone´a, kapitana statku Saghani, aby wziął ją na pokład, i zjednuje sobie ekscentrycznych członków jego załogi obietnicą, że śledzone przez nią ptaki zaprowadzą ich do ryb.
W miarę jak Saghani zmierza na południe, nowi towarzysze Franny zaczynają rozumieć, że skrywa ona wiele mrocznych tajemnic: nocne lęki, niewysłane listy i obsesję, która nakazuje jej ścigać rybitwy za wszelką cenę.
Kiedy historia jej przeszłości zaczyna się odsłaniać, Ennis z załogą muszą zadać sobie pytanie, za czym tak naprawdę podąża Franny... i przed czym ucieka.18 komentarzy:

 1. W grudniu na nic już nie czekam. To będzie miesiąc nadrabiania zaległości czytelniczych.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Zbrodnia wigilijna" i "Z duchami przy wigilijnym stole" - te pozycje wydają się dla mnie najbardziej interesujące. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam ochotę w święta zrelaksować się przy czymś... świątecznym. Pierwsza pozycja brzmi dobrze :D Ciekawie się zapowiada
  Pozdrawiam i zapraszam na Blogmas #swietasieodbeda

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe propozycje. Z pewnością coś dla siebie wybiorę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Każda książka warta przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam bardzo fajną świąteczna antologię. Nieedługo o niej napisze

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajne mroczne tytuły, najbardziej zainteresowała mnie "Zbrodnia wigilijna ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z duchami przy wigilijnym stole... to może być fajne:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki…ech. Byle do Świąt;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Z Twojego zestawienia zainteresowały mnie trzy książki: "Zbrodnia wigilijna", "Z duchami przy wigilijnym stole" oraz "Zmierzch demokracji", zresztą tą ostatnią publikację nawet dodałam sobie do schowka w jednej z księgarń, w której kupuję książki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Grudniowe wieczory są najdłuższe, więc z pewnością to idealny czas na nadrabianie książkowych zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwsze dwie mi się podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 12. ,,Zmierzch demokracji" mnie zaciekawił. Nie słyszałam o niej wcześniej.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 13. Pierwszą już przeczytałam. Recenzja na blogu 😊

  OdpowiedzUsuń
 14. Zbrodnia wigilijna brzmi ciekawie, może uda mi się przeczytać jeszcze w grudniu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajne zapowiedzi ^^ zobaczymy co z nich będzie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jedną z tych książek mam już za sobą;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Z Duchami przy wigilijnym stole chętnie bym przeczytała. To może być ciekawe połączenie klimatów :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo mnie kusi "Zbrodnia wigilijna"- totalnie moje klimaty ksiażkowe xx

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger