listopada 23, 2020

Zbawiciel - Leszek Herman

Tytuł: Zbawiciel
Autor: Leszek Herman
Wydawnictwo: Muza

Leszek Herman to pisarz, autor książek sensacyjnych, których akcja rozgrywa się na tle Pomorza. Moja przygoda z jego twórczością rozpoczęła się na Śląskich Targach Książki, kilka dobry lat temu, gdzie kupione przeze mnie Sedinum okazało się literackim strzałem w dziesiątkę. Teraz już, jako wierna fanka, na bieżąco zbieram całą twórczość Hermana. Niedawno wyszedł spod jego pióra kolejny tytuł - Zbawiciel, od wydawnictwa Muza (czyli czwarta już część kontynuacji wspomnianego Sedinum).

O książce:
Co łączy obraz Leonarda da Vinci z atakami bombowymi w Szczecinie? Jakie sekrety skrywają miejskie piwnice? Kim jest i czego chce tajemniczy terrorysta podpisujący się jako Heiland der Welt? Jest lipiec. Na Łasztowni – wielkiej wyspie położonej naprzeciwko Starego Miasta w Szczecinie — rozpoczynają się prace przy odbudowie zniszczonych w czasie wojny renesansowych spichlerzy. Prace idą zgodnie z planem, aż do chwili kiedy pracownicy natrafiają na dziwne, zalane betonem piwnice... Kilka dni później, w katedrze, podczas koncertu muzyki organowej ma miejsce dziwne wydarzenie. Przymocowany pod sklepieniem ładunek rozrywa umieszczoną tam torbę pełną kolorowych płatków kwiatów. Media traktują to wydarzenie jako żart albo happening jakiejś proekologicznej grupy. Szczególnie ta druga teoria zyskuje zwolenników, kiedy trzy dni później media otrzymują wiadomość. W mailu znajdują się groźby pod adresem deweloperów oraz dziwny szyfr. List kończy się słowami: „Macie dwa dni, a potem czternaście”. Podpis pod listem brzmi: Heiland der Welt. 
Tymczasem w redakcji „Dziennika Szczecińskiego” dochodzi do rozłamu na tle oceny ostatnich wydarzeń. Faworyzowana przez nową redaktorkę naczelną dziennikarka Urszula bagatelizuje sytuację. Paulina i Piotr postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i przeprowadzić własne śledztwo. W rozwiązaniu tajemniczego szyfru pomaga im przyjaciel – architekt Igor. 
Kiedy tydzień później dochodzi do następnego ataku, okazuje się, że sytuacja jest poważniejsza, niż mogli przypuszczać...Moje zdanie:
Zbawiciel to kolejna część niezwykłych przygód bohaterów, których poznaliśmy w jego wcześniejszych powieściach. Tym razem dziennikarka Paulina Weber i szczeciński architekt Igor Fleming wraz z grupą angielskich przyjaciół próbują uratować Szczecin przed zamachami, które w zamyśle dążą do unicestwienia miasta. 
Powtarza się powielany we wszystkich powieściach autora pomysł powiązania obecnej historii miasta z jego bogatą przeszłością i tradycją, często trudną i niezbyt chwalebną, ale będącą integralną częścią tożsamości tego miejsca. Ale pomimo utartego schematu fabuły, książki Leszka Hermana nie tracą nic ze swojej świeżości i dramatyzmu akcji. Dzieje się tak, być może, za sprawą głównych bohaterów, ale także postaci z drugiego tła – autentycznych, prawdziwych z którymi możemy bez trudu się identyfikować i jakie otaczają nas w codziennym życiu. Bo świat ukazywany w książkach pisarza nie jest fikcją literacką, to rzeczywistość ze wszystkimi swoimi problemami. Odniesienia pełne kpiny i ironii do aktualnych wydarzeń politycznych czy kulturowych sytuują autora nie tylko jako wnikliwego obserwatora, ale także pokazują jego sympatie światopoglądowe wyrażane poprzez postacie zaludniające karty powieści. Ich otwarcie na świat, kulturę innych krajów, znajomość języków obcych, akceptująca tolerancja wobec otoczenia to przesłanie Leszka Hermana i jego wizja pokolenia młodych Polaków-Europejczyków. 
Zbawiciel nie jest jednak książką obyczajową, czy satyryczną. To powieść przygodowo – sensacyjna, gdzie satyrę pisze samo życie. Akcja wartka, pełna zwrotów i nieprzewidzianych sytuacji sprawia, że czyta się ją z prawdziwa przyjemnością. I chociaż tym razem znajdujemy mniej plastycznych i realistycznych opisów miasta, to nadal odnosimy nieodparte wrażenie , że to Szczecin wraz ze swoją historią i tysiącletnią tradycją jest głównym bohaterem powieści. Także w tej powieści znajomość historii, sztuki, ogólna wiedza połączona z ogromną intuicją i zdolnością dedukcji są czynnikami decydującymi o powodzeniu akcji i rozwiązaniu zagadki kryminalnej wobec której bezradni są zawodowi śledczy. A wszystko to napisane w dobrym stylu, żywym, bogatym językiem i w dobrym tempie. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom przygód naszych bohaterów, a póki co serdecznie wszystkim polecam.

Ocena: 9/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza


14 komentarzy:

 1. Nie czytałam żadnej książki tego autora, ale coś czuję, że powinnam zaznajomić się kiedyś bliżej z jego twórczością. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzja ciekawa, ale książka raczej nie dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. To dopiero! Oceniasz tak wysoko, a powieść przygodowo-sensacyjna z satyrycznym tłem brzmi nadzwyczaj kusząco! Możesz wrzucić recenzję książki, której NIE będę chciała przeczytać? :P Przez Ciebie moja lista książek niebezpiecznie się wydłuża...

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiem, że na pewno będę czytała tę książkę w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow aż tak dobrze? No ja mam lekki dystans, ale może powinnam sprawić. Ciekawe czy mi również by się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ależ pozytywna recenzja! Będę mieć na uwadze tę książkę:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki…ech. Byle do Świąt;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię wartką akcję w takich książkach i zaskakujące wydarzenia. Chętnie dam szansę tej powieści, bo może i mi się spodoba. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Coś dla fanów historii i ciekawostek ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Również czekam na kolejną część ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka idealnie w moim guście! Jak mogłam wcześniej nie przeczytać żadnej książki tego autora? Muszę nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Szkoda, że to część serii. Na razie nie planuję czytać

  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Poczytałabym coś takiego o swojej okolicy :P ale po Pomorze też można sięgnąć. Nie czytałam jeszcze nic tego autora i myślę, że warto spróbować się z nim zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam wcześniej żadnej pozycji tego autora, ale zaciekawiłaś mnie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger