listopada 18, 2020

Cywilizacje - Laurent Binet

Tytuł: Cywilizacje
Autor: Laurent Binet
Wydawnictwo: Literackie

Każdego z nas niejednokrotnie nurtują pytania w stylu "co by było gdyby.... ". Gdyby zrobiło się coś inaczej, albo podjęło zgoła odmienną decyzję? Jakie byłyby tego konsekwencje? Takie pytanie retoryczne, ale zostające bez odpowiedzi. Jednak Laurent Binet podejmuje to wyzwanie, przedstawiając wizję świata, którego losy mogły potoczyć się zupełnie inaczej... gdyby.... Jesteście ciekawi? Zapraszam do recenzji.

O książce:
Rok 1492: Krzysztof Kolumb odkrywa Amerykę. Jej podbój jest faktem historycznym, który dokonał się przez splot szczęśliwych przypadków. Ale wyobraźmy sobie inny przebieg zdarzeń i klęskę konkwistadorów. To wysoko rozwinięte cywilizacje amerykańskie jak Inkowie czy Aztekowie opanowują hiszpańskie okręty i ruszają na podbój naszego świata. Mamy do czynienia z odwróconą globalizacją. Nowy Świat to my, czyli Europa, a Stary Świat to Ameryka. To my jesteśmy powoli odkrywani i zdobywani przez inkaskie oddziały. Role się odwracają. Inkowie na czele z ich wodzem Atahualpą w kilkaset osób rozpoczynają podbój kontynentu europejskiego. Jest to odniesienie do zdobycia imperium inkaskiego przez niewielką armię Pizarra.
Scenariusz niemożliwy? Bo przecież gdyby to Inkowie mieli konie, żelazo i antybiotyki, mogliby pokonać konkwistadorów, a historia świata potoczyłaby się inaczej. Cywilizacje to powieść osnuta wokół tej hipotezy. A tak niewiele zabrakło, by stała się naszą rzeczywistością.


Moje zdanie:

Binet stworzył jedyną w swoim rodzaju historię zmieniającą losy naszego świata. Dzięki hipotezie: "co by było gdyby..." powstała świetna powieść fantastyczno-historyczna, gdzie rzeczywiste wydarzenia, realne sytuacje i świat zaludniony znanymi postaciami historycznymi przedstawione są niejako w zwierciadlanym symetrycznym odbiciu. Autor zabiera czytelnika w niezwykłą przygodę i opowiada o zupełnie nowych wydarzeniach z perspektywy jej bezpośredniego obserwatora czy nawet uczestnika.
Książka pod każdym względem jest niezwykła. I chociaż pomysł na odwróconą rzeczywistość (fantazję historyczną) nie jest całkowicie nowy, to jednak użycie jej w  ukazywaniu piętnastowiecznych wydarzeń stanowi o wyjątkowej wartości tego tytułu. Cała ta powieść daje czytelnikowi do zrozumienia, jak niewiele trzeba, aby losy świata potoczyły się zupełnie inaczej.
Na kartach Cywilizacji nie brakuje wielkich postaci ówczesnych czasów takich jak Michał Anioł czy Cervantes i tylko możemy się domyślić w jakim kierunku rozwinęłyby się ich talenty pod panowaniem nowych władców. Co byłoby gdyby...
Powieść czyta się z prawdziwą przyjemnością traktując ją jako swoistą przygodę intelektualną. W końcu nie bez przyczyny historia ta zdobyła we Francji Grand Prix Akademii Francuskiej.
Warto jeszcze dodać, że prawa wydawnicze do tego tytułu zakupiły wydawnictwa z 16 krajów, a w lipcu 2020 roku Mediawan Rights i Païva Studio nabyły prawa do adaptacji telewizyjnej. Na prawdę warto!

Ocena 8/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Literackiemu15 komentarzy:

 1. Mimo bardzo ciekawej recenzji, nie czują potrzeby czytania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz mam już inne pozycje na oku do przeczytania w pierwszej kolejności, ale ten konkretny tytuł na pewno wezmę pod uwagę w dalszych planach czytelniczych. Zaciekawiła mnie na owa alternatywna wizja historii. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa propozycja alternatywnej historii. Raczej nie sięga, po takie książki, a jednak ta mnie zaciekawiła. No i sama często się zastanawiam co by było, gdyby nie jakieś wydarzenie historyczne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie również książka nie zainteresowała jakoś szczególnie. Nie będę jej też skreślać, bo może za jakiś czas będę chciała ją poznać. ;) Zobaczymy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na tę chwilę nie planuję sięgać po tę książkę, ale recenzja ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam tę książkę na półce, czeka na swoją kolej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurczę to może być coś, co bardzo mi się spodoba. Zapisałam sobie już tytuł i mam nadzieję, że uda mi się sięgnąć po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasem jedna rzecz może zmienić bardzo dużo w historii. Też tak czasem rozmyślam co by było gdybym podjęła inną decyzję w moim życiu i dochodzę do wniosku, ze nawet te drobne miały duży wpływ na moje losy. Z ludzkością jest tak samo. Książka może być naprawdę ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wygląda na to, że muszę się zapoznać z tym tytułem.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 10. Wysoko oceniasz. Temat bardzo ciekawy. Nawet okładka klimatyczna, że się chce jej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie jest to książka dla mnie, ale okładka urzekająca.

  OdpowiedzUsuń
 12. To brzmi... Mega ciekawie!! Dodałam na listę i pewnego dnia przetestuję!!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam historie cywilizacji, bo są fascynujące z punktu widzenia kulturoznawczego, a je akurat studiuję. Książka, a raczej Twoja recenzja mnie zaintrygowały, z chęcią bym po nią sięgnęłą! :)
  Pozdrawiam! włóczykijka z Imponderabiliów literackich

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger