września 03, 2020

Nowości wydawnicze - wrzesień 2020

~~~~ PREMIERY WRZEŚNIA~~~~~~ 

I już wrzesień. I już koniec wakacji. Zaczęła się szkoła i praca, nie ma urlopów, więc trudniej będzie znaleźć czas na czytanie książek. A tutaj znowu... dużo wspaniałych premier :) Łapcie moje propozycje, może znajdziecie coś dla siebie.

1. Kraina Lovecrafta - Matt Ruff 02.09.2020
Wydawnictwo: WAB

"Kraina Lovecrafta" to pełna niesamowitości opowieść o brawurowej podróży przez rasistowskie Stany Zjednoczone lat 50. Na podstawie książki powstał serial produkcji HBO o tym samym tytule zapowiadający się na jedną z najważniejszych i najlepiej ocenianych premier tego roku. Chicago, 1954 rok. Dwudziestodwuletni były żołnierz, czarnoskóry Atticus Turner, otrzymuje tajemniczy list od dawno niewidzianego ojca. By wyjaśnić sprawę, wyrusza do Nowej Anglii, żeby go odnaleźć. Tak rozpoczyna się niesamowita podróż przez Amerykę lat pięćdziesiątych – krainę, w której rasizm jest wszechobecny i gdzie spotkać można... osobliwości rodem z książek jednego z najwybitniejszych autorów powieści grozy, H. P. Lovecrafta.
W "Krainie Lovecrafta" Matt Ruff błyskotliwie i przekornie łączy najlepsze tradycje powieści grozy, horroru oraz fantastyki, tworząc niezwykłą, wciągającą oraz emocjonującą opowieść o okrucieństwie rasistowskich przekonań. Bohaterowie powieści zmierzyć się muszą nie tylko z tropiącym czarnoskórych szeryfem, nie wahającym się używać przemocy. Na swojej pełnej przygód drodze spotkają czające się w lesie przerażające potwory, tajemniczy Zakon Prastarego Świtu i duchy zamieszkujące skrywającą mroczny sekret posiadłość.
Z każdą kolejną stroną tempo akcji przyśpiesza, a klimat staje się coraz bardziej niesamowity.

2. Dracul - J. D. Barker, Dacre Stoker 02.09.2020
Wydawnictwo: Czarna Owca

Dla tych, którzy wiedzą, że potwory istnieją naprawdę. 
Rok 1868. Bram Stoker przygotowuje się do starcia z nieludzką bestią. Uzbrojony w lustra, krzyże, wodę święconą i broń, czeka na atak. To będzie najdłuższa noc w jego życiu. Zdeterminowany, by opowiedzieć światu o swoich przeżyciach, młody Bram spisuje wydarzenia, które doprowadziły go do tego miejsca. Osamotniony snuje niesamowitą narrację sięgającą jego dziecięcej choroby, tajemniczej cioci Ellen i rzeczy, których przez lata nie potrafił wyjaśnić. 
Niewiarygodne historie, które kiedyś włożyłby między bajki, okazały się prawdą.3. Seryjni mordercy II RP. Będzie wam u mnie jak w raju - Kamil Janicki 02.09.2020
Wydawnictwo: Literackie 

Groza i fascynacja. Kim naprawdę byli najsłynniejsi zbrodniarze międzywojennej Polski? Jak opisywała ich ówczesna prasa? Jak postrzegało ich społeczeństwo? 
Najnowsza książka Kamila Janickiego odsłania mroczne oblicze dwudziestolecia międzywojennego – jej bohaterami są seryjni mordercy. 
Wampir z Łowicza, fabrykantka aniołków, wampir z Łodzi... Potwór, diabeł wcielony – seryjni mordercy budzą przerażenie, ale i działają na zbiorową wyobraźnię. 
Kto nie czytał z wypiekami na twarzy "Pachnidła" Süskinda? Kto nie oglądał "Milczenia owiec"? 
Na kartach "Seryjnych morderców... "autor koncentruje się na kilku wybranych postaciach i historiach, ale zarysowuje też szersze tło, pokazując narodziny fascynacji historiami mrożącymi krew w żyłach. Książka przedstawia również sposób funkcjonowania ówczesnej prasy (niszczenie ludzi bez dowodów, nakręcanie spirali strachu, brak szacunku dla ofiar), policji oraz społeczeństwa z jego chorobliwym zainteresowaniem skandalami i zbrodnią, a także głęboko zakorzenioną mizoginią. Kamil Janicki jak mało kto potrafi napisać książkę historyczną, którą czyta się niczym wciągającą powieść, czego dowodem są choćby wielotysięczne nakłady jego bestsellerów: "Pierwszych dam II Rzeczypospolitej" czy "Dam złotego wieku". 
A kiedy podejmuje tematykę kryminalną, od lektury po prostu nie sposób się oderwać!

4. Saturnin - Jakub Małecki 16.09.2020
Wydawnictwo: SQN

Przez błąd na bilecie kilkuletni Satek wierzy, że autobus, którym jeździ do szkoły w Radziejowie, zahacza o tajemniczą krainę. To tam, jak podejrzewa chłopiec, zazwyczaj przebywa jego milczący, skryty dziadek.
Dwadzieścia lat później Saturnin mieszka w Warszawie, pracuje jako sprzedawca i trzyma się z dala od tajemniczych krain. Pewnego dnia dziadek znika i Saturnin musi wrócić w rodzinne strony.
Wspólnie z matką rusza jego śladem i coraz głębiej zapuszcza się w przeszłość. To, co odkryje, zburzy jego świat.
5. Dość - Dorota Sumińska 16.09.2020
Wydawnictwo: Literackie 

Dość! – krzyczy Dorota Sumińska, bo jak nikt inny rozumie zwierzęta i z dnia na dzień coraz bardziej nienawidzi ludzkości, która uważa się za ważniejszą od wszystkiego, co człowiekiem nie jest. Zasiada na tronie świata i chce być jego panem. Panem życia i śmierci. Dąży do podporządkowywania sobie innych żywych istot, stanowienia o ich wolności i przestrzeni do życia, godzinach snu, posiłku, wypróżniania się i zażywania cielesnych przyjemności; do zabierania im dzieci; do zmieniania ich życia w piekło. Gdy takie traktowanie dotyczy samego człowieka, bez ogródek nazywamy je zbrodnią, bestialstwem, mordem. A jednocześnie ze zniewolenia i zabijania zwierząt uczyniliśmy dochodowy interes. 
To książka protest. Książka manifest. Krzyk "suki w ludzkiej skórze" – jak pisze o sobie Sumińska. Do bólu prawdziwy, gorzki i bolesny głos w sprawie zwierząt i ludzi, dobitny niczym "Głód" Caparrósa.
6. Tygrysie serce. Moje życie ze zwierzętami - Ewa Zgrabczyńska 16.09.2020
Wydawnictwo: ZNAK

Najpopularniejsza dyrektorka zoo otwiera drzwi do swojego zwierzyńca!
O sobie mówi, że zwierzęta ma w genach. W wieku czternastu lat jako wolontariuszka zaczyna pracę w poznańskim zoo. Trzyma do zastrzyków węże boa i karakale, a jej miłość do zwierząt z czasem przeradza się w wielką pasję. Polska usłyszała o niej, gdy wraz z pracownikami poznańskiego zoo uratowała życie słynnym Nieumarłym – dziewięciu tygrysom przewożonym w koszmarnych warunkach przez polsko-białoruską granicę. Świat śledził tę walkę, która poruszyła sumienia i wywołała wielką falę dobra.
Dziś Ewa Zgrabczyńska nie tylko opiekuje się podopiecznymi w zoo, ale również ma na wsi swój domowy zwierzyniec liczący ponad 60 zwierzaków!
Dlaczego nie należy igrać z nadawaniem kotom imion? Jak udało się uratować niedźwiadka przed chorobą sierocą? Które zwierzęta mają największy temperament, a które stanowią wzór małżeńskiej wierności? Jakie pieszczoty najbardziej lubi nosorożec? I jak to się stało, że najlepszym przyjacielem psa został szczur?
"Tygrysie serce. Moje życie ze zwierzętami" to nie tylko zabawna, a jednocześnie poruszająca opowieść o życiu wśród zwierząt. To także historia niezwykłej kobiety, która na każdym kroku przypomina nam, jak ważna jest walka o prawa tych, którzy sami nie mogą się obronić.

7. Uściski - Aurelia Blancard 29.09.2020
Wydawnictwo: Zysk i Ska

Mroczna tajemnica ostatniego listu. 
Lidia jest tłumaczką i mieszka we Francji. Pewnego dnia dostaje zlecenie z policji – ma przetłumaczyć list znaleziony u młodej samobójczyni. Treść listu wzbudza w niej podejrzenia. 
Czy pisząca chciała odebrać sobie życie? 
A może to szyfr? 
Kiedy przyjeżdża siostra zmarłej, Adriana, Lidia towarzyszy jej jako tłumaczka podczas przesłuchania na policji i oferuje dalszą pomoc. Mimowolnie wplątuje się w ciąg dziwnych zdarzeń i odkrywa coraz bardziej niepokojące sekrety z życia zmarłej dziewczyny. Jednocześnie w mieście zaczynają ginąć kobiety: samotne, nieznające języka, mieszkające z dala od rodziny - emigrantki.

12 komentarzy:

 1. Tygrysie serce - tak hipnotyzująca okładka, że musze sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń
 2. "Dracul" i "Tygrysie serce" - te tytuły zainteresowały mnie najbardziej. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O Krainie Lovecrafta pisałam już u siebie dwa razy. DRACULA zapowiada się ciekawie. Jakub Małecki to obowiązkowa lektura o Seryjnych mordercach do tej pory nie słyszałam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Z powyższego zestawu najbardziej ciekawa jestem "Seryjnych morderców..."

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba najbardziej ciekawi mnie ta książka "Seryjni mordercy II RP". Jeśli się uda, myślę że po nią sięgnę.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. może Dość to powinna być lektura szkolna... hmmm

  OdpowiedzUsuń
 7. Całkiem przyjemne nowości! Skusiłabym się na nową książkę Janickiego:)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie najbardziej zainteresowały dwie książki: "Dracul" oraz "Seryjni mordercy II RP". ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger