sierpnia 03, 2020

Nowości wydawnicze - sierpień 2020

~~~~ PREMIERY SIERPNIA~~~~~~ 

Nie wiem jak wam, ale mnie lipiec minął zaskakująco szybko. Jak zawsze nie zdążyłam przeczytać aż tylu książek, ile bym chciała. A stos hańby rośnie... :)
Kolejne, tym razem sierpniowe premiery znów zaskakują różnorodnością. Zobaczcie moją listę najlepszych tytułów tego miesiąca.

1. Bodaj Budka - Natałka Babina 04.08.2020
Wydawnictwo: Rebis

Nikt tak jak Natałka Babina nie łączy sielskości białoruskiej wsi ze złem, które czai się w ukryciu... Ktoś cichy milczy w ciemności... 
Strach wyjść z domu, strach w domu pozostać... 
Wśród lasów i mokradeł czai się zło, obce, nieznane... 
A może nie, może właśnie znane, może takie, które zawsze było obok i które sami sprowadziliśmy naszym codziennym zaniedbaniem, naszą bylejakością, tumiwisizmem... Otworzyliśmy przed nim wrota i z głębokim ukłonem zaprosiliśmy do siebie... 
W swej najnowszej książce Natałka Babina stawia okrutną diagnozę naszemu zakątkowi Europy. Przestrzega przed tym, co się może stać z ludźmi, którzy tracą własną tożsamość, przestają czuć wibrację i rytm swojej ziemi. 
"Bodaj Budka" to powieść, której akcja rozgrywa się trochę na wschód od nas, za pilnie strzeżoną granicą, ale na tyle blisko, że my też powinniśmy wytężyć wzrok i słuch...2. Sfora - Przemysław Piotrowski 12.08.2020
Wydawnictwo: Czarna Owca

Zima. W lesie nieopodal Zielonej Góry odnaleziona zostaje ręka. Wstępne oględziny wskazują, że została ona... odgryziona przez człowieka. 
Atmosfera niepokoju w mieście narasta. W mediach pojawiają się pogłoski o grasującym w okolicach wilkołaku. Niedługo potem śledczy trafiają na zmasakrowane zwłoki zaginionej niedawno zakonnicy – ofiara została zamordowana, a jej ciało rozszarpały wilki. 
Inspektor Romuald Czarnecki powołuje specjalną grupę dochodzeniowo-śledczą, w skład której wchodzą również Igor Brudny i Julia Zawadzka ze stołecznej policji. Talent i trudna przeszłość komisarza Brudnego po raz kolejny mogą okazać się nieocenione. Mimo zdecydowanych działań śledztwo komplikuje się coraz bardziej. Brudny musi ustalić, czy sprawca ma jakiś związek z sierocińcem sióstr hieronimek, w którym sam się wychowywał. 
Łowy dopiero się zaczynają.

3. Babka z zakalcem - Alek Rogoziński 12.08.2020
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Luiza Mirska od wielu lat jest szefową wielkiej firmy cukierniczej i gwiazdą telewizyjnych programów kulinarnych. Czuje jednak, że przyszedł czas, aby przekazać komuś swoje imperium. Problem w tym, że kiedy bierze pod lupę potencjalnych spadkobierców, przekonuje się, że każdy z jej bliskich ma na sumieniu jakieś przestępstwo. 
Gdy na rodzinnej imprezie z okazji sześćdziesiątych urodzin Luizy dochodzi do morderstwa, podejrzani stają się wszyscy. Bo też i każdy z gości miał powód i okazję, aby dodać swoje zabójcze "trzy grosze" do babeczki z lukrem... 
Przewrotna komedia kryminalna, w której wszystko może się wydarzyć. I wydarzy!


4. Jaskółki z Czarnobyla - Morgan Audic 12.08.2020
Wydawnictwo: Mova

Wciągające śledztwo, w którym burzliwa rzeczywistość dzisiejszej Ukrainy splata się czarnobylską tragedią. Ponad 30 lat po wybuchu elektrowni w Czarnobylu Morgan Audic powraca do jednej z najbardziej przerażających historii w dziejach świata. 
Przez Prypeć, teren dawnej zony, przetaczają się wycieczki turystów zafascynowanych nuklearnym wysypiskiem postsowieckiego świata. Podczas jednej z wycieczek zostaje znalezione zmasakrowane ciało mężczyzny. Do prowadzenia śledztwa zostaje włączony sztab ludzi: Aleksander Rybałko, który jako dziecko mieszkał w Prypeci, Josif Melnyk , policjant pracujący od kilku lat w Czarnobylu, a także ornitolożka Nina. 
Czy uda im się odkryć, kto stoi za w makabryczną śmiercią Leonida, syna byłego ministra Wiktora Sokołowa? 
Czy ta śmierć ma związek z jeszcze jedną, która wydarzyła się w dzień katastrofy w Czarnobylu?5. Pieśń Ziemi. Rdzenna mądrość, wiedza naukowa i lekcje płynące z natury - Robin Wall Kimmerer 12.08.2020
Wydawnictwo: ZNAK

Głos naszej planety, za którego wysłuchanie jesteśmy odpowiedzialni. Posłuchaj opowieści o kobiecie, która przybyła z nieba. Zwierzęta ofiarowały jej błoto z dna morza, a ona stworzyła ląd. Kiedy tańczyła, ląd się rozrastał. A gdy ofiarowała ziemi nasiona, dzikie trawy, kwiaty i drzewa rozprzestrzeniły się wszędzie. 
Tak powstała Ziemia – dzięki współpracy człowieka i przyrody. Dziś jednak trudno nam usłyszeć jej wołanie. Jako ludzie Zachodu zapomnieliśmy, że Ziemia to nasz dom. Ale nie jest jeszcze za późno. Posłuchaj pieśni Ziemi. 
Robin Wall Kimmerer, profesor botaniki i członkini plemienia Potawatomi, pokazuje, że nie jest za późno, by naprawić relację z otaczającym nas światem. Łącząc obszerną wiedzę naukową z rdzenną mądrością przodków, przypomina o lekcjach naszego najstarszego nauczyciela – natury. 
Zebrane w pięciu rozdziałach opowieści o wspólnych korzeniach ludzkości i planety pokazują, czego nauczyć mogą nas indiańskie dialekty, historia Skywoman i powstania świata oraz magiczne cykle przyrody. Ponadczasowa opowieść dla tych, których zachwyciła Biegnąca z wilkami Estes Pinkoli Clarissy.

6. Odległe brzegi - Kristin Hannah 12.08.2020
Wydawnictwo: Świat Książki

Elisabeth i Jack mają za sobą dwadzieścia lat małżeństwa. Kiedy ich córki wyprowadzają się z domu, dociera do nich, że ich związek się wypalił - stał się konwencjonalny i pozbawiony miłości. Rozmyślania o niewykorzystanych szansach doprowadzają do separacja, która jednak nie przynosi im szczęścia. 
Choć każde z nich odnosi sukcesy zawodowe, to oboje odkrywają, że bez siebie nie będą mogli być szczęśliwi. Czy uda się na nowo rozpalić namiętność i poczuć miłość? 
Kristin Hannah, przypomina nam o najcenniejszych darach, jakie dostajemy od życia: przyjaciołach, rodzinie, a także sile potrzebnej do dokonywania potrzebnych zmian... i odwadze do przebaczania.7. Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa - Philip Lymbery, Isabel Oakeshott 12.08.2020
Wydawnictwo: Mova

Za wszystkim, co jemy, kryje się jakaś historia. Właśnie teraz gdzieś na świecie zabitych zostaje 4 tysiące zwierząt. W ciągu ostatnich dziesięcioleci zwierzęta hodowlane znikały z naszych łąk i pastwisk, bo rozrastający się przemysł hodowlany zamknął je w klatkach i boksach. Rocznie pochłania on dziesiątki miliardów niewinnych istot hodowanych na mięso, mleko i jaja, które codziennie zjadamy. 
Przez 3 lata Philip Lymbery podróżował po świecie i przyglądał się temu, jak wygląda "od kuchni" przemysłowa hodowla zwierząt i jak wpływa ona na ludzi, zwierzęta i planetę. Lymbery odwiedza m. in. fabryki w USA, Peru, Chinach i Meksyku. Pokazuje, jak umyślnie pogarszana jest jakość jedzenia, które trafia na nasze stoły: od sztucznego przyspieszania wzrostu zwierząt, poprzez używanie ogromnych ilości środków chemicznych, antybiotyków i leków hormonalnych, po nadprodukcję zboża na paszę. 
Farmagedon jest wołaniem do naszego sumienia, wezwaniem do ujrzenia w hodowli przemysłowej jednej z najbardziej przerażających przyczyn marnowania żywności, cierpienia zwierząt, wymierania zagrożonych gatunków, zanieczyszczenia wód oraz rosnącej liczby chorób cywilizacyjnych. Autor nie zostawia jednak czytelnika wyłącznie z bulwersującym obrazem przemysłu żywieniowego – pokazuje, jak w prosty sposób każdy konsument może uchronić się przed jedzeniem mięsa, jajek i mleka pozyskiwanych w tak skandaliczny sposób. 
Oto wstrząsający obraz produkcji jedzenia, które ląduje na naszych talerzach – obowiązkowa lektura dla wszystkich, których obchodzi, czym karmią siebie i swoich bliskich na co dzień.

8. Żałobnica - Robert Małecki 12.08.2020
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Zmarli zawsze zabierają tajemnice do grobu. Tym razem zrobili wyjątek. Gdyby to był idealny związek, Anna jeszcze długo nie wyszłaby z żałoby po wypadku męża i pasierbicy. Ale to nie było idealne życie. Ani idealne małżeństwo. Anna bowiem nie była idealną żoną i macochą. W pogoni za szczęściem mogła znieść wiele, jednak śmierć bliskich zniszczyła wszystko z siłą sztormu. Żałobnica, piękna kobieta po trzydziestce, dziedziczy po śmierci męża świetnie prosperujące przedsiębiorstwo i spory majątek. Niestety skrywane głęboko tajemnice po latach wypływają na wierzch i Anna orientuje się, że ktoś zaczyna manipulować jej życiem. Kobietę zalewa fala strachu, ale zanim wpadnie w nieprzeniknioną toń, będzie musiała stawić czoła mrocznej przeszłości. I zrobi to. Tym bardziej, że ukrywa jeszcze jeden sekret... Hipnotyzujący thriller o samotności, sile rażenia kłamstw i toksycznej przyjaźni, która karmi żądzę zemsty.

9 komentarzy:

 1. Z tego zestawu najchętniej przeczytałabym powieść Kristin Hannach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ze wszystkich wymienionych propozycji, najbardziej chcą przeczytać książkę Odległe brzegi. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. "Jaskółki z Czarnobyla", "Babka z zakalcem" i "Sfora" - te tytuły najbardziej mnie ciekawią. Swoją drogą, mnie też lipiec minął szybko, a lista książek, które chciałabym przeczytać, lecz jeszcze tego nie zrobiłam, wciąż się wydłuża. Owszem, udało się przeczytać parę tytułów, ale nadal przybywają kolejne. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsza książka mnie zainteresowała, fajnie opisałaś... No i o zwierzętach - niewygodny temat ale to się dzieje

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsza i siódma pozycja znalazły się również na moim blogu wśród zapowiedzi. Odległe brzegi i książka Małeckiego również mnie ciekawią. O Jaskółkach też czytałam.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Pieśń Ziemi wydaje mi się bardzo interesująca. Myślę, że po sięgnę po tę książkę.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Najbardziej wpadła mi w oko "Żałobnica" - zdecydowanie chcę ją przeczytać!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie zainteresowały wszystkie książki. :D "Żałobnicę" już mam i niedługo będę czytać tę powieść. ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger