sierpnia 12, 2020

Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię - Michael J. Benton

Tytuł: Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię
Autor: Michael J. Benton
Wydawnictwo: Prószyński i Ska

Niech pierwszy podniesie rękę ten, kto nigdy nie interesował się dinozaurami - nie czytał książek, nie oglądał filmów, nie wyobrażał sobie jak to kiedyś będzie biegał po pustyni szukając pradawnych skamielin. Bądźmy szczerzy - dinozaury są super! I to nie jest tylko moje zdanie. Żadna z dziedzin nauki nie wpłynęła tak na kulturę popularną, jak właśnie paleontologia. Jeśli jesteście wielkimi fanami Tyranozaura Rexa, a chcecie wiedzieć coś więcej niż tylko to, co zostało pokazane w filmach Park Jurajski - to ta książka, o której zaraz napiszę, jest idealna właśnie dla Was!

O książce:
Słynny brytyjski paleontolog Michael Benton relacjonuje w swojej książce najnowsze badania nad dinozaurami i ich zaskakujące wyniki. Z pasją opowiada o rewolucji, w której sam uczestniczył. Dinozaury odkryte na nowo to książka o tym, jak w badaniach nad dinozaurami pewność zastąpiła spekulacje. Jeszcze niedawno mogliśmy się tylko domyślać, jak szybko ten czy tamten dinozaur biegał, co potrafił pogryźć, a czego nie, jak opiekował się młodymi albo jak był ubarwiony. Dziś - dzięki nowym znaleziskom i technikom badawczym - potrafimy odpowiedzieć na te wszystkie pytania (i na wiele innych). W ciągu ostatnich dwudziestu lat nasza wiedza o dinozaurach przeszła oszałamiającą rewolucję, w której znaczący udział miały także odkrycia z terenów Polski, takie jak szczątki silezaurów.

Moje zdanie:
Halo, Wielbiciele dinozaurów! Mam dla Was świetną wiadomość - w tym roku opublikowana została na naszym rynku prawdziwa perełka opowiadająca o tych cudownych zwierzętach, autorstwa jednego z najwybitniejszych obecnie paleontologów, Michaela J. Bentona z Uniwersytetu w Bristolu.
Dinozaury odkryte na nowo to żadna tandeta pełna legend i niedopowiedzeń, wręcz przeciwnie, to doskonała książka popularnonaukowa opierająca się na najnowszych doniesieniach z tematu paleontologii.
Wciągająca od pierwszej strony, poszerzająca naszą wiedzę i pogłębiająca zainteresowania.
Idealnie zachowuje balans pomiędzy łatwością odbioru a ścisłością tematu. Autor nie podaje tylko suchych, trudnych do przełknięcia faktów, ale przyjemnie opowiada o odkryciach, które zmieniły spojrzenie na te pradawne gady. Dowiemy się jak nauka zastąpiła spekulacje w badaniach, których tematem są dinozaury. Dzięki nowym metodom obliczeniowym na wiele pytań dotyczących życia tych olbrzymich jaszczurów można już odpowiedzieć z całą pewnością, konfrontując dotychczasowe przypuszczenia z zebranymi materiałami. Jak sam pisarz twierdzi: celem tej publikacji jest pokazanie czytelnikowi najnowszych skamielin, a także zabranie go do wnętrza nowoczesnych laboratoriów i współczesnych ekspedycji badawczych. Zainteresowani?
Jednak uczulam, do tej lektury trzeba mieć "czystą" głowę, by skupić się na jej odbiorze. Jeśli oczekujecie infantylnej książki, która łopatologicznie porusza temat dinozaurów - to nie tędy droga.
Treść zdobiona jest dodatkowo o doskonałe i przejrzyste grafiki dopełniające całość. Jakby tego było mało na końcowych stronach mamy dodany indeks - gdyby interesowały nas tylko konkretne zagadnienia, a także znajdziemy bibliografię polecaną przez samego Bentona.
Uważam, że każdy fan tych wymarłych gadów powinien z tą pracą się zapoznać. Dinozaury odkryte na nowo to publikacja, którą polecam z czystym sercem.

Ocena: 9/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Prószyński i Ska


Książkę możecie zakupić TUTAJ

12 komentarzy:

 1. Na pewno ta publikacja zdobędzie wielu zwolenników. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaka ciekawa książka! Nie tylko poszerza wiedzę, ale można z nią też miło spędzić czas. Jak będę miała okazję po nią sięgnąć to na pewno to zrobię. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę koniecznie przeczytać. Zawsze interesował mnie temat dinozaurów, co dodatkowo podsycała pewna słynna seria filmów, do dziś zresztą bardzo przeze mnie lubiana. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka porusza bardzo ciekawy temat. Dla zainteresowanych tym zagadnieniem to lektura warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie dinozaury akurat niezbyt interesują, ale u kilkuletnich chłopców jest to swoisty etap rozwojowy. Czasem mam wrażenie, że powinnam przeczytać tę książkę, żeby zyskać na autorytecie u niektórych podopiecznych. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ma opcji, żeby w tych czasach, choć nie słyszeć o Parku Jurajskin. Książka zapowiada się ciekawie. Podejrzewam, że może być nawet tą, która zaciekawi także mojego brata.


  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam taki etap, że uwielbiałam diznozaury

  OdpowiedzUsuń
 8. Swoją drogą to niesamowite, że naukowcy po tylu milionach lat potrafią zrekonstruować takiego dinozaura. Opowiedzieć co jadł i w jakich warunkach żyć... mają wyobraźnię;) A książka niebanalna!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dinozaury to ulubiony temat dzieci w wieku przedszkolnym, warto mieć w domu, szczególnie jeśli ma się synka.

  OdpowiedzUsuń
 10. I mnie przez pewien czas interesowały dinozaury, ale po tę książkę raczej nie sięgnę.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi jak coś dla mnie! Uwielbiam takie ciekawostki. Jak tylko się na nią natknę to kupię ;)

  Zapraszam: czytanko.pl

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger