lipca 22, 2020

Przeklęty. Historia domu Smurlów - Ed Warren, Lorraine Warren

Tytuł: Przeklęty. Historia domu Smurlów
Autor: Ed Warren, Lorraine Warren
Wydawnictwo: Replika

Każdy kiedyś usłyszał straszną historię od znajomego, albo też przeczytał taką w internecie. Jest to zrozumiałe, bo czy chcemy przyznać to głośno, czy nie, duchy, dziwne zjawiska, tajemnicze zaginięcia, parapsychologia — wszystko to interesuje ludzi od wieków. Nadprzyrodzone postacie pojawiały się już w mitach starożytnych cywilizacji. Nie raz, pragnąc wytłumaczyć dziwne fenomeny i niezrozumiałe stany, odwoływano się do magii i czarów. I chociaż rozwój nauki pozwolił odkryć przyczyny niektórych z tych osobliwości, to wiele z nich nadal pozostaje dla nas tajemnicą.

O książce:
Legendy mówią, że kiedy do zbudowanego w 1896 roku domu w West Pittson w stanie Pensylwania wprowadziła się pierwsza rodzina, już było wiadomo, że coś jest nie tak. Ponoć każdy, kto tam mieszkał, napotykał tajemnicze siły trudne do wytłumaczenia.
W końcu, po złożeniu oferty dom trafił do rodziny Smurlów. Pierwsze osiemnaście miesięcy od przeprowadzki minęły im dość szczęśliwie. Potem zaczęły dziać się dziwne i przerażające rzeczy. Zaczęło się od niewielkiej plamy na dywanie, która pomimo ciągłego spierania, pojawiała się od nowa. Potem były samozapłony sprzętu elektrycznego i cieknące rury. Kurki w kranach odkręcały się i zakręcały samoistnie, radio włączało nawet bez podłączenia do prądu, a krzesła poruszały się i kiwały, jakby rzeczywiście ktoś na nich siedział. Z czasem rodzina zaczęła czuć kwaśny odór jak w rzeźni.
Ed i Lorraine Warrenowie całkowicie zaangażowali się w sprawę, badając ją od podstaw. Jak się później okazało, nawet tak doświadczeni demonolodzy nie potrafili stawić czoła złu, które opanowało dom…

Moje zdanie:
Przeklęty to historia domu Smurlów, opis nierównej walki mieszkańców posesji z demonicznymi siłami. To także relacja z poszczególnych dni, w których miały miejsce niewytłumaczalne i przerażające zjawiska. I choć książka może nie straszy jak typowy horror, posiada jednak specyficzny klimat sprawiający, że momentami poczujecie się bardzo niekomfortowo. Płynny język, ciekawa treść i mocny przekaz sprawiają, iż lekturę czyta się szybko i trudno się od niej oderwać. Strona po stronie towarzyszą nam olbrzymie emocje, bo przecież historię potwierdza wielu świadków — sąsiadów, księży, policjantów, lekarzy czy dziennikarzy, więc możemy przypuszczać, że takie wydarzenia faktycznie miały miejsce.
Jedynie zabrakło mi pewnej aktualizacji informacji na końcu całej książki. Od pierwszego wydania oryginału minęło prawie trzydzieści lat, więc mogło się dużo zmienić, zarówno w nawiedzonym domu, jak i u rodziny Smurlów. Plusem jest też fakt, że cały tom poświęcono jednej sprawie — dzięki temu poznajemy ją powoli, krok po kroku, i później wnikliwie analizujemy.
Nie mogę również pominąć samego wydania. Okładka idealnie komponuje się z wcześniejszymi pozycjami serii opublikowanej przez Wydawnictwo Replika. W środku książki mamy klimatyczne czarno-białe zdjęcia robione podczas prowadzonego śledztwa. Możemy bliżej przyjrzeć się rodzinie i nawiedzonemu budynkowi.

Ocena: 8/10

Całość recenzji znajdziecie na stronie POPBOOKOWNIK

10 komentarzy:

 1. Czytałam jedną książkę z tej serii i była świetna! Teraz za to czytam "Bracia" od Pana Ireneusza Gralik - bardzo dobra i dajaca do myślenia powieść. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam, ale mam od pewnego czasu na oku książki o sprawach Eda i Lorraine Warren. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią ją przeczytam od dawna planowałam przeczytać ,,Demonolodzy Ed Lorraine Warren". Te też zapowiada się ciekawie.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie ciekawi tematyka nawiedzonych domów czy ogólnie miejsc. Swego czasu nałogowo oglądałam filmy i programu dokumentalne o nich, ale żadnej książki jeszcze nie miałam okazji czytać. Może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sporo dobrego słyszałam o tej książce i chcę ją przeczytać za jakiś czas. Jestem jej bardzo ciekawa. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm nie za bardzo przepadam za książkami które kojarzą mi się z horrorami, ale przyznam że po przeczytaniu Twojej opinii chyba się w końcu przełamie ;)

  Chciałabym zaprosić na mój nowy blog, dopiero zaczynam, więc każda opinia jest dla mnie ważna:
  http://czytanko.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja bardzo lubię straszne historie

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe, rzeczywiście przydałaby się informacja po tych 30 latach

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam tej serii, jednak nie mam jej w planach ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger