czerwca 18, 2020

Zgadnij kim jestem - Kamila Cudnik

Tytuł: Zgadnij kim jestem
Autor: Kamila Cudnik
Wydawnictwo: Zysk i Ska

Ostatnie lata przyniosły ogromy, wręcz niespotykany w poprzednich dekadach rozkwit polskiej literatury, którą można określić jako „literaturę komercyjną”. I określenie to nie niesie bynajmniej konotacji pejoratywnej. Dobra literatura komercyjna nie zawsze oznacza kicz, bezwartościowe czytadło, chociaż takich pozycji również na polskim rynku księgarskim nie brakuje. Celując w gusta coraz bardziej oczytanego, o wyrobionym smaku literackim odbiorcy współcześni polscy pisarze tworzą dzieła dalekie może od poziomu arcydzieł, ale dobrze skomponowane, o ciekawej fabule, doskonale wkomponowane w współczesne polskie realia, poruszające gorące tematy z różnych sfer życia. Powstają kryminały, powieści sensacyjne, szpiegowskie, psychologiczne, historyczne. W ten nurt wpisuje się twórczość Kamili Cudnik, autorki między innymi Historii Miłosnych i nowo wydanej książki Zgadnij kim jestem, którą dzięki wydawnictwu Zysk i Ska miałam możliwość przeczytać. Jak wyszło? Czy porwała mnie na historia? Zapraszam do recenzji.

O książce:
Iza dzień swoich urodzin świętuje na swój sposób - podziwiając panoramę miasta stojąc na moście tuż za barierką. Wracający ze spotkania z informatorem funkcjonariusz policji zauważa ją i reaguje błyskawicznie. Ściąga zaskoczoną dziewczynę i ... od tej chwili nie może przestać o niej myśleć i szuka okazji do spotkań. Fascynuje go jej tajemniczość i artystyczna dusza.
Dlaczego mieszka sama w starym dużym domu? Czego mu nie mówi?
Krótko po tym przypadkowym spotkaniu przyjaciółka znajduje Izę pobitą do nieprzytomności. Ktoś ustawił sobie ją na cel. Stała się czyjąś chorą obsesją.
Czy Robert uchroni kobietę i odkryje jej sekret?
Moje zdanie:
Kamila Cudnik stworzyła zręczną kompilację romansu, powieści psychologicznej i sensacyjno-kryminalnej z doskonale zachowaną równowagą pomiędzy wszystkimi tymi gatunkami.
Pomimo tak dziwnego "miksu" w historii znajdziemy wszystko co sprawia, że książkę czytamy z zapartym tchem: wartką akację doskonale wkomponowaną w polską codzienność, niebanalne i sympatyczne postacie bohaterów zręcznie prezentowane na kartach książki, intrygę kryminalną, tajemnice z przeszłości, wielką namiętność, a w końcu policyjne pościgi i strzelaniny.
Pomysł na powieść okazał się być świetny. Mroczny i wciągający, pełen niepewności i niedopowiedzeń.
Historia zaczyna się od momentu teraźniejszości, a przepleciona jest retrospekcją. Wszystko ma sens, a wydarzenia powoli łączą się w całość. Autorka naprawdę zadbała o to, aby wszystko przedstawione było tak wiarygodnie i autentycznie, jak to tylko możliwe.
Dobry pisarski warsztat sprawia że książkę czyta się znakomicie. Nie przynudza niepotrzebnymi opisami, czy dywagacjami, sprawnie snując przed oczami czytelnika ciekawą, zaskakującą fabułę, której finał jest dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem.
Lektura powieści Zgadnij kim jestem jest dla mnie ogromnym pozytywnym zaskoczeniem, znacznie przewyższającym moje oczekiwania.
Polecam z pełnym przekonaniem nie tylko na wakacyjne dolce fare niente.

Ocena: 8/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i Ska6 komentarzy:

 1. "powieści psychologicznej" tak... "romans" już nie... sama nie wiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa tej książki i chętnie po nią sięgnę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli na nią trafię to na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też lubię takie pozytywne zaskoczenia i myślę, że to może być książka dla mnie. :D Fajnie, że autorka połączyła kilka gatunków, dla mnie to plus. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kusi mnie taka gatunkowa mieszkanka, zwłaszcza że według Ciebie udana. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam Historie miłosne Kamili Cudnik i bardzo mi się podobały. Tale książke pewnie tez kiedys przeczytam

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger