czerwca 17, 2020

Na całego - Piotr Bojarski

Tytuł: Na całego
Autor: Piotr Bojawski
Wydawnictwo: Zysk i Ska

Lubię od czasu do czasu wgłębić się w świat książek historycznych. Chociaż nie zawsze ich treść odpowiada faktycznych wydarzeniom, to jednak dają pewien obraz zamierzchłych czasów. Pamiętajcie, że nie wszystkie powieści historyczne są pisane trudnym językiem i przypominają treścią szkolne podręczniki. Uwierzcie mi, że z dobrą literatura odkrywanie przeszłości może być fascynującym i przyjemnym zajęciem.

O książce:
Na całego to powieść z czasów odradzającego się państwa polskiego. Akcja toczy się w latach 1918 - 1920. Był to czas wielkich wyzwań dla 'młodej państwowości polskiej' i jej nowo tworzonych struktur. Wrogowie czyhali z każdej strony: od wschodu Ukraińcy i nowa władza bolszewicka w Rosji, od zachodu Niemcy, którzy utracili po zwycięskim dla Polaków powstaniu wielkopolskim Poznań wraz z resztą Wielkopolski, a teraz pałali rządzą odwetu. W te jakże trudne wojenne czasy wplątane są losy naszych bohaterów, którym przychodzi zbrojnie bronić granic odradzającej się ojczyzny.
Pilot Franciszek Jach, sierżant Józef Jęczkowiak i starszy strzelec Zbigniew Kaczmarek tym razem spieszą na odsiecz osaczonemu Lwowowi. Los sprawi, że dwaj z nich uratują z opresji samego Naczelnika Państwa.
Kto zdradził w polskich szeregach?
Śledztwo poprowadzi oczywiście Zbigniew Kaczmarek, późniejszy komisarz policji państwowej, znany z kryminałów retro Bojarskiego, takich jak Szmery, Pętla czy Arcymistrz.

Moje zdanie:
Na całego to klasyczny sequel Cwaniaków. Tym samym miłośnicy losów Jęczkowiaka, Jacha i młodego Kaczmarka otrzymają dopełnienie ich wojennych przygód z lat 1919-1920. Ale bez obawy! Bez znajomości poprzedniej części również można czytać i spokojnie da się wszystko zrozumieć.
Bojarski napisał kolejną świetną książkę, która jest typowym przykładem powieści historycznej z wątkami kryminalno-szpiegowskimi w tle.
Na kartach pojawiają się postacie historyczne takie jak chociażby znany marszałek Piłsudski oraz osoby z jego otoczenia, których nazwiska na stałe weszły do naszej historii. Ale również poznajemy rzesze zdolnych, ambitnych, pełnych poświęcenia i przepełnionych patriotyzmem młodych ludzi: żołnierzy, lotników, policjantów. Czytamy z szybko bijącym sercem jak w ogniu walki o utworzenie i zachowanie Rzeczypospolitej powstaje zalążek kadry oficerskiej polskiej armii.
Akcja książki jest dynamiczna, pełna zwrotów i dramatycznych wydarzeń. Doskonale osadzona w realiach historycznych, a jednak nie zanudza nadmiarem faktów. Język pisarza przyjemny i prosty, ale nie infantylny. Czyta się szybko.
Bojarski zachowuje doskonała równowagę pomiędzy trudnymi tematami historycznym a epicką narracją, co jest głównym atutem powieści. Nie popadająca w tani banał przygodowy powieść ta bawi czytelnika i edukuje równocześnie.

Ocena: 8,5/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i Ska
6 komentarzy:

 1. Lubię książki osadzone w realiach historycznych, więc to coś dla mnie. W połączeniu z dynamiczną akcją, zapowiada się ciekawa lektura. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie nie mam tej książki w planach, ale skoro warto, może zdecyduję się na nią w przyszłości, tyle że wpierw będę musiała rozejrzeć się za poprzednią częścią. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam ,,Cwaniaków", więc tej książki na razie nie planuję czytać.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki historyczne, ale na wybrane tematy, odpowiadające moim zainteresowaniom. Do tej nie czuję większego przekonania. Ale myślę, że dziś oferta ciekawych publikacji popularnonaukowych z dziedziny historii jest tak szeroka i bogata, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam zapowiedź, ale nie wiedziałam, ze to część jakiegoś cyklu

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger