maja 11, 2020

Rozmowy z seryjnymi mordercami - Christopher Berry-Dee


Tytuł: 
Rozmowy z seryjnymi mordercami
Autor: Christopher Berry-Dee
Wydawnictwo: Czarna Owca

Seryjni mordercy. Już samo brzmienie tych słów budzi niepokój, a mimo to zawsze chętnie czytamy w gazetach lub książkach o popełnianych przez nich zbrodniach Gwałcili, torturowali, ćwiartowali, czasem nawet zjadali fragmenty ofiar. Stali się potworami budzącymi strach i odrazę. Pomimo tego często, jeszcze za życia stawali się legendami, a ich bestialskie czyny zapisały się na kartach historii. Jak to jest, że takie postacie przerażają, a zarazem intrygują. Chcemy wiedzieć o nich jak najwięcej. Czym się kierowali, dlaczego zabijali i po co. Na te pytanie próbuje odpowiedzieć Christopher Berry-Dee w swojej nowej książce: Rozmowy z seryjnymi mordercami. Jesteście gotowi, by zajrzeć w umysły ludzi, którzy bezlitośnie pozbawili życia innego człowieka?

O książce:


Christopher Berry-Dee to człowiek rozmawiający z seryjnymi zabójcami. Jako światowej sławy kryminolog śledczy zdobył zaufanie morderców z różnych kontynentów, odwiedzał ściśle strzeżone więzienia, w których przebywają, i szczegółowo dyskutował o ich potwornych zbrodniach. Unikatowe wywiady przeprowadzone przez autora w kilkunastu najcięższych zakładach karnych świata, rejestrowane na taśmie magnetofonowej i filmowej, zawierają opisy przerażających czynów. 
Christopher Berry-Dee przetworzył je w zdumiewającą książkę, która natychmiast stała się klasyką reportażu kryminalnego. Nie tylko opisuje spotkania z najbardziej amoralnymi ludźmi na świecie, ale także przytacza ich własne relacje na temat dokonanych przestępstw. 

"Dusze ludzi, takich jak Harvey, którzy popełnili straszliwe zbrodnie, przypominają zamknięte pokoje pełne sekretów. Ich poznanie wymaga subtelności. [...] Próbuję zrozumieć rozmówcę, ale nie identyfikować się z nim do tego stopnia, by odgrywać jego dramaty w teatrze własnego umysłu. Nieustannie staram się zachować równowagę między identyfikacją, a analizą." (str. 25)


Moje zdanie:
Tytuł tejże książki może być mylący, bo to nie są suche dialogi, ale krótkie reportaże o każdym z seryjnych morderców. Każdy rozdział to pojedyncza postać. Autor działa według jednego schematu - zaczyna od przedstawienia dzieciństwa, sytuacji rodzinnej i jej wpływu na rozwój emocjonalny. Następnie przechodzi do opisania popełnionych zbrodni, a ostatecznie dowiadujemy się jaki zapadł wyrok. Są też wstawione wypowiedzi z wywiadów, które autor osobiście przeprowadził ze skazańcami lub cytaty z otrzymanej korespondencji. Wszystko to spisane rzetelnie i obiektywnie, bez samosądów i niepotrzebnych wstawek. To prawdziwe historie ludzi, którzy z różnych przyczyn zaczęli zabijać. 
Autor mimochodem wspomina także o różnych niedociągnięciach śledczych i naginaniu prawa, by tylko uzyskać od domniemanego oprawcy przyznanie się do winy.  Zdarzało się, że niektórzy z opisanych morderców,  pomimo wyroku dożywocia, byli wypuszczani z więzienia ze względu na problemy przeludnienia i ograniczone zasoby finansowe. Znów na wolności, ponownie wracali do zabijania. Za wygodę władz i dobre więzienne statystyki ginęli kolejni ludzi. 

"Ten gość to pieprzony diabeł. Już wiele lat temu powinni go usmażyć na krześle elektrycznym i ustawić się w kolejce, by włączyć prąd." (str. 11)

Spodziewam się, że książka ta nie będzie zaskoczeniem dla osób, które od dawna siedzą w temacie "true crime". Jednak dla początkujących (takich jak ja) jest na pewno ciekawa i przerażająca. Jest wiele momentów, w których czytelnik musi na chwilę zatrzymać się i pomyśleć. Nie dlatego, że książka jest trudna w odbiorze, ale dlatego, że przede wszystkim jest prawdziwa. Jest w niej wiele wstrząsających faktów, które sprawiają, że włos jeży się na głowie a żołądek podchodzi do gardła.
Świadectwo krzywd jakich dokonano jest okropne. Okrucieństwo i wykonywanie owych przestępstw, zimna krew i brak empatii są czymś naprawdę strasznym. 
Książkę polecam osobom o mocniejszych nerwach i wielbicielom reportaży na faktach. Ważna informacja jest także taka, że wydawnictwo Czarna Owca ma także w zapowiedziach kolejne znakomite reportaże o podobnej tematyce, które ukażą się już niedługo!

Ocena: 7/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Czarna Owca


6 komentarzy:

 1. Kupiłam sobie właśnie ta książkę w poprzednim miesiącu, wiec na pewno przeczytam i jestem bardzo zaciekawiona nią

  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa tej książk i chcę ją przeczytać.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Na tego typu książkę muszę mieć odpowiedni nastrój. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Aktualnie też czytam książkę o seryjnych mordercach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako że czasami czytam thrillery dla ludzi o mocnych nerwach, więc może i kiedyś skuszę się na literaturę faktu o seryjnych mordercach. Niemniej jeśli już, to raczej w dalszej przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa forma krotkich reportaży

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger