maja 04, 2020

Nowości wydawnicze - maj 2020

~~~~~ PREMIERY MAJA~~~~~~ 

Nadszedł maj, a wraz z nim kolejne książkowe premiery :) Zasiądźcie więc wygodnie przed monitorami swoich komputerów i zobaczcie, czym ciekawym zaskoczą nas tym razem wydawnictwa.

1. Pandemia - Jana Wagner 05.05.2020
Wydawnictwo: Zysk i Ska

Zmasowany wybuch pandemii nieznanej choroby nie pozostawił ludzkości żadnej nadziei – nie ma na nią szczepionki ani skutecznych lekarstw. Społeczeństwa rozpadają się w chaosie i anarchii, odcięte od prądu i wody. W tych mrocznych czasach każdy może liczyć tylko na siebie. W konającym mieście resztka ocalałych wegetuje w strachu przed zarazą i jej nosicielami.
Anna z rodziną i przyjaciółmi wie, że aby przetrwać, trzeba przejąć inicjatywę. Ucieczka w odległe miejsce z dostępem do świeżej wody i żywności, byle jak najdalej od epicentrum choroby, wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Wybór pada na małą chatkę na wysepce jeziora Wong w Karelii przy granicy z Finlandią.
W drodze Anna musi chronić swego syna i uporać się z lękiem przed zarażeniem wirusem.
2. Wyrwa - Wojciech Chmielarz 06.05.2020
Wydawnictwo: Marginesy

Kiedy Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym, myśli, że wali mu się cały świat.
Jak powiedzieć dwóm córeczkom, że właśnie straciły matkę? Jak powiedzieć teściom? Jak ma teraz funkcjonować, gdy dotychczasowe, spokojne życie nagle szarzeje i zmienia się w ciąg udręk?
Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała mu, że jedzie na delegację pod Kraków. Pomyliła się? Okłamała go? A gdy na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, Maciej zaczyna rozumieć, że Janina miała wiele sekretów. Znacznie więcej, niż można się spodziewać po kimś tak zagonionym i zapracowanym. I że musi się z nimi zmierzyć. Pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia w skomplikowaną zagadkę. Maciej jedzie na Mazury i wkrótce przekonuje się, że być może tak naprawdę nie znał kobiety, z którą spędził ostatnich dwanaście lat życia.
Wyrwa to opowieść o mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i którzy będą musieli zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. O poczuciu straty i głuchej rozpaczy zmieniającej się w gniew, który szuka ujścia. To także historia o splątanych uczuciach, o trudnej przyjaźni i o konsekwencjach życiowych błędów. I o tym, że można niewiele wiedzieć o kimś, z kim mieszka się pod jednym dachem.

3. Ktoś tu kłamie - Jenny Blackhurst 06.05.2020
Wydawnictwo: Albatros

Ktoś wie, że to nie był wypadek. Ktoś wie, że popełniono zbrodnię. Minął rok, odkąd Erica Spencer zginęła w wyniku tragicznego wypadku. Wydaje się, że nikt w Severn Oaks już nie pamięta o dramatycznym wydarzeniu, które wstrząsnęło tą małą społecznością. Do czasu, gdy do sieci trafia zapowiedź serii podcastów zatytułowanych "Prawda o Erice". Ich autor zapowiada, że ujawnią, co tak naprawdę wydarzyło się na halloweenowym przyjęciu, podczas którego Erica... została zamordowana. Podejrzanych jest sześcioro, a autor nagrań obiecuje w ostatnim z nich zdemaskować mordercę. Ponieważ każdy kolejny podcast skupia się na innym podejrzanym, mieszkańców Severn Oaks zaczyna ogarniać niepokój, a gdy jedna z wytypowanych osób ginie – wybucha panika. Uciekła? Jest winna? Grozi jej niebezpieczeństwo?
Kiedy napięcie rośnie, sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie. Zwłaszcza że każdy z nich ukrywa jakiś sekret. A jeden z nich już ma na koncie morderstwo...

4. Piętno - Przemysław Piotrowski 06.05.2020
Wydawnictwo: Czarna Owca

Igor Brudny to twardy warszawski glina, który woli nie wracać do swojej przeszłości. Tym razem może jednak nie mieć innego wyjścia. Zielona Góra. Mężczyzna bliźniaczo podobny do Brudnego jest poszukiwany w sprawie wyjątkowo brutalnego morderstwa. Komisarz musi wrócić do rodzinnego miasta, by oczyścić się z podejrzeń i rozwikłać tajemnicę swojego pochodzenia. Na miejscu działa już zespół śledczych dowodzony przez inspektora Romualda Czarneckiego. Brutalność mordercy nie pozostawia wątpliwości – to dopiero początek. Obecność Brudnego dodatkowo komplikuje całą sprawę.
Czarnecki jest przekonany, że komisarz może okazać się kluczem do złapania sprawcy. Ale czy może mu zaufać?


5. Oczy ciemności - Dean Koontz 06.05.2020
Wydawnictwo: Albatros

Matka szukająca syna i toksyczny sekret, który może zagrozić całemu światu. Ta podróż otworzy drzwi do najbardziej zabójczej z tajemnic. Przed rokiem Tina Evans straciła w tragicznym wypadku syna, Danny'ego. Kiedy w końcu udaje jej się pozbierać, by rozpocząć nowe życie, na tablicy w dawnym pokoju Danny'ego pojawiają się dwa słowa, które wywracają jej świat do góry nogami: NIE UMARŁ.
Czy to czyjś ponury żart? Czy coś o wiele gorszego?


6. Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca - Alice Lugen 06.05.2020
Wydawnictwo: Czarne

Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach. Obozujący na zboczu turyści rozcięli swój namiot, wybiegli w uralską noc, rozpalili ognisko. Nikt nie przeżył nocy – niektórzy zmarli z powodu hipotermii, u innych znaleziono liczne urazy, ślady krwotoku z nosa, sporych rozmiarów sińce na twarzy, złamania. Do dziś nikt nie wyjaśnił tej sprawy, a samo śledztwo z 1959 roku było równie zagadkowe, jak tragedia. Prokurator zamknął je nagle, a w sprawozdaniu napisał, że przyczyną śmierci turystów była "potężna siła". Dziś w Rosji badaniem tej sprawy zajmuje się kilkanaście tysięcy osób, w tym Fundacja Pamięci Grupy Diatłowa.
Napisano na ten temat kilkanaście książek, nakręcono filmy dokumentalne, opublikowano tysiące artykułów. Co roku w rocznicę wydarzenia na Uniwersytecie Uralskim odbywa się konferencja poświęcona pamięci ofiar. Tajemnicza śmierć dziewięciorga turystów i niespodziewanie zakończone dochodzenie to idealny punkt wyjścia do snucia teorii spiskowych. Ale Alice Lugen poszła w zupełnie inną stronę. Historia wyprawy służy jej do opowiedzenia o biurokratycznym chaosie, zimnowojennej histerii i zakulisowych politycznych rozgrywkach.
Zamiast horroru z paranormalnym tłem dostajemy biurokratyczny thriller, który nie przypadkiem przywołuje na myśl głośny serial o tragedii w Czarnobylu.

11 komentarzy:

 1. Albatros ogłaszało nabór - chętnych do recenzji jednej ze swoich książek. Zgłaszałaś się? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak! Aczkolwiek nie mam pojęcia kiedy znajdę czas, aby ją przeczytać :D

   Usuń
 2. Jest w czym wybierać. I fajnie, każdy znajdzie coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja w maju na nic szczególnie nie czekam, ale pierwsze dwie pozycje i piąta, również znalazły się na mojej liście majowych premier.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Znowu jestem zainteresowana wszystkimi tytułami. :D Żeby tak znaleźć czas na wszystkie te książki... :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystkie pozycje zapowiadają się bardzo obiecująco! Swoją drogą, Wojciech Chmielarz jest właśnie u mnie jednym z takich autorów, których mam od dłuższego czasu w planach i wciąż odkładam na później. Jednak na pewno nadrobię - tzn. przynajmniej po jedną książkę sięgnę, a jak mi się spodoba, to po kolejne również. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie wczoraj dotarła do mnie książka Ktoś tu kłamie. Mam w planach przeczytać również Wyrwę i Piętno. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Po Pandemię i Koontza chętnie sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzę że książki mocne i z przytupem... Ostatnia mnie interesuje... Ostatnio nawet o niej myślałam i ogólnie o tej historii ...

  OdpowiedzUsuń
 9. Piętno musze przeczytac

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobra selekcja ;) Ja chcę wszystko co wymieniłaś i dużo dużo więcej! ;) Chyba muszę zatrudnić jakiegoś selekcjonera, który będzie rządził w moim imieniu, bo mi to kompletnie nie wychodzi ;p

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger