stycznia 12, 2020

Podróż na okręcie „Beagle” - Karol Darwin

Tytuł: Podróż na okręcie „Beagle”
Autor: Karol Darwin
Wydawnictwo: Marginesy

211 lat temu urodził się Karol Darwin, wielki angielski przyrodnik, którego teoria powstawania gatunków nadal pozostaje jedną z najbardziej dyskusyjnych i kontrowersyjnych hipotez w dziejach naszej cywilizacji. Wydawnictwo Marginesy w ostatnim czasie wydało dwie wspaniałe książki dotyczące tego odkrywcy - jedną dla trochę młodszych (recenzja TUTAJ) i drugą, dla bardziej dorosłych czytelników, o której teraz trochę Wam opowiem. Obie graficznie prezentują się cudownie.

O książce:
Pod koniec grudnia 1831 roku angielski okręt „Beagle” pod dowództwem kapitana Roberta Fitzroya wypłynął z portu w Plymouth, aby sporządzić mapy wybrzeża Ameryki Południowej. W podróż wyruszył również dwudziestodwuletni ambitny i świetnie wykształcony przyrodnik Karol Darwin, który miał przywieźć nieznane okazy roślin i zwierząt. Wszystko, co przeżył w czasie tego rejsu, rozbudziło jego wyobraźnię i doprowadziło do wywrotowych wówczas wniosków.
W trakcie prawie 5-letniej podróży pieczołowicie zbierał materiały do swoich badań. Przemierzył w ten sposób Wyspy Zielonego Przylądka, Brazylię, Argentynę, Chile, Australię, Wyspy Kokosowe czy Kapsztad. Okręt dotarł także na Galapagos – tam Darwinowi świat się zachwiał w posadach, a obserwacje fauny i flory stały się punktem wyjścia dla teorii ewolucji.Notatki wysyłane przez niego do Anglii i publikowane już w czasie podróży zmieniły anonimowego studenta w cieszącego się uznaniem przyrodnika. Kiedy 2 października 1836 r. „Beagle" zawinął do portu Falmouth w Kornwalii, Darwin miał już prawie 1400 stron notatek geologicznych i 370 zoologicznych, a także 1530 okazów zakonserwowanych w formalinie i prawie 4 tys. skór i szkieletów.
Po swoim powrocie napisał on książkę będącą - jak się później okazało - dziełem życia: O powstawaniu gatunków, która wzbudziła międzynarodowe zainteresowanie i sporo kontrowersji, stając się jedną z najważniejszych publikacji w historii nauki.

Moje zdanie:
Podróż na okręcie "Beagle" to książka naukowo-przygodowa. Jednak dość trudna w odbiorze. Nie jest to z pewnością lektura na "jeden raz" Przyznam że trochę czasu zajęło mi jej czytanie. I to nie dlatego, że była nieciekawa, ale dlatego, że zawiera ona ogrom informacji i przypisów, więc musiałam sobie dawkować lekturę, by spokojnie wszystko "przetrawić". To nie jest powieść, którą weźmiecie do lekarza, by poczytać czekając w kolejce, czy do tramwaju, by szybciej minęła podróż. To książka, która wymaga skupienia i ciszy. Przedstawia on kulisy całej wyprawy, nie sięgając jednak po plotki czy sensacje. To raczej analiza całego tła i przebiegu tej wyprawy, zarówno historycznego, społecznego jak też personalnego.
Na samą powieść można spojrzeć w różny sposób. Po pierwsze jako na opowieść o odkrywaniu nieznanego, dziewiczego świata, gdzie nigdy dotąd nie stanęła stopa człowieka. Ten dziennik to pewnego rodzaju powrót do historii, o tym jak wyglądało życie ludzi w odrębnych regionach świata. Po drugie, możemy dzięki tak dokładnym zapiskom mieć w wgląd w jeden z najbardziej błyskotliwych umysłów epoki, wiedzieć co myślał, czuł, sądził o otaczającym go świecie.
Po trzecie, możemy zbliżyć się przyrody zamieszkującej tak odmienne środowiska i wyobrazić sobie jak wyglądała przed ingerencją człowieka. Dokładne opisy zwierząt i roślin przyprawią o zawrót głowy każdego fana biologii.
Podróż na okręcie "Beagle" wydana jest po prostu perfekcyjnie. Twarda okładka przyciąga wzrok. Tekst uzupełniony jest o oryginalne szkice, rysunki czy rękopisy samego Darwina. Na końcu znajdują się przypisy i mapy samej podróży.
Ten tom będzie w  mojej bibliotece zajmował ważne miejsce. Polecam każdemu tę nienachalną, niebanalną i mądrą książkę.

Ocena: 9/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Marginesy
8 komentarzy:

 1. Mam ją w planach.... w przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawią mnie przygodowe aspekty tej pozycji. Niewykluczone, że dam więc kiedyś szansę owej książce. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś mnie fascynował ten temat więc bardzo możliwe, że kiedyś sięgnę po tę książkę 😊 Niestety teraz braknie na nią czasu
  Pozdrawiam
  subjektiv-buch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. "zawiera ona ogrom informacji i przypisów" - wiem co masz na myśli takich książek nie da się szybko czytać. Natomiast jej tematyka jest ciekawa i czuję że godna uwagi. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam już o tej książce i mam ją w planach, bo jej tematyka mnie zaciekawiała.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znalam tej książki. W sumie o Darwinie wiem tyle co z biologii. Zainteresowałas mnie i książka i autorem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na chwilę obecną nie planuję czytać książek dość trudnych w odbiorze, ale myślę, że za jakiś czas z chęcią po nią sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety nie jest to książka dla mnie. Tym razem pasuję.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger