stycznia 08, 2020

Ostatni - Hanna Jameson

Tytuł: Ostatni
Autor: Hanna Jameson
Wydawnictwo: Czarna Owca

Postapo – czyli nurt książek o tym, co zadziało się po końcu świata – od kilku lat nie traci na popularności. Powieści o życiu ludzi po katastrofach naturalnych, wojnach, epidemiach zombie i konfliktach nuklearnych rozbudzają wyobraźnię i wciągają ciekawą fabułą. Nie będę ukrywać, że w moim czytelniczym sercu mają swoje specjalne miejsce. Dlatego gdy tylko dowiedziałam o nowej premierze wydawnictwa Czarna Owca opisywanej jako "nawiązująca do Lśnienia przewrotna opowieść o postapokalipsie" wiedziałam, że ten tytuł trafi w moje ręce.

O książce:
Amerykański wykładowca i historyk Jon Keller przebywa na konferencji w jednym ze szwajcarskich hoteli. Podczas tego pobytu dochodzi do makabrycznego wydarzenia - atak nuklearny w Stanach Zjednoczonych. Świat popada w chaos. Podczas gdy gasną światła cywilizacji, mężczyzna zastanawia się, czy jego żona Nadia i ich dwie córki wciąż żyją.
Oprócz Jona w hotelu znajduje się dwudziestu ocalałych. Każdy z nich znajduje się w tym hotelu z zupełnie innego powodu. Z dala od najbliższego miasta walczą o przetrwanie. Racjonują żywność, oszczędzają elektryczność i wodę. Okoliczności ekstremalne, w których ludzka natura również ociera się o skrajności.
Gdyby tego było mało, pewnego dnia w zbiorniku na wodę pitną znajdują ciało dziewczynki. Oczywiste jest, że została zamordowana. Ktoś z mieszkańców hotelu jest zabójcą. Jon zaczyna prowadzić swoje własne śledztwo.
Seria dziwnych samobójstw, tajemnicze zaginięcia i nadprzyrodzone zjawiska nie są sprzyjającymi okolicznościami. Czy powinien zaryzykować wydostanie się z tego mrocznego miejsca? Co, jeśli morderca wciąż znajduje się w hotelu?

Moje zdanie:
"Ostatni" to pewnego rodzaju kronika zakłady tworzona przez głównego bohatera. Jon dzień po dniu spisuje swoje dzieje i pozostałych gości, którzy zostali w hotelu. Pozwala mu to na chwilę zapomnienia i ukojenia skołatanych nerwów. Forma dziennika sprawia, że podczas czytania strony same się przewracają.
Zacznijmy od samego pomysłu. Dla mnie osadzenie kilku bohaterów w niewielkim, owianym złą sławą hotelu było strzałem w dziesiątkę. Tajemnice, sekrety i dziwne zdarzenia towarzyszą nam przy każdym rozdziale. Nie wiemy kto mówi prawdę, kto kłamie, i miotamy się wraz z głównym bohaterem poszukując rozwiązania zagadki. A sama katastrofa związana z wojną nuklearną jest w dzisiejszych czasach niestety bardzo prawdziwa, więc tym bardziej historia staje się bardziej mroczna i przygnębiająca.
Autorka doskonale przedstawiła konflikty jakie rodzą się pomiędzy ludźmi ze względu na różnice wynikające z narodowości, płci czy przez barierę językową. A wszystko to w przytłaczające wizji świata, w którym każdy dzień może być tym ostatnim.
Ważnym wątkiem książki miała być sprawa morderstwa dziewczynki, ale mam wrażenie, że pisarka nie do końca sobie z nim poradziła. Niestety sam motyw umyka gdzieś pomiędzy rozmowami postaci, różnymi zdarzeniami i sytuacjami, które nie wiele wnoszą do powieści.
Minus również za zakończenie. Chociaż większa część książki trzyma w napięciu, to sam jej koniec jest zbyt mdły i bez wyrazu. Po całej historii spodziewalibyśmy się czegoś, co wyrzuci nas z butów, a jedyne co dostaliśmy to trochę nielogiczne i niezrozumiałe podsumowanie. Odebrałam to trochę tak, jakby autorka sama nie miała pojęcia co napisać w ostatnich rozdziałach.  Liczyłam, że w finale dostanę odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań, a niestety czekało na mnie rozczarowanie.
Podsumowując "Ostatni" to powieść ciekawa, wciągającą, ale nie pozbawioną minusów. Moim zdaniem Hanna Jamson należy do autorek z ogromnym potencjałem twórczym, dlatego na pewno sięgnę po jej kolejne powieści.

Ocena: 7/10 (za dobry debiut)

Za książkę dziękuję wydawnictwu Czarna Owca6 komentarzy:

 1. Szkoda, że wkradło się trochę niedociągnięć. Niemniej i tak będę chciała przeczytać. Zainteresowała mnie ta pozycja. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że na końcu czekało rozczarowanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo osób zwraca uwagę na to zakończenie, wiec się jeszcze nad tytułem zastanowię.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę czytała tw książkę i to zakończenie mnie martwi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdyby nie spore zaległości w czytelnictwie, to z chęcią bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jedna z książek, które planuje przeczytać w tym roku

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger