grudnia 30, 2019

Templariusze. Fenomen który przetrwał. - Roman Bolczyk

Tytuł: Templariusze. Fenomen który przetrwał
Autor: Roman Bolczyk
Wydawnictwo: KOS

Bez wątpienia Templariusze to najbardziej tajemniczy zakon w historii. Za sprawą otaczającej ich aury tajemniczości, potęgi i spektakularnego upadku przez wieki byli bohaterami legend i fantastycznych opowieści: o zgromadzonych przez zakon bogactwach, poszukiwaniach Świętego Graala, związkach z masonami… a nawet dopłynięciu do Ameryki! Do dziś ich historia pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi.

O książce:
Nieuczciwy proces inkwizycyjny templariuszy i likwidacja zakonu miały ich zepchnąć w otchłań czasu i skazać na wieczne zapomnienie. Bohatersko ginęli na torturach lub konając w lochach. Kiedy już wydawało się, że świeca ich dziejów dopaliła się wraz z łuną stosów, okazało się, że niektórym z nich udało się wcześniej zbiec ze skarbem, odpływając z La Rochelle do Portugalii i Szkocji. Znajdujemy tam ślady ich obecności w Tomar i w Rosslyn. Waleczny duch i tajemnicze umiejętności templariuszy zawiodły ich na oceaniczne szlaki. Wyruszyli w nieznane.
Na żaglach odkrywców Nowego Świata widniał ich krzyż.
Założycielem zakonu był Hugues de Panys (data założenia to, ok. 1118 rok). Templariusze jako zakon został zatwierdzony w 1129 roku na Synodzie w Troyes. Ich zadaniem było strzeżenie relikwii Świętego Krzyża i sprawowanie pieczęci nad Świętym Graalem.
Roman Bolczyk - autor, prawnik i były prokurator poprzez swoją publikację przybliża nam schemat działania zakonu na rzecz budowy swej potęgi, ich historii i późniejszego upadku. Zabiera nas w niesamowitą podróż do przeszłości w celu lepszego zrozumienia wyjątkowości Zakonu Templariuszy.

Moje zdanie:
Książka ta jest świetnie wykonanym dokumentem, który w oparciu o fakty historyczne, a także dostępne materiały źródłowe poszerza naszą wiedzę o tej niezwykłej jak na owe czasy organizacji religijno-gospodarczo-militarnej zwanej Zakonem Templariuszy. Rozmach w działaniu, wierność i bezgraniczne oddanie swoim ideom pozwoliły Templariuszom na przestrzeni dwóch wieków stworzyć niezwykle prężną instytucję świadczącą usługi militarne (podboje w Ziemi Świętej), gospodarcze (rozwój przemysłu i rolnictwa), a także bankowe. Te ostatnie o całe wieki wyprzedzały ówczesny świat, a wiele z ich pomysłów jest wykorzystywane do dnia dzisiejszego - listy zastawne lub weksle.
Autor w bardzo przystępny sposób tworzy swoją opowieść. Skupia się na najważniejszych wydarzeniach – tak by nie zanudzić czytelnika. Opowiada w gawędziarski i zrozumiały nawet dla historycznego laika sposób o powstaniu Zakonu, o dniach chwały i gwałtownym upadku.
W swojej opowieści podąża śladami rycerzy świątyni, przywołując w niej fakty,podparte licznymi odnośnikami do źródeł historycznych, fotografiami miejsc, świątyń, ruin, dzieł sztuki i innych artefaktów związanych z historią templariuszy. Roman Bolczyk pobudza głód na historyczną wiedzę. Polecam tę pozycję nie tylko pasjonatom samych templariuszy,ale każdemu, kogo interesują dzieje średniowiecznej Europy. Pamiętajcie, że w każdej legendzie jest ziarnko prawdy.

 Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu KOS


8 komentarzy:

 1. Planuję ją przeczytać, więc pozytywna recenzja cieszy i jeszcze bardziej zachęca do jej szybszego przeczytania.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 2. lubię tematykę tego typu chętnie bym czytnęła:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś ciekawego. To niby książka historyczna ale ja też czuję przygodę i podróż czyli to co lubię. Dobrego Nowego Roku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki historyczne potrafią być ciekawe - musi być dobrze napisana ;)


   Wszystkiego dobrego w tym roku autorce bloga i wszystkim czytelnikom ;)

   Usuń
 4. Brzmi ciekawie. Nie wykluczam zatem tego, że w przyszłości sama też bym przeczytała. Przy okazji polecę ów tytuł osobie, która lubi sięgać po takie książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że ta historia podana jest w tak przystępny sposób.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cos dla zainteresowanych tematem

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger