listopada 05, 2019

Nowości wydawnicze - listopad 2019

~~~~~ PREMIERY LISTOPADA ~~~~~~
Powoli psuje nam się pogoda. Coraz zimniej i ciemniej. Dobrze, że wydawnictwa nie wagarują i znów prezentują nam wiele cudownych nowości. Przynajmniej wieczorami nie będziemy się nudzić :)

1. Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami - Adam Rutherford 07.11.2019
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Lubimy myśleć o sobie jako o istotach wyjątkowych - ale czy naprawdę coś różni nas od zwierząt? Przecież nasza biologia jest taka sama.
W oryginalnej i intrygującej podróży po świecie ziemskiego życia Adam Rutherford bada rozmaite cechy, które uznawano niegdyś za wyłącznie ludzkie, wykazując, że wcale takimi nie są.
Nie jesteśmy jedynym gatunkiem, który się porozumiewa, wytwarza narzędzia, korzysta z ognia albo uprawia seks wyłącznie dla przyjemności, i do tego niekoniecznie seks heteroseksualny. Jedynie nasza kultura przewyższa wszystko, co można obserwować w przyrodzie.
"Księga ludzi" zawiera opowieść o tym, jak staliśmy się istotami, którymi dziś jesteśmy. Najnowsze odkrycia naukowe nadają książce charakter pasjonującego kompendium cech jednoznacznie potwierdzających, że nasze miejsce jest w świecie zwierząt, lecz ukazujących również, jak wyjątkowymi ich przedstawicielami jesteśmy.

2. Tajemnice zaginięć. Ludzie, skarby, cywilizacje - Opracowanie zbiorowe 11.11.2019
Wydawnictwo: Rea

Wciąż nie wiemy i wciąż jesteśmy ciekawi!
Czy i gdzie żyli Atlanci, Chazarowie, mieszkańcy Eldorado?
Gdzie się podziały Amazonki, pradawni mieszkańcy zielonej Sahary, czy biblijne pokolenia Izraela? W jaki sposób bez śladu znikły w różnym czasie ekspedycje na oceanach, piaskach, dżunglach, czy górach? Co się stało z flotą przyjaciela Aleksandra Wielkiego – Nearcha?
Okrętami La Perouse'a i Franklina, a także rosyjskimi polarnikami?


3. Na krawędzi otchłani - Bernard Minier 12.11.2019
Wydawnictwo: Rebis

Witajcie w Hongkongu!
Witajcie w najbardziej tajemniczej firmie świata!
Witajcie... na krawędzi otchłani!
Moïra, młoda Francuzka, ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji, podejmuje pracę w Hongkongu. Jej nowa firma to chiński wiodący producent nowych technologii. Praca nad prototypem wirtualnego opiekuna o wiele mówiącej nazwie Deus to dla niej życiowa szansa. Moïra dość szybko orientuje się, że firma kryje wiele sekretów, i to nie tylko związanych z ochroną nowych rozwiązań technologicznych . Wśród jej pracowników mnożą się morderstwa, samobójstwa i wypadki. Moïra czuje się śledzona i obserwowana. Wkrótce dziewczyna uświadamia sobie, że prawda, która czeka na nią u kresu nocy, jest bardziej przerażająca niż najgorszy z sennych koszmarów.
"Na krawędzi otchłani" to powieść niezwykle aktualna, która dotyczy każdego z nas, czy tego chcemy czy nie. To powieść o rodzącym się na naszych oczach świecie, w którym potęga technologii i sztucznej inteligencji skłania do snucia najczarniejszych scenariuszy.

4. Pokój motyl - Lucinda Riley 13.11.2019
Wydawnictwo: Albatros

Piękna i nostalgiczna saga rodzinna autorki cyklu "Siedem Sióstr", pełna dramatycznych sekretów z przeszłości. Jej akcja rozgrywa się w malowniczym nadmorskim miasteczku Southwold.
Posy Montague wkrótce skończy siedemdziesiąt lat. Wciąż mieszka w rodzinnym domu w malowniczym Suffolk, gdzie spędziła idylliczne dzieciństwo, łapiąc motyle z ukochanym ojcem, i gdzie wychowała własne dzieci. Choć z posiadłością wiążą ją cenne wspomnienia, choć ogród, który sama założyła i o który dbała przez ćwierć wieku, rozkwita jak nigdy dotąd,
Posy wie, że będzie musiała podjąć trudną decyzję i sprzedać podupadające domostwo.
Freddie, jej pierwsza miłość, człowiek, który pięćdziesiąt lat temu złamał jej serce i porzucił, wyłania się z przeszłości niczym duch. Posy nie jest na to gotowa – zmaga się z finansowymi kłopotami swojego starszego syna, Sama, i z nieoczekiwanym powrotem młodszego syna, Nicka.
Nie może zaufać dawnemu ukochanemu.
Wkrótce okaże się, że Freddie i jej rodzinny dom skrywają mroczną tajemnicę...

5. Dziennik. Wyprawa 1907 - Giorgios Kiafas 13.11.2019
Wydawnictwo: Foxgames

Nikt do końca nie wierzył w jego istnienie. Marynarze nie chcieli nawet wymawiać tej nazwy. Legendarny dziennik pokładowy z wyprawy morskiej z 1907 roku owiany był tajemnicą... aż do dziś. Rozrzucone po całym świecie zaginione strony zostały odnalezione i połączone w całość. Potwory z głębin, mroczne sny i koszmary, wiadomości z innych wymiarów. Nadszedł czas, aby odkryć, jaki sekret skrywa ten owiany mroczną sławą dziennik...
"Dziennik. Wyprawa 1907" to interaktywna gra książkowa. Krok po kroku czytelnik zagłębia się szczegóły tajemniczej podróży, rozwiązując jednocześnie kolejne zagadki i łamigłówki. Niecodzienne połączenie gry z książką sprawia, że trudno oderwać się od tej niesamowitej historii, która rzuca wyzwanie, wciąga i trzyma w napięciu aż do finałowej zagadki.

6. Więzy krwi - Michel Bussi 13.11.2019
Wydawnictwo: Świat Książki

Nazywam się Colin Remy, mam szesnaście lat i jestem sierotą. Przynajmniej tak mi zawsze mówiono, lecz nigdy w to nie wierzyłem.
W sierpniu 2000 roku wróciłem na niewielką wysepkę Mornesey, położoną u wybrzeży Normandii. Tam spędziłem wczesne lata swojego życia. Tam wszystko obróciło się w szaleństwo.
Czy jest jakiś związek między moim życiem a ucieczką dwóch więźniów przewożonych do miejsca odosobnienia i paniką, jaka wybuchła w Mornesey w szczycie turystycznego sezonu?
Czy powinienem wierzyć w krążące po wyspie legendy, wedle których Mornesey zamieszkują skazańcy oraz ich potomkowie? A co z legendarnym skarbem, który ponoć ukryto w gąszczu podziemnych tuneli wijących się pod wyspą?
Komu mogę ufać?
I dlaczego nagle mam rozpoznawać swojego ojca? Żywego!7. Bogowie Słowian - Tomasz Kosiński 13.11.2019
Wydawnictwo: Bellona

Słowianie wierzyli, że bogowie sterują kosmosem i naturą, żywiołami takimi jak światło, woda, ogień, odpowiadają za rytm dobowy i zmieniające się pory roku. Autor szeroko opisuje poszczególnych bogów: jak ich przedstawiano w źródłach pisanych i w sztuce, jakie mieli cechy i atrybuty, jak wyglądał ich kult w różnych odłamach Słowiańszczyzny. Sporo miejsca poświęcono demonom i istotom mitycznym, takim jak wilkołaki, wampiry i strzygi. Tomasz Kosiński, autor książek "Rodowód Słowian", "Słowiańskie skarby", Runy słowiańskie", wydaje w Bellonie kolejną publikację pt. "Bogowie Słowian". Przedstawia w niej panteon słowiańskich bogów, bóstw i bohaterów-herosów, zarówno z ziem polskich, jak i Pomorza, Połabia, Czech, Rusi i Bałkanów.

8. Obcy - Alan Dean Foster 13.11.2019
Wydawnictwo: Vesper

Załoga transportowca "Nostromo" odbiera tajemniczy sygnał pochodzący z nieznanej planety. Po wylądowaniu na jej powierzchni odkrywają wrak statku kosmicznego obcej cywilizacji. Jeden z członków załogi zostaje zaatakowany przez nieznaną formę życia. Rozpoczyna się dramatyczna walka o życie.
Powstały w 1979 roku film "Obcy. 8 pasażer »Nostromo«", w reżyserii Ridleya Scotta z Sigourney Weaver w roli głównej, to jeden kanonicznych tytułów kina science fiction. Przełomowy, wizjonerski, klaustrofobiczny, duszny i mroczy. Znakomicie zrealizowany obraz, arcydzieło gatunku. Po prostu klasyk. "Obcy" nie miał jednak swojego pierwowzoru literackiego, ale po ogromnym sukcesie filmu doczekał się literackiej adaptacji, której podjął się Alan Dean Foster.
I mimo że książki z tego podgatunku nie pretendują zazwyczaj do miana arcydzieł, zdarza się, że ich lektura daje czytelnikowi dużą satysfakcję. A "Obcy" w wersji Fostera jest bez wątpienia udaną adaptacją. Autor utrzymał znane z filmu napięcie oraz klimat, wplótł w fabułę również wiele treści, których nie da się przenieść na język filmu – jak choćby refleksje głównych bohaterów.

16 komentarzy:

 1. Mój kolega oglądał wszystkie filmy "Obcy" ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tych wszystkich premier listopadowych najbardziej kusi mnie "Obcy". Trochę żałuję, że na Krakowskich Targach Książki nie kupiłam jej, choć przy stoisku Vesper stałam z 40 min. Ja bym jeszcze dorzuciła do zapowiedzi listopadowych "Zapach śmierci" Simona Becketta, ale to dlatego, że jest to mój ulubiony autor. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chociaż "Obcego" widziałam już wiele razy i pewnie jeszcze niejeden raz obejrzę ponownie, książkę też bym przeczytała. Z innych tytułów szczególnie ciekawią mnie np. "Bogowie Słowian", "Dziennik. Wyprawa 1907" i "Tajemnice zaginięć". :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wieczorami zdecydowanie będzie co czytać. Jest bowiem w czym wybierać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kilka tytułów z Twojej listy mam na uwadze.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Najbardziej chcę przeczytać Pokój motyli. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Nic tutaj nie znalazłam dla siebie :(

  www.whothatgirl.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. pokój motyli brzmi interesująco:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wybralas rzeczy, które sa dla mnie calkowita nowością

  OdpowiedzUsuń
 10. Niezły przegląd, dla każdego coś się znajdzie!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. "Pokój motyli" muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. O matko, wszystkie bym czytała :D Naprawdę, każdą jedną. A buziuchna aż mi się rozciągnęła w uśmiechu na widok tego motyla. Mam w końcu jedną książkę Lucindy Riley i wreszcie przekonam się, co to za pani i jak pisze.

  Taka dygresja ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Pokój motyli" <3 i ta pierwsza pozycja brzmi bardzo ciekawie!

  OdpowiedzUsuń
 14. Tajemnice zaginięć - to pewnie ciekawa pozycja będzie i ta książka mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Każda z tych książek to zupełnie inne emocje podczas lektury, ale każda z nich to także mnóstwo przyjemności. Wydawcy dbają o czytelników, a dzięki takim tytułom jesienne wieczory stają się mniej chłodne, ciemne i ponure. A tym, którzy mają ochotę przeżyć naprawdę fascynującą przygodę bez wychodzenia z domu, polecamy szczególnie "Dziennik. Wyprawa 1907"! :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger