października 10, 2019

Nowości wydawnicze - październik 2019

~~~~~ PREMIERY PAŹDZIERNIKA ~~~~~~
W tym miesiącu znowu lekko opóźnione zestawienie, ze względu na wakacje i kilka pilniejszych recenzji :)
Mam nadzieję, że pomimo tego znajdziecie coś dla siebie. A uwierzcie mi, jest w czym wybierać!

1. Czynnik diabła - Craig Russell 01.10.2019
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Praga, rok 1935. Młody psychiatra Viktor Kosárek, były student Carla Gustava Junga, przybywa do otoczonego mroczną sławą zakładu dla obłąkanych Hrad Orlu. Wyposażona w nowoczesny sprzęt placówka znajduje się w zamku przez wieki obrosłym ponurymi legendami. Zamknięto tam sześcioro najokrutniejszych morderców w kraju: Drwala, Klauna, Kolekcjonera Szkła, Wegetariankę, Skiomantę i Demona.
Kosárek zamierza wykorzystać najnowsze osiągnięcia techniki, aby wyizolować u nich archetypiczny składnik osobowości odpowiedzialny za czynienie zła - tak zwany czynnik diabła. Gdy tylko zaczyna odkrywać ich zdumiewające tajemnice, natrafia na łączący całą szóstkę zatrważający wspólny element. W tym samym czasie mieszkańców Pragi ogarnia przerażenie - w jej ciemnych zaułkach grasuje bowiem nieuchwytny morderca. Policyjny śledczy Lukáš Smolák, desperacko usiłujący złapać sprawcę, przez gazety nazwanego Skórzanym Fartuchem, zauważa podobieństwo między nim a działającym przed półwieczem w Londynie Kubą Rozpruwaczem. Smolák zwraca się po pomoc do lekarzy w Hradzie Orlu, mających doświadczenie z psychotycznymi kryminalnymi umysłami. Zachodzi obawa, że Skórzany Fartuch może mieć jakieś związek z szóstką zamkniętych w zakładzie pacjentów.
Zanurzona w międzywojennej rzeczywistości Europy Środkowej i osadzona w cieniu gęstniejącego za czeską granicą nazistowskiego mroku stylowo napisana, doskonale skonstruowana, bogato zobrazowana powieść jest wspaniałą rozrywką. Nie sposób się od niej oderwać.

2. Ciemność. W obronie mroku - Sigri Sandberg 02.10.2019
Wydawnictwo: Mova

Od wieków uważana za wroga – zagrożenie, zło, a nawet śmierć.
Niegdyś trudna do pokonania, dziś coraz rzadziej spotykana. Czy ciemności należy się bać?
Aż 60% Europejczyków nie ma szansy na to, aby zobaczyć Drogę Mleczną. Światło otacza nas przez całą dobę, zacierając granicę między nocą a dniem. Rozprasza mrok dzięki żarówkom ledowym, ekranom smartfonów i tabletów, ulicznym światłom, diodom i neonom. Sigri Sandberg wyrusza na daleką Północ w poszukiwaniu całkowitej ciemności. Walcząc z własnym lękiem, przekonuje się, że ciemność jest sprzymierzeńcem człowieka. Zwraca uwagę na narastający problem zanieczyszczenia świetlnego i związane z nim zagrożenia. Spogląda w niebo i tęskni za gwiazdami.
W swojej niezwykłej opowieści o mroku udowadnia, że bardziej przerażający od ciemności okazuje się jej brak.

Recenzja przedpremierowo: TUTAJ :)

3. Martwa woda - Ann Cleeves 02.10.2019
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Piąty tom "Serii Szetlandzkiej", wielokrotnie nagradzanej, kultowej serii kryminalnej!

Dziennikarz Jerry Markham zostaje znaleziony martwy w łodzi pochodzącej z Szetlandów. Jego sprawą zajmuje się młoda detektyw Willow. Pomaga jej Jimmy Perez, który wciąż próbuje się pozbierać po dramatycznych wydarzeniach sprzed sześciu miesięcy. Markham mieszkał w okolicy, ale wyniósł się do Londynu, gdzie zrobił karierę. Opuścił Szetlandy akurat gdy na wyspach rozgorzał skandal związany z nim i pewną młodą dziewczyną, Evie Watt. Nie miał tutaj zbyt wielu przyjaciół, dlaczego więc wrócił?






4. Sieci Widma - Leszek Herman 02.10.2019
Wydawnictwo: Muza

Jeden prom, kilku bohaterów i wzburzone morze.
Napięcie, sensacja i trudna do rozwikłania zagadka.
Leszek Herman – autor bestsellerowych powieści "Sedinum", "Latarni umarłych" oraz "Biblii diabła" – zabiera czytelnika w przygodowo-kryminalną podróż, która nie może skończyć się dobrze. Początek czerwca. Piątek. Terminal Promowy w Świnoujściu. Dochodzi 22. 45, gdy ostatni samochód znika w czeluściach ładowni, a zaraz potem zamykają się za nim stalowe wrota. Kilkanaście minut później rozlega się dźwięk syreny okrętowej i wielki biały prom odrywa się od nabrzeża... Rejs do Ystad i rozpoczynające się wakacje splatają ze sobą losy kilkorga pasażerów. Młode małżeństwo z sześcioletnim synkiem wybiera się w sentymentalną podróż do Norwegii. Sześcioro młodych ludzi jedzie na szaloną wakacyjną wyprawę do Skandynawii. Zdesperowana młoda dziewczyna porzucona przez żonatego mężczyznę udaje się za nim w pogoń, licząc, że nie wszystko jeszcze stracone. Małżeństwo w średnim wieku płynie odwiedzić mieszkającą w Szwecji córkę. Wszyscy zostawiają za sobą na lądzie różne sprawy, różne strachy i mniejsze lub większe problemy, które i tak wkrótce dopadną każdego z nich na morzu. Ta noc na promie miała być po prostu miła i atrakcyjna. Stała się jednak prawdziwie przerażająca – z powodu tego, co wydarzyło się tydzień wcześniej w Szczecinie, a także kilka lat wcześniej w Rotterdamie...

5. Kasztanowy Ludzik - Leszek Herman 02.10.2019
Wydawnictwo: WAB

Jeżeli znalazłeś kasztanowego ludzika, to znaczy, że jest już za późno...
Psychopata terroryzuje Kopenhagę - krwawo morduje swe ofiary, a na miejscach zbrodni pozostawia ręcznie zrobione kasztanowe ludziki. Policja szybko odkrywa, że ślady w tajemniczy sposób prowadzą do dziewczynki, która została uznana za martwą – chodzi o porwaną rok wcześniej córkę minister spraw społecznych. Do jej zabicia przyznał się pewien mężczyzna, a sprawę uznano za wyjaśnioną. Tragiczny zbieg okoliczności czy też te dwie sprawy faktycznie łączy coś mrocznego? Kim jest tajemniczy morderca? By ocalić niewinnych, detektywi muszą połączyć siły i toczyć walkę z czasem. Ponieważ szaleniec ma misję, która jeszcze się nie skończyła... Nikt nie jest bezpieczny!






6. Przez dziurkę od klucza - Jane Goodall 08.10.2019
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

W czerwcu 1960 roku, w wieku 26 lat Jane Goodall trafiła do Tanzanii i wyposażona w niewiele więcej poza notatnikiem, lornetką i pasją poznawania natury zaczęła obserwować życie szympansów w Narodowym Parku Gombe Stream.
O naszych najbliższych żyjących krewnych wiedziano wtedy bardzo niewiele, toteż każde dokonywane przez młodą badaczkę odkrycie stawało się prawdziwą sensacją. Podchodząc do badań w sposób zupełnie nowatorski, Jane Goodall wniknęła - jak nikt przed nią –w życie społeczności szympansów i dostrzegła, że nasi krewni nie różnią się od nas samych w aż takim stopniu, jak skłonni byliśmy sądzić. Myślą, rozwiązują problemy, kochają, nienawidzą, potrafią się cieszyć i smucić. Prowadzą również ze sobą wojny, a nawet popełniają morderstwa.
"Przez dziurkę od klucza" to niezwykła opowieść, której bohaterami są szympansy. Goodall towarzyszy im w radościach i smutkach, opisuje przyjaźnie i waśnie, dochodząc do punktu, w którym świat tych zwierząt zaczyna się przenikać z naszym.

7. Szeptacz - Alex North 16.10.2019
Wydawnictwo: Muza

Wciągający. Przerażający. Klimatyczny.
O tym thrillerze mówi cały świat! Jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2019 roku.
Prawa do wydania powieści sprzedano do 25 krajów.
Jeśli drzwi nie zamkniesz w porę, szeptać zacznie ktoś wieczorem... Pisarz Tom Kennedy nie potrafi pogodzić się z nagłą śmiercią żony. Tęsknota za nią staje się szczególnie dotkliwa w momentach, gdy nie może znaleźć wspólnego języka ze swoim synem. Obaj mają nadzieję, że zmiana otoczenia pozwoli im uporać się z traumą. Senne Featherbank wydaje się idealne, by zacząć wszystko od nowa. Ale miejscowość ma swoją mroczną przeszłość. Dwadzieścia lat wcześniej seryjny morderca zamordował tu pięciu kilkuletnich chłopców. Prasa nadała mu przezwisko Szeptacz, ponieważ w nocy miał w zwyczaju szeptać pod oknami swych ofiar. Kiedy dochodzi do zaginięcia małego chłopca, koszmar sprzed lat powraca. Prowadzący śledztwo detektywi dostrzegają niepokojące podobieństwo do sprawy Szeptacza...

8. Osada - Camilla Sten 22.10.2019
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Mroczne tajemnice opuszczonego miasteczka. Sześćdziesiąt lat temu prawie dziewięciuset mieszkańców – cała populacja małej górniczej osady Silvertjärn – zniknęło bez śladu. Do tej pory nikt nie wie, co się wtedy wydarzyło: tajemniczy kataklizm, zbiorowe szaleństwo czy masowe samobójstwo. Alice jest młodą dokumentalistką, która od dzieciństwa słyszała opowieści swojej babci o Silvertjärn. Zafascynowana tymi wydarzeniami postanawia na własną rękę rozwiązać zagadkę zniknięcia mieszkańców osady. Wraz z niewielką ekipą spędzi pięć dni w odizolowanym i opuszczonym miasteczku, kręcąc dokument o jego tajemnicach. Jednak na miejscu okazuje się, że przeszłość nadal rzuca swój złowieszczy cień na Silvertjärn, a poszukiwania prawdy szybko przeradzają się w walkę o przetrwanie.



9. Rytuały Wody - Eva García Sáenz de Urturi 30.10.2019
Wydawnictwo: Muza

Kontynuacja thrillera kryminalnego roku 2019 – "Cisza białego miasta"
Trylogia białego miasta sprzedała się w ponad milionowym nakładzie i stała się światowym fenomenem.
"Rytuały wody" to opowieść jeszcze mocniejsza i mroczniejsza niż "Cisza białego miasta". Nie brakuje w niej też oryginalnej domieszki baskijskiego klimatu. W górach zostaje znalezione ciało zamordowanej kobiety w ciąży. Została utopiona w zabytkowym celtyckim kotle z wodą i powieszona za nogi na drzewie. Sprawca ewidentnie inspirował się pochodzącym sprzed wieków rytuałem potrójnej śmierci. Okazuje się, że śledczy Kraken znał ofiarę - to jego pierwsza dziewczyna. Już pierwsze zabójstwo nasuwa przypuszczania, że mogą nastąpić kolejne. Wszystko wskazuje też na to, że na celowniku mordercy znajdują się przyszli rodzice, a jego ofiarą może stać się także sam Kraken. Śledztwo zostaje utajnione, policjanci boją się zbiorowej paniki, która ogarnęła Vitorię zaledwie kilka miesięcy wcześniej...
W "Rytuałach wody" Eva García Sáenz de Urturi w mistrzowski sposób łączy trzymające w napięciu wątki seryjnych morderstw i rodzinnych tajemnic z niezwykłymi opisami zabytkowego miasta i emblematycznych miejsc prowincji Álava.

10. Chciwość- Marc Elsberg 30.10.2019
Wydawnictwo: WAB

Ponura wizja przyszłości z książek Marca Elsberga już się dzieje.
Po bestsellerowym "Blackoucie", "Zero" i "Helisie" pisarz podjął się gorącego tematu kryzysu, do którego doprowadził kapitalizm.
Nierówności w dystrybucji dóbr i wszechobecna bieda w dobie konsumpcjonizmu doprowadzają do masowych protestów. Pisarz zdaje się mieć jednak pomysł na wyjście z kryzysu. Bankructwo banków, korporacji i państw prowadzi do nasilających się konfliktów międzynarodowych, a garstka uprzywilejowanych czerpie z nich korzyści. Znany laureat Nagrody Nobla na szczycie w Berlinie ma wygłosić przemówienie – Herbert Thompson miał znaleźć formułę, dzięki której dobrobyt stanie się dostępny dla wszystkich. Świat może jednak nie poznać genialnego rozwiązania – Thompson i jego asystent giną w wypadku samochodowym.
Świadek wypadku zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę.
Czy uda mu się poznać remedium na nierówności społeczne?


13 komentarzy:

  1. Kasztanowego ludzika i Szeptacza na pewno przeczytam. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Dwa pierwsze tamaty mnie zaciekawiły. Ponadto chcę przeczytać Szeptacza, Kasztanowgo ludzika oraz nadrobić serię, z której pochodzi Kształt wody.
    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  3. NIe poczułam zainteresowania.... czekam na inne premiery :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Na prezentowanych przez ciebie listach zawsze znajduje coś dla siebie

    OdpowiedzUsuń
  5. Większość z nich chcę przeczytać, Szeptacza w szczególności :)

    OdpowiedzUsuń
  6. powiem Ci, że aktualnie tylko "Chciwość" pokrywa się z moimi październikowymi planami ;) no i może 'kasztanowy ludzik', ale to bez ciśnienia, w formie audiobooka ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. osada i kasztanowy ludzik brzmią interesująco:)

    OdpowiedzUsuń
  8. "Kasztanowy ludzik", "Szeptacz" i "Osada" - te tytuły wybrałabym, jeśli miałabym wskazać z powyższej listy 3 książki, które przeczytałabym najchętniej. :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Sama nie wiem, które książki chciałabym przeczytać, ale na pewno "Kasztanowego ludzika" i "Szeptacza". ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Od dwóch pierwszych czuję dobry klimacik. Trochę mrocznie, trochę ciekawie. Szeptacz tak samo bardzo mnie kusi :) No i trochę cała ta trylogia białego miasta :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Szeptacz, Kasztanowy ludzik i Rytuały wody. Zdecydowanie do przeczytania!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Październik przybył z mnóstwem świetnych premier, ale listopad nie zapowiada się gorzej. Wydawcy dbają o czytelników jesienią, bo w końcu jedyne czego potrzebujemy, gdy za oknem szaro i coraz chłodniej to dobra książka. Przyda się jeszcze ciepły koc i duży kubek ulubionej herbaty! :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger