października 02, 2019

Ciemność. W obronie mroku - Sigri Sandberg

Tytuł: Ciemność. W obronie mroku
Autor: Sigri Sandberg
Wydawnictwo: Mova

"Hello darkness, my old friend, I've come to talk with you again" tak rozpoczyna się The Sound of Silence - jeden z najbardziej znanych hitów amerykańskiego duetu Simon & Garfunkel. Ciemność. Gdy zapada zmrok… walczymy sami ze sobą, by nie zwariować, by się nie bać. Dlaczego? Czy ciemności należy się bać?

O książce:
Ciemność to negatywne słowo. Ciężkie i smutne. Ludzie od zawsze walczyli z ciemnością. Zarówno tą wewnętrzną jak i zewnętrzną. Od wieków uważana za wroga – zagrożenie, zło, a nawet śmierć. Kojarzona w popkulturze w wampirami, duchami i mordercami. Niegdyś trudna do pokonania, dziś coraz rzadziej spotykana.
Aż 60% Europejczyków nie ma szansy na to, aby zobaczyć Drogę Mleczną. Światło otacza nas przez całą dobę, zacierając granicę między nocą a dniem. Coraz bardziej rozpraszamy mrok dzięki żarówkom ledowym, ekranom smartfonów i tabletów, ulicznym światłom, diodom i neonom.
Sigri Sandberg szukając odpowiedzi na tematy ciemności wyrusza w podróż na daleką Północ.Walcząc z własnym lękiem, przekonuje się, że ciemność jest sprzymierzeńcem człowieka. W swojej powieści autorka zwraca również uwagę na narastający problem zanieczyszczenia świetlnego i związane z nim zagrożenia.
Czy spoglądając w niebo tęsknicie za gwiazdami?
W swojej niezwykłej opowieści o mroku Sigri Sandberg udowadnia, że bardziej przerażający od ciemności okazuje się jej brak.


"Jednakże ciemne moce i powiązanie ciemności ze złem są nadal żywe - w religii, w pieśniach, w literaturze i języku, w komiksach, filmie, telewizji, grach i naszej wyobraźni." (str. 102)


Moje zdanie:
Strach przed ciemnością powoduje, że organizm w krótkim czasie jest przygotowany do ataku lub ucieczki. Problem polega na tym, że w ciemnościach nie potrafimy ocenić czy coś nam zagraża, dlatego przeceniamy niebezpieczeństwo i boimy się "na wyrost". Nasze zmysły nie są przystosowane do nocnego życia, więc spodziewamy się najgorszego i czujemy się niepewnie. Czy słusznie?
Książka Sigri Sanberg stanowi zapis pięciu dni spędzonych samotnie w małym domku w Finse,  wśród ciszy, mroku i dzikiej przyrody. Autorka w swojej książce dzieli się czytelnikiem swoimi przemyśleniami, uczuciami, a także wiedzą i doświadczeniem. Dodatkowo uzupełnia tekst o ciekawostki, badania i informację dotyczące ciemności.
Lektura ta dodatkowo wchodzi w nurt ekologiczny, gdyż poruszane są w niej tematy nadmiernego zanieczyszczenia światłem i skutków do jakich to prowadzi.
Gwarantuję Wam, że po jej przeczytaniu zupełnie inaczej będzie patrzeć na ciemność i mrok. Ba! Nawet pomimo lęku wyłączycie część niepotrzebnych świateł w waszym domu.
Ciemność. W obronie mroku to oryginalna na rynku wydawniczym lektura. To takie kompendium wiedzy o ciemności napisane w przystępny i lekki sposób.

Ocena: 8/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Mova

10 komentarzy:

 1. Tematyka rzeczywiście oryginalna, a przy tym interesująca. Będę mieć na oku ten tytuł, lecz raczej na trochę dalszą przyszłość. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałabym. Przez moment pomyślałam, że jak można opisać siedzenie po ciemku w samotności tak, żeby było to interesujące. Ale pewnie można ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że to intrygująca książka. Jestem nią bardzo mocno zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 4. brzmi ciekawie ta pozycja:) chętnie się z nią zapoznam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że by mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Twoja recenzja skutecznie mnie przekonuje

  OdpowiedzUsuń
 7. Zainteresowałaś mnie.... brzmi ciekawie i chciałabym przeczytać chociaż fragment ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tematyka książki bardzo ciekawa, chyba jeszcze nie czytałam podobnej. Chciałabym sprawdzić czy i mi by się spodobała. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mnie zaciekawiła mam zamiar ją zdobyć :) Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger