września 13, 2019

Skrzynia ofiarna - Stewart Martin

Tytuł: Skrzynia ofiarna
Autor: Stewart Martin
Wydawnictwo: Ya!

Gdy opis książki głosi, że ma być to thriller (w tym wypadku młodzieżowy), zawsze patrzę na to z przymrużeniem oka. Mam wrażenie, że wielu autorów traktuje literaturę dla młodszych czytelników po macoszemu, przez co nie ma w niej przemyślanych treści.
 "Skrzynia ofiarna" jest promowana jako historia, która spodoba się fanom uwielbianego przez miliony "Stranger Things" i równie cenionego ,,To'' S. Kinga. Nie będę ukrywać, że oba twory zrobiły na mnie duże wrażenie i to właśnie one przyciągnęły do tej powieści.

O książce:
Lato 1982 r. Drogi kilkorga nastolatków schodzą się ze sobą.
W upalne wakacje Sep, Arkle, Mack, Lamb i Hadley zostają połączeni przez więzy przyjaźni… oraz mroczny sekret, który po latach powraca, aby ich nawiedzać. Kiedy nastolatkowie znajdują w lesie starożytną kamienną skrzynię, pod wpływem sennej wizji postanawiają złożyć w niej ofiary. Każde z nich oddaje skrzyni coś wyjątkowo bliskiego swojemu sercu. Zawierają przy tym pakt: nigdy nie powrócą do skrzyni nocą, nigdy nie przyjdą do niej samotnie i nigdy nie zabiorą z niej swoich darów. Cztery lata później losy dawnych przyjaciół ponownie łączy ze sobą seria przerażających, krwawych wypadków, która może oznaczać tylko jedno – któreś z nich złamało przysięgę.
Jaką cenę przyjdzie im za to zapłacić?

"- Bystrzaki z was - powiedział starzec, wkładając do ust kolejną porcję tytoniu. - Ale nie dość mądrzy. Nie wiecie, z czymś żeście zadarli. Skrzynia daje wam reguły i zabiera wszystko, co jej dacie - dużo więcej niż dar ofiarny, choć tego z początku nikt nie wie. Wszystkie tajemnice. I póki dotrzymujecie przyrzeczeń jesteście bezpieczni... Ale ona nie znosi, gdy łamie się reguły. Wścieka się. [...]" (str. 252)

Moje zdanie: 
Skrzynia ofiarna to mroczny i klimatyczny, z wątkami nadprzyrodzonymi thriller osadzony w latach osiemdziesiątych. Zdecydowanie nie jest to książka dla najmłodszych, ale również starsi mniej wrażliwi odbiorcy będą mieli z nią problem. Momentami w opisach odnajdywałam bardziej Grahama Masterona i jego szalono-obrzydliwą wyobraźnię niż Stephena Kinga. Zarysy przerażających wydarzeń działają na wyobraźnię czytelnika. Mimo to uważam, że wszystko jest wyważone i nie obrzydza. O ile oczywiście lubimy tego typu lektury :)

"Cofnął się o krok, poczuł pod butem chrupnięcie kości i obrócił się z walącym sercem, by ujrzeć stertę czarnych piór oraz ostry jak brzytwa dziób o błękitno-czarnym połysku. [...] Schylił się, żeby podnieść truchło i rzucić je w krzaki. Masa piór i kości zadrżała pod jego dotykiem, uniosła się na poszarpanych skrzydłach i zniknęła w mroku. Pierś ptaka była rozpruta, a małe mieszki płuc zupełnie nieruchome. 
Ptak nie żył. A mimo to odleciał." (str. 106)

Bohaterowie dobrze wykreowani i obrazujący swoisty przekrój przez młodociane środowisko. Do każdej postaci możemy przypisać najbardziej charakterystyczne cechy, które kojarzą nam się ze szkolnymi latami. Mamy tutaj sportowca, nerda, odludka, cwaniaka, tych zwariowanych i tych normalnych, nie rzucających się w oczy. Takie zmieszanie charakterów powoduje, że z paczką głównych postaci ciężko jest się nudzić.
Powieść ta jest dla mnie naprawdę sporym zaskoczeniem. Być może dla wielu z was „Skrzynia ofiarna” nie będzie czymś odkrywczym, ale gdy spojrzymy obiektywnie i sami jako odbiorcy wejdziemy w skórę czytającego nastolatka to lektura ta okaże się  naprawdę bardzo dobrą pozycją.
Zarówno sama historia, jak i jej przedstawienie może wciągnąć młodszego bibliofila a elementy gore będą miały w tym swój udział.
Dodatkowo na duży plus zasługuje ukazany w książce motyw przyjaźni, który prowadzony jest sensownie i pozwala wyciągnąć merytoryczne wnioski. Możemy być mądrzy, silni, wysportowani, bogaci i sprytni, ale gdy przyjdzie nam stanąć oko w oko z nadciągającą apokalipsą dobrze mieć kilku parterów stojących po naszej stronie.

Ocena: 7,5/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Ya!

12 komentarzy:

 1. Mimo ze mlodzieza juz dawno nie jestem, książka ta mnie zaintrygowała

  OdpowiedzUsuń
 2. Lata osiemdziesiąte i mroczny thriller - to połączenie bardzo mocno mnie zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już w momencie zapowiedzi zainteresował mnie ten tytuł, a teraz, po przeczytaniu Twojej recenzji, mam jeszcze większy na niego apetyt. Pozdrawiam i życzę miłego weekendu! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że kiedyś przeczytam tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. To coś dla mnie w takim razie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. mam na to ochotę:) moje klimaty:)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Skrzynia ofiarna" to książka bardzo przemyślana i dobrze napisana. Wciąga swój mroczny klimat, a atmosfera gęstniej ze strony na stronę coraz bardziej. Klasyczny thriller z mocnymi elementami grozy, który docenią starsi fani tego gatunku!

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie mroczne książki. Opis też mnie zaciekawił. Przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O, czyli coś, na czym można zawiesić oko. Choć już dawno nie jestem nastolatką... Świetna recenzja!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubie młodzieżówki, a także książki dla starszych, których bohaterami są dzieci i młodzież. Mroczny klimat tej historii bardzo mnie przyciąga. Zwłaszcza, ze porównujesz go bardziej z Mastertonem niż z kingiem :D (domyślam się, ze tak drastycznych opisów jak u tego autora nie będzie ale i tak chętnie przeczytam :))

  OdpowiedzUsuń
 11. Trochę sie wachalam, ale mnie przekonalas

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger