lipca 17, 2019

Swatanie dla początkujących - Maddie Dawson

Tytuł: Swatanie dla początkujących
Autor: Maddie Dawson
Wydawnictwo: NieZwykłe

"Swatanie dla początkujących" to kolejna książka, która przyszła do mnie w ramach booktouru. Jak już Wam wspominałam, ta zabawa pozwala mi na czytanie lektur, na które raczej nie zwróciłabym uwagi, bo - tak jak  w tym przypadku - znacznie odbiegają od preferowanych przeze mnie gatunków. Ci, którzy śledzą mojego bloga już od dłuższego czasu wiedzą, że pierwszeństwo zawsze mają u mnie kryminały/thrillery i dobre książki popularnonaukowe. Do obyczajówek i romansów podchodzę z dużą rezerwą. Często odnoszę wrażenie, że są one pisane zbyt prostym językiem a historie w nich zawarte wszystkie wyglądają praktycznie tak samo.
O "Swataniu dla początkujących" słyszałam jednak zbyt dużo dobrych opinii, by lektura ta miała okazać się kolejnym sztampowym i nudnym 'czytadłem'.

O książce:
Marnie MacGraw pragnie prostego życia – męża, dzieci i domku na przedmieściach. Wychodzi za mężczyznę swoich marzeń, jest więc pewna, że wkrótce to wszystko dostanie - sielankowe życie bez zmartwień i trosk.
I wtedy spotyka Blix Holliday, krewką i lekko dziwną ciotkę swojego męża.
Starsza kobieta dostrzega w Marnie „to coś”. Zauważa jej wyjątkowość i przepowiada jej wielkie zmiany, a wraz z nimi czekające na nią szczęśliwe życie. Między kobietami wytwarza się specyficzna, wręcz magiczne więź.
Wkrótce całe życie Marnie się zmienia, dokładnie tak, jak zapowiedziała Blix. Po dwóch tygodniach jej wyidealizowane małżeństwo dobiega końca. Jej świat przewraca się do góry nogami.
Szok pogłębia nowina, że odziedziczyła należący do Blix dom w Brooklynie wraz ze wszystkimi jej niedokończonymi „projektami”, czyli skrzywdzonymi przez miłość, czmychającymi przed szczęściem, trochę dziwacznymi i skrzywdzonymi przez życie przyjaciółmi i sąsiadami.
Marnie nie wierzy w swoją wyjątkowość, ale podążając za wskazówkami zostawionymi przez ciotkę powoli zaczyna kontynuować jej dzieło. Młoda kobieta musi się nauczyć, że miłość trudno dostrzec, a czasami to właśnie ci, którzy ją odrzucają, potrzebują jej najbardziej.

Moje zdanie:
"Swatanie dla początkujących" to piękna i magiczna książka. Nie znajdziecie tutaj gorącego romansu i schematycznej historii. To lektura, która poruszy Wasze serca i otuli swoim ciepłem niczym puchowa kołdra. To historia, na pierwszy rzut oka lekka, dowcipna - taka komedia pomyłek. Jednak pod otoczką niezobowiązującego woluminu dostajemy mądrą przypowieść o sile przyjaźni i miłości - tej dojrzałej, po przejściach. O przemijaniu, rdzeniu sobie z chorobą i śmiercią najbliższych.
O tym, że aby kogoś kochać, najpierw należy pokochać i zaakceptować samego siebie. O tym, by zawsze podążać głosem serca, jednak nigdy nie lekceważyć umysłu. By nauczyć się być szczęśliwym.

"- No tak, ale życie nie może być fascynujące przez cały czas. - Och, kochanie. Moje właśnie takie jest. Jeśli robi sie nudnawe na dłużej niż dwa tygodnie wprowadzam korekty." (str. 15) 

Bohaterowie różni, tak jak różne są ludzkie charaktery. Świetnie wykreowani, prawdziwi, ze swoimi wadami i zaletami. Każdy z nich ma jakąś swoją historię, przeżycia, wyróżnia się swoimi dziwactwami. Nie sposób ich nie lubić.
Powieść ta jest przepełniona miłością, przyjaźnią, magią, dziwnymi zbiegami okoliczności. Mądry i życiowy humoru powoduje uśmiech na twarzy. Gwarantuję, że Wiele razy podczas czytania będziecie zastanawiać się, czy ta książka czasem nie jest właśnie o Was.
Wiele odsłon miłości, wiele odsłon odmiennych osobowości, wiele sytuacji, dobrych, złych, smutnych i radosnych. A wszystko opisane w sposób tak wciągający, że trudno się od niej oderwać.
Oczywiście lektura ma też swoje minusy. Momentami trudno było mi zrozumieć zachowanie Marnie. Dla mnie było czasami nieracjonalne i po prostu... głupie. Druga rzecz, to złe wyważenie pomiędzy ilością poświęconych stron a fragmentami samej historii. Przez prawie całą książkę główna bohaterka przeżywa swoje perypetie miłosne z różnymi osobami, jednak prawdziwej miłości poświęcone zostaje ostatnie 50 stron. Szkoda, bo chętnie dowiedziałabym się więcej o tym, jak ich uczucie rosło i dojrzewało. A tutaj było tylko magiczne BOOM i jest. I uwierzcie mi, to nie jest spojler. Książka od połowy jest dość przewidywalna. Mimo to nie umniejsza to frajdy w czytaniu. Żadnej :) Podsumowując, to była udana lektura, tchnąca odrobiną optymizmu i mądrości życiowej. Polecam!

"(...) przewrotną cechą miłości jest właśnie to, że dla wszystkich naprawdę stanowi wielką rzecz, a nie jakieś zabezpieczenie czy polisę ubezpieczeniową na samotność. Miłość jest wszystkim. Steruje całym wszechświatem!" (str. 19)

Ocena: 7,5/10

17 komentarzy:

 1. Chętnie spędzę z tą książką wakacyjne popołudnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaintrygował mnie ten tytuł, więc będę go mieć na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, że pojawia się to magiczne boom. To mnie bardzo mocno zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Normalnie przeszłabym obojętnie obok tej pozycji, aczkolwiek po przeczytaniu Twojej recenzji stwierdziłam, że koniecznie muszę przeczytać tę powieść, jak uporam się z własnym stosem nieprzeczytanych książek, które mają już niestety imponującą wysokość :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. znam ten ból. Ta się trochę 'wryła' bo przyszła z booktouru i była poza kolejką :D

   Usuń
 5. Jeśli książka jest przewidywalana to nie wiem czy po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie skreślaj jej, każda opowieść o miłości jest dość przewidywalna :)

   Usuń
  2. Wiesz... w tej chwili mam przesyt takich powieści. Może kiedyś ;)

   Usuń
 6. Szkoda, że jest przewidywalna, ale recenzja i tak zachęca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję. Myślę, że każda książka o szczęśliwej miłości jest przewidywalna :)

   Usuń
 7. Fajnie że ściągasz po różne gatunki

  OdpowiedzUsuń
 8. Już dawno miałam ochotę na tę książkę, ale po Twojej recenzji się waham. Nie cierpię jak bohaterowie zachowują się nieracjonalnie i infantylnie. Nie wiem czy zdzierżyłabym z taką bohaterką...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj, będę bardzo ciekawa czy Ciebie też główna bohaterka momentami zdenerwuje. Może to tylko ja tak mam, bo ja zachowałabym się inaczej :)

   Usuń
 9. Historie miłosne nie należą do moich ulubionych, ta również mnie nie przyciąga
  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger