lipca 02, 2019

Nowości wydawnicze - lipiec 2019

~~~~~ PREMIERY LIPCA ~~~~~~
Jak minął Wasz czerwiec?
U mnie były dwa świetne czytelnicze odkrycia: Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki (recenzja TUTAJ) i Księżyc jest pierwszym umarłym (recenzja TUTAJ).
Co mnie bardzo cieszy,  nie było też żadnego książkowego rozczarowania.
Reszta pozycji była ogólnie dobra :)
Jestem bardzo ciekawa jak ułoży się kolejny miesiąc. Zobaczcie na nowe premiery:

1. J.R.R. Tolkien. Pisarz stulecia - T.A. Shippey 02.07.2019
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Fascynujący przewodnik po najsłynniejszych w historii utworach fantasy, który przybliża ich ponadczasowe przesłanie. Zgodnie z wynikami najnowszych plebiscytów, J. R. R. Tolkien wciąż pozostaje najbardziej wpływowym pisarzem stulecia, a "Władca Pierścieni" książką stulecia. Na poparcie tych ocen profesor Tom Shippey, wybitny mediewista i badacz literatury fantasy, daje nam fascynujący przewodnik po dziełach Tolkiena, koncentrując się szczególnie na "Hobbicie", "Władcy Pierścieni" i "Silmarillionie".
Główną część książki stanowią trzy rozdziały poświęcone analizie Władcy Pierścieni jako językowej i kulturowej mapie, jako skomplikowanej sieci opowieści i jako odpowiedzi na znaczenie mitu. Profesor Shippey analizuje naturę zła we "Władcy Pierścieni", omawia także skomplikowane przeplatanie się wielu wątków, gdy narracja koncentruje się na losach kolejnych postaci, które tworzą bogatą i złożoną opowieść, świadczącą o talencie twórcy. Książka wyjaśnia, co czyni wszystkie te utwory ponadczasowymi. Nie zgadzając się z krytykami, którzy często bywają uprzedzeni do Tolkiena i fantastyki w ogóle, profesor Shippey proponuje nowe podejście do Tolkiena i fantasy, ujawnia wagę języka w literaturze, a także pokazuje jak "Hobbit", "Władca Pierścieni" i "Silmarillion" stały się częścią żywej tradycji snucia opowieści, której korzenie sięgają poprzez baśnie braci Grimm aż do "Eddy Starszej" i "Beowulfa".

2. Kolory pawich piór - Jojo Moyes 03.07.2019
Wydawnictwo: Znak

Urodziliśmy się nie po to, żeby być doskonali, lecz prawdziwi.
Piękna, bogata i zepsuta do szpiku kości Athene zszokowała wszystkich. Uciekła od męża z domokrążcą, nie zostawiając nawet listu.
Ponad trzydzieści lat później Suzanna Peacock musi zmierzyć się z mroczną legendą swojej matki. I z prawdą o sobie, która jest pilnie strzeżoną rodzinną tajemnicą. Suzanna jest dumna jak paw, i jak paw dziwna i niedostępna. Ma wszystko, co potrzebne do szczęścia, tylko nie ma już siły udawać, że jest szczęśliwa. Jedynym miejscem, gdzie czuje się bezpieczna, jest jej mały sklepik, Pawi Zakątek. To tam pewnego dnia spotyka kogoś, kto jest równie pogubiony.
I dostaje szansę, aby zacząć wszystko od początku.

3. Stranger Things. Ciemność nad miastem - Adam Christopher 03.07.2019
Wydawnictwo: Poradnia K

Boże Narodzenie, Hawkins, 1984.
Szeryf Hopper chce spędzić w spokoju pierwsze święta z Jedenastką, lecz jego adoptowana córka ma inne plany. Mimo protestów Hoppera, wyciąga z piwnicy pudło opisane "Nowy Jork" i zaczyna "przesłuchanie". Jak to się stało, że Hopper wiele lat temu wyjechał z Hawkins?
Co oznacza "Wietnam"? Dlaczego nigdy nie wspomina o Nowym Jorku? I choć Hopper wolałby zmierzyć się ze stadem wściekłych demogorgonów niż mówić o swojej przeszłości, wie, że nie może dłużej zaprzeczać prawdzie. Tak zaczyna się opowieść o incydencie w Nowym Jorku ‒ ostatnim wielkim śledztwie, nim wszystko się zmieniło...
Lato, Nowy Jork, 1977. Po powrocie z wojny w Wietnamie Hopper zaczyna od nowa. Mała córeczka, kochająca żona i praca detektywa w nowojorskiej policji ‒ życie w cywilu wydaje się takie łatwe... Ale gdy nagle zjawiają się tajemniczy agenci federalni i konfiskują akta dotyczące serii brutalnych, nierozwiązanych zabójstw, Hopper bierze sprawy w swoje ręce, kładąc na szalę wszystko, byle tylko odkryć prawdę. Jako tajniak infiltruje świat nowojorskich gangów ulicznych.
Gdy jest bliski rozwiązania sprawy, w całym mieście gasną światła, pogrążając Hoppera w ciemności głębszej niż kiedykolwiek wcześniej.

4. Yeti. Jak poszukiwania legendarnego człowieka śniegu uratowały Himalaje - Daniel C. Taylor 17.07.2019
Wydawnictwo: Poznańskie

Co zrobię z yeti, kiedy już go znajdę?
Powinienem umieścić go w zoo, ugościć w swoim domu, a może zamknąć w muzeum?
Daniel C. Taylor przez niemal 60 lat badań zadawał sobie te pytania. Doprowadziły go do wyjaśnienia zagadki legendarnego człowieka śniegu. Badacz znalazł odpowiedź w dolinie Barun – najbardziej dzikiej dżungli Nepalu, miejscu, gdzie w duchu idei Thoreau człowiek żyje w harmonii z naturą, korzystając z jej darów i otaczając ochroną.
Dzięki determinacji i zaangażowaniu Taylora, w Himalajach utworzono kilka parków narodowych i krajobrazowych, wytyczono także największy w Azji obszar chroniony.
Poszukiwania Yeti dały początek nowym sposobom dbania o najbardziej zagrożone rejony naszej planety, a jednocześnie przyniosły rozwiązanie odwiecznego dylematu: kim (lub czym) tak naprawdę jest Yeti – fascynującym zwierzęciem człekopodobnym czy może symbolem czegoś głębszego, co drzemie w każdym z nas?

5. I sprawisz, że wrócę do prochu - Ambrose Parry 23.07.2019
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Edynburg, 1847.
Miasto medycyny, mamony i morderstw. Na Starym Mieście giną młode kobiety, które spotyka makabryczna śmierć. Na drugim krańcu miasta student medycyny Will Raven rozpoczyna asystenturę u znanego i błyskotliwego doktora Simpsona. Pacjenci Simpsona wywodzą się z najbogatszych i najuboższych kręgów podzielonego miasta.
Dom lekarza jest nietypowy, odwiedzają go luminarze i prowadzi się tam śmiałe eksperymenty z nowej dziedziny medycznej, jaką jest anestezja. W domu tym Raven poznaje Sarę Fisher, pokojówkę i pielęgniarkę obdarzoną intuicją, która uniemożliwia jej przychylne traktowanie przybysza. Sara jest równie inteligentna jak Raven, ale nie cieszy się takimi jak on przywilejami i nie może studiować medycyny. Każde z nich ma własne powody, by przyjrzeć się dokładniej podejrzanym zgonom w mieście, więc chcąc nie chcąc, zagłębiają się razem w mroczny półświatek Edynburga.
Będą musieli pokonać dzielące ich różnice, aby wydostać się stamtąd żywi.

6. Pokuta - Anna Kańtoch 31.07.2019
Wydawnictwo:Czarne

We wrześniu 1986 roku brutalne morderstwo wstrząsnęło niewielką nadmorską miejscowością. Na plaży znaleziono zwłoki młodej dziewczyny, Reginy Wieczorek. Miała dziewiętnaście lat i żadnych wrogów. Na szczęście szybko udało się znaleźć winnego. Tak przynajmniej sądzi milicja.
Tymczasem pewnego listopadowego dnia na komisariacie pojawia się Jan Kowalski. Twierdzi, że zabił nie tylko Reginę, ale także pięć innych kobiet. Pozbawiał je życia z niezwykłą dla seryjnego mordercy regularnością – co siedem lat jedną.
Milicja staje przed zagadką: kim jest Jan Kowalski, bezwzględnym zbrodniarzem czy szaleńcem? Czy to możliwe, że od ponad trzydziestu lat nikt nie zauważył grasującego w okolicy mordercy? Co naprawdę spotkało Reginę i gdzie są inne ofiary Kowalskiego?
I kim jest tajemniczy mężczyzna, który obiecuje młodym dziewczynom nowe życie, jeśli poświęcą to, co dla nich najcenniejsze?


7. Niewyjaśnione. Prawdziwe historie, których nigdy nie udało się wyjaśnić - Richard MacLean Smith 31.07.2019
Wydawnictwo: Znak

Otwórz drzwi nieznanemu.
Poznaj prawdziwe, przerażające historie, których nigdy nie udało się wyjaśnić. Choć nauka pozostaje wobec nich bezradna, czy mogą nam powiedzieć coś więcej o świecie i nas samych?
Pewnego poranka w 2014 roku w stanie Wisconsin przerażony rowerzysta zauważa wyczołgującą się z leśnej gęstwiny zakrwawioną dziewczynkę. Na jej ciele jest dziewiętnaście ran zadanych kuchennym nożem. Wkrótce okazuje się, że do lasu zabrały ją i zaatakowały dwie dwunastoletnie przyjaciółki. Pytane przez policję, dlaczego to zrobiły, odpowiedziały, że tego chciał od nich Slender Man.
Richard MacLean Smith najstraszniejszego podcastu świata opowiada prawdziwe historie, które nigdy nie doczekały się racjonalnego wyjaśnienia. Fascynuje, przeraża i stawia odważne pytania o nasze postrzeganie świata i granice wiedzy.
Czy krwawe wydarzenia w hotelu Cecil nie są wystarczającym dowodem, że nawiedzone domy istnieją?
Czy Anneliese Michel naprawdę była opętana przez demona?
Czy sześćdziesięcioro dzieci rzeczywiście mogło kłamać, że na szkolnym podwórku wylądowało UFO?
Czy wraz z rozwojem internetu nasz umysł cofa się do wypełnionego upiorami i przesądami średniowiecza, a może to sieć daje schronienie nadnaturalnym groźnym istotom jak Slender Man? Oto przyprawiająca o dreszcze podróż do granic ludzkiego poznania.
Czy odważycie się w nią wyruszyć?

8. Oko w oko ze złem. Prawdziwe historie z akt psycholożki sądowej - Richard Kerry Daynes 31.07.2019
Wydawnictwo: Otwarte


Seryjni mordercy, brutalne zabójstwa i zmasakrowane ofiary. Brzmi strasznie? Nie dla niej. Kerry Daynes od ponad dwudziestu lat jest psycholożką sądową. Widziała już chyba wszystko – bo to jej przydzielane są najtrudniejsze przypadki. W tej książce opisała najbardziej wstrząsające sprawy karne, z którymi miała do czynienia. Aby zrozumieć motywy zbrodniarza, psycholog sądowy musi dobrze go poznać, a to może mu się udać tylko wtedy, gdy zacznie myśleć jak on.
Czy wystarczy odpowiedni splot zdarzeń, żeby człowiek był zdolny do najgorszego?
Czy istnieje "przepis na mordercę"?
Czy zło jest w każdym z nas?
Kerry ci o tym opowie. Bo na końcu przy stole w pokoju przesłuchań zostaje tylko ona i przestępca.

13 komentarzy:

 1. Na pewno niektórzy znajdą coś dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny wpis :) Dużo tutaj jest pozycji, które sama bym z przyjemnością schrupała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najbardziej zaciekawiły mnie książki o Yetim i niewyjaśnionych, prawdziwych historiach. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Najbardziej chcą przeczytać książki numer 2 i 6. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Nową książkę Jojo Moyes bardzo gorąco polecam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jako fanka Tolkiena z przyjemnością sięgnę po pierwszą pozycję. Zawsze warto dowiedzieć się czegoś więcej. "Niewyjaśnione" - tez wydaje się bardzo interesującą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę w końcu sięgnąć po Jojo Moyes, bo dużo dobrego o niej słyszałam. A "Niewyjaśnione" to książka idealna dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzę dużo ciekawych tytułów :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Już mi ślinka cieknie na książkę o Tolkienie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze nie wiem na które książki się zdecyduję, bo sporo jest teraz fajnych zapowiedzi. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszystko bym czytała, a w pierwszej kolejności o yeti :)

  Tak w ogóle to pomyślałam sobie, że już dość długo utrzymuje się moda na książki o zabójcach, okrutnych zbrodniach, szeroko rozumianej tematyce zbrodni i śmierci. Ciekawe, co będzie następne?

  OdpowiedzUsuń
 12. Lipiec wystartował ze świetnymi premierami i takimi się również zakończy. Na wakacje polecamy szczególnie kolejny tytuł Jojo Moyes - "Kolory pawich piór" to dokładnie to, za co uwielbiamy tę autorkę! :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger