kwietnia 01, 2019

Nowości wydawnicze - kwiecień 2019

Dzisiaj 1 kwietnia - świętujemy Prima Aprilis. Udało Wam się kogoś wkręcić?
Ja oszukałam moich studentów, że mają godzinę dłużej zajęcia ;)
Tymczasem łapcie kwietniowe premiery, bo ten miesiąc wypada aż nad wyraz dobrze.
Biedny portfel...

1. Sprawa Hoffmanowej - Katarzyna Zyskowska 03.04.2019
Wydawnictwo: Znak

Góry strzegą tajemnic lepiej niż ludzie.
 "Co stało się pod Lodową Przełęczą?" "Tajemnicza śmierć trzech osób!" "Dwie noce przy zwłokach" – takimi nagłówkami wita zakopiańskich turystów sierpniowy poranek 1933 roku. Kilka dni wcześniej w góry wyrusza prokurator Hoffman z dwunastoletnim synem i żoną – byłą gwiazdą warszawskich kabaretów, budzącą pożądanie i zazdrość przepiękną Mirą. Do Zakopanego wraca tylko ona, a na Lodowej Przełęczy ratownicy znajdują ciała jej męża, pasierba i młodego mężczyzny. Opinia publiczna nie ma wątpliwości – Hoffmanowa jest winna. Ona sama jest w szoku, niczego nie pamięta, nie potrafi się bronić. Jaką straszną tajemnicę kryją góry, a jaką sama Mira?
Co się stało podczas wyprawy?
Dlaczego Hoffmanowa nie zeszła po pomoc i spędziła przy zwłokach dwie noce? Przedwojenne Zakopane, tajemnica z przeszłości i historia wstrząsająca bardziej niż słynna sprawa Gorgonowej.
Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

~~ Mroczna tajemnica, dziwny zbieg okoliczności. Ja to lubię! :) ~~

2. Gambit - Maciej Siembieda 03.04.2019
Wydawnictwo: Agora

Rok 1966. Jerzy Ostrowski, konstruktor samochodów i mistrz szachowy zostaje uprowadzony przez tajniaków. Jest przekonany, że czeka go egzekucja z zemsty za brata, ułana AK, który naraził się nowym władcom Polski. Rok 1943. Ludwik Kalkstein, gwiazda podziemnego wywiadu zmienia front i doprowadza do aresztowania dowódcy AK. Wanda Kuryło, jeszcze niedawno współpracownica Kalksteina, rozpoczyna misję, która może odmienić powojenne losy Polski i Europy. W tym czasie w Oświęcimiu umiera jedyny człowiek, który może jej pomóc. Co łączy losy mistrza szachowego, zdrajcy i dziewczyny o niezwykłej urodzie, która po wojnie stanie się agentką MI6 a potem amerykańskiego kontrwywiadu?
Gdzie ukryty jest bezcenny skarb, do którego chcą dotrzeć za wszelką cenę szpiedzy Hitlera, Stalina, Churchilla i Roosevelta?
Czy Wandzie uda się poznać tajemnicę człowieka, którego kochała? Czy powiedzie się jej zemsta? – To najbardziej niesamowita historia, na jaką natknąłem się w czasie ponad dwudziestu lat mojej pracy reporterskiej – mówi Maciej Siembieda, który czerpiąc z prawdziwej historii i opisując prawdziwych bohaterów stworzył mistrzowski thriller trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny.

~~ Kolejny thriller autora '444' i 'Miejsce i imię'. Uwielbiam. ~~

3. Tak cię straciłam - Jenny Blackhurst 03.04.2019
Wydawnictwo: Albatros

Susan po trzech latach wychodzi ze szpitala psychiatrycznego z nową tożsamością. Bliscy, policja, lekarze – wszyscy mówią Emmie – tak ma teraz na imię – że trafiła tam, bo zabiła swojego synka. Emma nic nie pamięta. Więc musi im ufać... prawda? A jeżeli wszyscy kłamią, a ona została wrobiona w tę zbrodnię? A jeżeli zbrodni nie było, a Dylan żyje... ? Debiutancki thriller Jenny Blackhurst trzyma w napięciu do ostatniej strony.
"Akcja zmienia kierunek jak górska serpentyna! Debiutancka powieść Blackhurst ma niesamowite tempo, nie będziesz w stanie się oderwać. " Alex Marwood, autorka bestsellerowych "Dziewczyn, które zabiły Chloe"


~~ Oj, nie mogę się doczekać! ~~
4. Mam na imię Jutro - Damian Dibben 03.04.2019
Wydawnictwo: Albatros

Ten, kto decyduje się na posiadanie psów, straci ich wiele w swoim życiu.
Ja byłem psem, który stracił wielu ludzi. Wenecja. Zimowa noc 1815 roku. 217-letni pies szuka swojego zagubionego pana. Tak zaczyna się przygoda Jutra, który na przestrzeni wieków przemierza świat w poszukiwaniu człowieka, który uczynił go nieśmiertelnym. Jego łapy niestrudzenie przebiegają pola bitew i królewskie dwory. A jego historia jest opowieścią o lojalności i determinacji, przyjaźni (zarówno ze zwierzętami, jak i z ludźmi), miłości (tej jednej, jedynej), podziwie (dla ludzkich talentów) i rozpaczy (z powodu ich nieumiejętności życia w pokoju). Na samotnego psa czyhają wielkie niebezpieczeństwa, a pewien odwieczny wróg pragnie jego zguby. Musi jak najszybciej odnaleźć swojego pana, inaczej utraci go na zawsze. Bierze więc udział w szalonym wyścigu z czasem, by u jego kresu poznać ludzkość od podszewki i okrutną cenę nieśmiertelności. Barwny portret ludzkości na przestrzeni wieków.
Niesamowita i wciągająca bez reszty opowieść o odwadze i poświęceniu oraz nierozerwalnej – silniejszej niż czas – więzi między dwiema duszami. Należy zawsze mieć nadzieję, nawet w obliczu rozpaczy – bo to, co zaginęło, musi się w końcu odnaleźć!

~~ Cudna, bardzo wzruszająca powieść. Muszę ją mieć w swojej biblioteczce. ~~

5. Powiększenie - Andrew Mayne 03.04.2019
Wydawnictwo: WAB

Aby schwytać drapieżnika, musisz myśleć tak jak on. A żeby to zrobić – musisz odnaleźć go w sobie... Doktor Theo Cray powraca! Życie Theo Craya po konfrontacji ze śmiertelnie niebezpiecznym mordercą nie wraca już na poprzednie tory. Karierę uniwersytecką zastąpiła praca dla amerykańskiego wywiadu, a dotychczasową anonimowość – medialny szum wokół jego osoby. Nie ma dnia, by ktoś nie prosił go o pomoc w poszukiwaniu zaginionych bliskich. Historia Williama Bostroma, zrozpaczonego ojca, którego syn zaginął dziewięć lat temu, na pozór nie różni się od innych. Craya jednak zaskakuje bierność policji w tej sprawie. Okazuje się też, że syn Bostroma to bynajmniej nie jedyny porwany chłopiec w okolicach Los Angeles.
Czyżby kolejny zbrodniarz działał na peryferiach systemu?
Theo Cray rusza jego tropem. Jednak czy jego naukowa wiedza i systemy komputerowe wystarczą, by zmierzyć się ze światem miejskich legend i mrocznych wierzeń?

~~ Kontynuacja 'Naturalisty'. Obstawiam, że będzie świetna! ~~

6. Duchowe życie psów - Andrew Root 03.04.2019
Wydawnictwo: Kobiece

Czy psy mają duszę? Co o nas myślą? Dlaczego chcą być naszymi najlepszymi przyjaciółmi? Teolog Andrew Root i jego ośmioletni syn mocno przeżyli odejście ich czarnego labradora Kibiego. Dziecku tak bardzo zależało na godnym pochówku ukochanego czworonoga, że skłoniło to autora do przemyśleń: skąd bierze się duchowa więź między psem i człowiekiem? "Duchowe życie psów" to pouczająca i szczera próba odpowiedzi na pytania dotyczące psiej duszy oraz bezgranicznej miłości i wierności tych zwierząt. Doktor Andrew Root w przejmujący sposób tłumaczy, jak we wzajemnej ewolucji człowiek i pies zostali najlepszymi przyjaciółmi. To książka dla tych, którzy spoglądając na swojego pupila, zadają sobie pytanie: "o czym myśli?", oraz dla rodziców, którzy zastanawiają się, jak wytłumaczyć swoim pociechom, czy psy też idą do nieba.


~~ Uwielbiam taką tematykę. Przyda mi się do prowadzenia zajęć ze studentami :) ~~

7. Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko - Tom Phillips 03.04.2019
Wydawnictwo: Albatros

Kiedy po raz kolejny pomyślisz, jak bardzo coś spieprzyłeś, ta książka przypomni ci, że mogło być o wiele gorzej... Ekscytująca podróż przez najbardziej kreatywne i katastrofalne porażki w historii ludzkości, począwszy od upadku naszego praprzodka z drzewa, do najbardziej spektakularnych współczesnych klęsk gatunku ludzkiego! W ciągu ostatnich siedemdziesięciu tysięcy lat, odkąd homo sapiens chodzi po Ziemi, przebyliśmy długą drogę. Sztuka, nauka, kultura, handel – w ewolucyjnym łańcuchu pokarmowym jesteśmy prawdziwymi zwycięzcami. Ale powiedzmy sobie szczerze, to wcale nie była bułka z masłem, a do tego czasami, zupełnie przypadkiem, udawało się nam coś naprawdę wybitnie spieprzyć. Od klęski ekologicznej na Wielkich Równinach Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku do walki z czterema plagami przewodniczącego Mao. Od pijanej w sztok armii austriackiej, która przypuściła atak na samą siebie, do supermocarstwa, które wybrało na prezydenta gospodarza programu telewizyjnego z gatunku reality show...
Można dość bezpiecznie stwierdzić, że jako gatunek z wiekiem wcale nie stajemy się mądrzejsi.

~~ Wybitnie dosadna książka. Myślę, że dla warto ją przeczytać dla siebie samego :) ~~

8. Ukryty Geniusz Zwierząt - Katharina Jacob 11.04.2019
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Wieloryby, mówiące obcymi językami, ptaki inteligentniejsze od małp i inne zadziwiające odkrycia. 
Czy wiesz, jak bardzo inteligentne są zwierzęta? 
Kto by pomyślał, że ośmiornice są obdarzone osobowością, pszczoły tworzą mapy topograficzne okolic ula, a szympansy potrafią gotować? 
Zwierzęta nie tylko myślą, lecz także planują, przewidują przyszłość i wyobrażają sobie, co dzieje się w umysłach innych. 
Badania nad ich inteligencją przynoszą zdumiewające odkrycia, a w nauce dokonuje się właśnie głęboka przemiana. Katharina Jacob autorka "Ukrytego geniuszu zwierząt", łączy porywające opowieści o nieznanym świecie zwierząt, z prezentacją najnowszych wyników badań naukowych.

~~ Idealna lektura dla moich studentów 
na zajęcia etologii ;) ~~


9. Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower - Christopher Skaife 17.04.2019
Wydawnictwo: Znak

Legenda głosi, że jeśli kruki opuszczą londyńską Tower, to twierdza i królestwo upadną. Tej katastrofie ma zapobiec jedna osoba, której zadaniem jest strzec siedmiu niezwykłych ptaków i losu Wielkiej Brytanii. Oto opowieść człowieka, który wykonuje najniezwyklejszą pracę – strażnika kruków w londyńskiej Tower. W sercu nowoczesnej metropolii Christopher Skaife opiekuje się wyjątkowymi zwierzętami. Zaprasza nas do fascynującego świata ptaków obdarzonych zaskakującą inteligencją i złożonymi osobowościami. Opowiada o karmieniu ich psimi ciasteczkami nasączonymi krwią i o pogoni za krukami-uciekinierami, które należy sprowadzić z powrotem do Tower. Pokazuje, jak bardzo przypominają ludzi, bo potrafią być zarówno okrutne, jak i wspaniałomyślne. Wyjaśnia, czemu odegrały tak ważną rolę w mitach i legendach – od prastarych podań po "Grę o tron". Przede wszystkim jednak opisuje niezwykłą przyjaźń, jaką go obdarzyły. W jego książce świat kruków, historia i magia splatają się w opowieść, która zaskakuje i porusza.

~~ Oj, muszę ją mieć! ~~


10. Trauma - Max Czornyj 24.04.2019
Wydawnictwo: Filia

Powrót kultowej serii z Erykiem Deryło! W duecie z podkomisarz Tamarą Haler, Deryło dołączydo makabrycznej gry szaleńca. Czy nie byłoby pięknie, gdybyśmy wszyscy się zabawili? Całe dzielnice, osiedla i miasta? Uwierzcie mi, że wspaniale jest podarować komuś szczęście. Darowując pecha, mówi się trudno. Tak musiało być. Amen. Do redakcji jednej z lubelskich gazet trafia nietypowy list. Nadawca, nazywający siebie Mistrzem Gry, domaga się jego publikacji. Ogłasza rozpoczęcie "Gry w szczęście", nie podając jednak żadnych reguł. Każdy może dołączyć do makabrycznej rozgrywki. Chętnych nie brakuje. Tymczasem w opuszczonej ruderze odnalezione zostają bestialsko okaleczone zwłoki. Wszystko wskazuje na to, że gdyby nie pechowy zbieg okoliczności, ofiara mogłaby przeżyć... To dopiero początek. Kolejne osoby giną w okrutnych męczarniach. Do gry o najwyższą stawkę włącza się Eryk Deryło i podkomisarz Tamara Haler.
Mistrz Gry coraz mocniej wciąga ich w świat własnych, chorych fantazji. Szczęście czy pech? Życie czy śmierć?

~~ Coś dla wielbicieli naszych dobrych, polskich kryminałów. ~~


15 komentarzy:

 1. Ta trzecia pozycja chyba mnie zaciekawi 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. "Tak cię straciłam" wydaje się być dla mnie interesujące :) Ja odstukać odpukać nie dałam się nabrać i też nikogo nie próbowałam nabierać :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. "Sprawa Hoffmanowej" świetna :) Pozostałe tytuły również interesujące :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie dziś, dotarła do mnie książka Tak cię straciłam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że moda na "Duchowe życie" zwierząt trwa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda, i obawiam się, że książki poszły już trochę w ilość, a nie jakość :(

   Usuń
 6. Zapowiada się ciekawie. Mnie najbardziej zaintrygowała pozycja nr 1, 4 ma ładną okładkę, ale po opisie na dwoje babka wróżyła, zaś 7 może być fajnym czytadełkiem na poprawę nastroju :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, obawiam sie, że raczej 7 może zostawić trochę smutku i rozczarowania gatunkiem ludzkim :D

   Usuń
  2. Aha... Sądziłam, że to bardziej humorystyczne klimaty.

   Usuń
 7. Wyjątkowo wszystko mnie zainteresowało, poza Mam na imię Jutro, tzn na pewno ta książka jest fajna, ale ja ostatnio nie jestem w nastroju do takich mocno wzruszających rzeczy i chętniej przeczytam coś po prostu ciekawego, albo rozrywkowego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Gdybym wygrała w lotto to bym brała wszystkie 😂 Podobają mi się wszystkie pozycje kryminał-thriller

  OdpowiedzUsuń
 9. Sprawa Hoffmanowej mnie bardzo zaintrygowala! Ma również świetną okładkę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chodziłabym na Twoje zajęcia :)

  Najbardziej zainteresowały mnie te "zwierzakowe" książki. Sama mam u siebie kilka pozycji z Copernicusa (m.in. "Dziką sprawiedliwość"), ale wciąż czasu brak, żeby poczytać. W kwietniu będzie też mieć premierę norweski kryminał "Mężczyźni, którzy nienawidzą wilków", a jutro "Łzy walki" B. Bardot. Obie od Wyd. Literackiego :)

  OdpowiedzUsuń
 11. "Tak cię straciłam" mam już u siebie i nie mogę się doczekać, aż zacznę czytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger