lutego 11, 2019

Niechciany Gość - Shari Lapena

Tytuł: Niechciany Gość
Autor: Shari Lapena
Wydawnictwo: Zysk i S-ka


Książka Shari Lapeny to kolejna lektura, która odwiedziła mnie w ramach booktouru. Byłam bardzo ciekawa zarówno samej autorki, jak i tematu powieści.
Podobne dzieło, które do teraz mam w pamięci, dawno temu wydawała Agatha Christie. Książka ta nosiła tytuł: Dziesięciu Murzynków, i podobnie jak tekst Shari Lapeny opowiadała o zamkniętym, oddzielonym od reszty świata miejscu, w którym zaczynają ginąć bohaterowie. Bałam się, że zeszłoroczna premiera będzie kolejną, nieudaną próba odwzorowania dzieła Pani Christie.


O książce:
W piątek, po godzinie 16, do eleganckiego i dostojnego hotelu Mitchell's Inn, położonego w malowniczym zakątku Appalachów, przybywają weekendowi goście.
Poznajemy ich już podczas podróży lub tuż po przybyciu na miejsce. Każdy spodziewa się po tym krótkim pobycie czegoś innego. Niektórzy chcą odpocząć i zapomnieć o problemach, inni szukają natchnienia, a jeszcze inni odnowić swoje relacje.
Pierwszego wieczora w hotelu panuje świetna atmosfera, a zimowy, piękny krajobraz za oknem pozwala się odprężyć. Właściciel hotelu dba o każdy szczegół, a jego syn Bradley zapewnia gościom efektowną rozrywkę
Niestety następnego dnia czar pryska. Wczesnym rankiem zostaje znalezione ciało pierwszej ofiary. Śmierć wygląda na efekt wypadku. Dodatkowo burza śnieżna uniemożliwia wydostanie się z hotelu, a brak prądu i zerwane linie telefoniczne całkowicie odcinają gości od świata. Zaczynają ginąć kolejne osoby.
Kto stoi za tymi morderstwami?
Przerażonym gościom pozostaje czekać na śmierć, albo wybawienie, które wydaje się jednak bardzo odległe... 

Moje zdanie:
Mówiąc wprost, to "Niechcianego gościa" czytało mi się naprawdę szybko. I chociaż opisane wydarzenia dotyczą jedynie jednego weekendu, to cała akcja prowadzona jest warto i zwięźle.
Mamy tutaj wielu ciekawych bohaterów, a każdy z nich przedstawiony jest zupełnie inaczej. Jak wspomniałam wcześniej, to poznajemy ich już na pierwszych stronach powieści, dowiadując się trochę o ich życiu, co powoduje, że zwyczajnie się z nimi zżywamy i kibicujemy w jak najszybszym wydostaniem się z hotelu.
Atmosfera grozy, narastająca nieufność jednych gości do drugich, zaskakujące reakcje oraz szansa dla czytelnika bycia przez kilka chwil detektywem daje nam podstawy pod dobrą powieść kryminalną.
Powiem Wam szczerze, że kilkukrotnie wydawało mi się, iż znam rozwiązanie zagadki, chociaż ani razu nie trafiłam poprawnie ;)
Na duży minus zasługuje narracja książki. Jest on prowadzona w czasie teraźniejszym, z punktu widzenia wszystkich bohaterów. Było to męczące, i zupełnie wybijało mnie z klimatu książki, i zaburzało lekkość czytania. Coś tutaj - jak dla mnie - było nie tak.
Najlepszą częścią tej książki było zakończenie, które tak właściwie zaskakuje kilka razy.
Podsumowując, jest to dobry thriller dla czytelników chcących zaznać dreszczyku emocji, najlepiej w mroźny zimowy wieczór. Przeczytać i... no właśnie.
Dla mnie Agatha Christie wciąż pozostanie mistrzynią tajemniczych kryminałów :)

Ocena: 6/10

10 komentarzy:

 1. Ciekawy wątek z tymi masowymi zabójstwami. Może sięgnę po tę książkę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że książka jest dość przeciętna, chociaż pomysł na nią całkiem fajny. Więc sobie ją odpuszczę - przynajmniej jak na razie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy podobne odczucia co do książki. Też mi się wydawało, że znam zakończenie, a jednak mnie zaskoczyło. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Królowa kryminału jest jedna, ale czasem naśladowcy dają radę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe, szybko się czyta - brzmi to zachęcająco. Chętnie spróbuję! :)

  Z e-BOOKIEM POD RĘKĘ

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze nie czytałam, ale Nieznajoma w domu tej autorki bardzo mi się podobała i mam nadzieję, że w tym przypadku bedzie podobnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem czy to dla mnie, ale twój blog i recenzje są super ♥
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie:
  Eli z https://czytamytu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Super książka! Mnie też zaskoczenie bardzo zaskoczyło

  OdpowiedzUsuń
 9. Masowe zabójstwa mogą być ciekawe! Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 10. O coś dla mnie, lubię takie klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger