stycznia 21, 2019

Dziewczyna z Gór - Małgorzata Warda

Tytuł: Dziewczyna z Gór
Autor: Małgorzata Warda
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

"Dziewczyna z Gór" trafiła w moje ręce z kolejnego już booktouru. Do jej przeczytania zachęciła mnie hipnotyzująca okładka, i dobre opinie. Nazwisko autorki też jakoś nie wiele mi mówiło...
"Mówiło", bo po tej lekturze Małgorzata Warda wpisała się na stałe na listę moich ulubionych polskich twórców.

O książce:

"Jesteśmy razem od dwa tysiące trzeciego roku. Jestem dziewczyną, której kiedyś szukała policja. Jestem nierozwiązaną sprawą sprzed lat."

Jedenastoletnia Nadia dorasta w  kochającej rodzinie. Ma przyjaciół, oparcie w najbliższych, i zapewnioną świetną przyszłość.
Pewnej nocy dziewczynka zostaje porwana z przyczepy kempingowej, w której mieszka na czas remontu swojego domu. Porywaczem okazuje się młody mężczyzna. Wywozi dziewczynkę w odludne miejsce w samych Bieszczadach, kilkadziesiąt kilometrów od najbliższej miejscowości. I chociaż drzwi chaty są otwarte, a szans na ucieczkę jest sporo, dziewczynka boi się mieszkających w puszczy wilków i niedźwiedzi. Kim jest porywacz i dlaczego to właśnie ją skazał na taki los? Odkrycie tajemnicy zmienia wszystko.

Moje zdanie:
Po opisie książki spodziewałam się szablonowego thrillera. Ot, porwana dziewczynka, opis śledztwa, na chwilę zajrzymy w głowę porywacza, przeżyjemy obowiązkowy, niespodziewany zwrot akcji i pozytywne zakończenie. Książka, jak każda inna. Do odłożenia na półkę i zapomnienia.
Jednak to, co otrzymałam przeszło moje najśmielsze oczekiwania.
Autorka stworzyła nieoczywistą historię, pełną skrajnych emocji: od smutku i nienawiści, po niekończącą się miłość i tęsknotę. Emocje te pokonały mnie swoją siłą.
Ta powieść bezceremonialnie wbija się w serce, rozdzierając owe na miliony kawałków i dotyka najczulszych punkcików duszy. To nie są emocje, które towarzyszą thrillerowi. Moim zdaniem, to znacznie więcej.
Tym, co szczególnie mnie poruszyło, jest pierwszoosobowa narracja głównej bohaterki. Opowieść dziewczynki, która została uprowadzona w wieku 11 lat, przez młodego, nieznanego jej mężczyznę. Relacja ta przypomina pisany latami pamiętnik, przez co ma wymiar bardzo osobisty i szczery.
"Dziewczyna z Gór" to niezwy
kła historia o ludzkich więzach, manipulacji oraz relacji jaka tworzy się pomiędzy porywaczem a ofiarą, ukazana w urokliwej i mrocznej scenerii górskiej.
To książka, w której od pierwszych stron uderza niepewność, niepokój i mrok.

"Jak oddzielić przyjemność od trucizny, gdy już raz się splotły?"

W tej powieści nie doszukamy się rzeczy oczywistych. Wielokrotnie zaskoczą nas decyzje bohaterów, towarzyszące im odczucia, rozwój akcji, a wreszcie także zakończenie.
Mimo, że książkę ukończyłam już kilka dni temu, to jednak wciąż w głowie „przepracowuję” tę historię i mam ogromną nadzieję, że będzie miała swój ciąg dalszy.
Jestem zachwycona.

Ocena: 10/10

16 komentarzy:

 1. Jestem bardzo tej książki ciekawa. Mam nadzieję, że niedługo uda mi się po nią sięgnąć. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem świeżo po lekturze tej książki i muszę przyznać, że zrobiła na mnie piorunujące wrażenie, także również polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy opis. Lubię jak książka porusza czytelnika przez dobrze oddane uczucia. Może też po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytam tą książkę w wolnym czasie :D
  Pozdrawiam ♥ wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam same dobre opinie o tej książce, muszę po nią sięgnąć! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo cenię sobie autorkę. Z przyjemnością przeczytam książkę :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej autorce, ale po takiej recenzji książka ta wskakuje na moją listę pozycji "koniecznych do przeczytania" :)
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Koniecznie będę musiała przeczytać :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię książki, które nie są oczywiste.
  Będę chciała przeczytać :-)

  Serdeczności

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię nieoczywiste thrillery, więc ta pozycja wydaje się wręcz stworzona dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi bardzo interesująco. Zapisuję tytuł.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, więc bardzo chętnie poznam jej twórczość. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Miałam już styczność z literaturą tej autorki i być może sięgnę jeszcze po coś. Jednak jak na razie zmagam się z tym co już mam na półkach i na czytniku;). Jak zmniejszy mi się stos hańby to będę zastanawiać się nad kolejnymi lekturami.

  OdpowiedzUsuń
 14. Kusisz kusisz a sesja nadchodzi ;p

  OdpowiedzUsuń
 15. Czeka na mnie cierpliwie w kolejce ta pozycja :-)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger