grudnia 23, 2018

Gdzie jest Józef - Elizabeth George

Tytuł: Gdzie jest Józef
Autor: Elizabeth George
Wydawnictwo: Świat Książki

Jeśli mam ochotę na dobry kryminał, to wiem, za jakimi autorami należałoby się rozejrzeć. Jednym z nich jest właśnie amerykańska pisarka Elizabeth George.

O książce:
W powieści „Gdzie jest Józef” autorka przenosi nas na angielską prowincję do sennego miasteczka Winslough w Lancashire, gdzie w tajemniczych okolicznościach umiera miejscowy pastor. Wypadek, czy zbrodnia - na to pytanie odpowiedzieć muszą bohaterowie powieści. A wszystko idealnie umiejscowione w zimowym, małomiasteczkowym krajobrazie, gdzie życie toczy się swoim odmiennym, specyficznym rytmem i gdzie nic nie jest takie, jakie może się wydawać postronnemu obserwatorowi

„Gdzie jest Józef” to chronologicznie jedna z wcześniejszych powieści Elizabeth George. Stopniowo poznajemy w niej bohaterów kryminalnej serii: inspektora Thomas Lynleya, jego współpracowniczkę sierżant Barbarę Havers , Simona St Jamesa - lekarza sądowego, jego żonę Deborę i wiele innych postaci, które zaludniać będą karty kolejnych powieści autorki. Poznajemy ich skomplikowane i zagmatwane losy, ich charaktery, motywy ich zachowań i wyborów.

Moje zdanie:
Wszystkie książki tej autorki toczą się niejako na dwóch płaszczyznach. Na część obyczajową, zresztą doskonale skomponowaną, opisującą losy głównych bohaterów serii, nakłada się wątek kryminalny. Powieść obyczajową przywodzi także na myśl doskonałe wpisanie wątku sensacyjnego w scenerię krajobrazową, społeczną, kulturową miejsca akcji. Głębia obrazu przedstawianego przez pisarkę daleko wykracza poza to, co przyzwyczajeni jesteśmy odnajdywać w powieściach detektywistycznych. Mimo to utwory pani George są powieściami kryminalnymi w pełnym tego słowa znaczeniu. Mamy w nich trzymającą w napięciu intrygę, zaskakujące zwroty akcji i zakończenie, najczęściej całkowicie zaskakujące czytelnika. Mamy zbrodnię, detektywów, pościgi i wszystko to co czego poszukujemy. A jednak nic nie jest tak banalnie proste, ewidentne, przewidywalne.
Lektura ta do ostatnich stron trzyma czytelnika w napięciu, a przecież taka jest podstawowa cecha dobrego kryminału!


Ocena: 8/10

6 komentarzy:

 1. Nie słyszałam jeszcze o tej książce. Mogłaby mi się spodobać. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli wpadnie mi w łapki to przeczytam :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam autora, ale z recenzji wyczuwam, ze koniecznie muszę nadrobić zaległości!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kryminały lubię i z chęcią się rozejrzę za tą pozycją.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger