listopada 07, 2018

Wywiad z Wampirem - Anne Rice

Tytuł: Wywiad z Wampirem
Autor: Anne Rice
Wydawnictwo: Rebis

Już od bardzo dawna chciałam przeczytać "Wywiad z Wampirem" Anny Rice. Dlaczego? Bo ten utwór to bez pardo nowo klasyka gatunku! "Wywiad z wampirem" to debiut literacki Anne Rice, wydany po raz pierwszy w 1976 roku i otwierający cykl "Kroniki wampirów".To właśnie ta powieść wraz z Draculą ukształtowały współczesny obraz wampira i otworzyły nocnemu krwiopijcy drzwi na salony szeroko pojętej popkultury. Także gdy tylko dowiedziałam się że Wydawnictwo Rebis odnawia stare wydanie "Wywiadu z Wampirem” zdecydowanie musiałam się o nie pokusić.

O książce:
"Wywiad z wampirem" to dosłownie książka-wywiad. Akcja książki rozpoczyna się w San Francisco, gdzie w hotelowym pokoju wywiad z intrygującym nieznajomym wampirem przeprowadza dziennikarz Molloy. W ciągu jednej nocy wampir opowiada mężczyźnie historię swojego kilkusetletniego życia. O śmierci swojego brata. O swoim tragicznym, ludzkim życiu. O poznaniu Lestata i staniu się wampirem. O dołączeniu do nich Claudii, kobiety zaklętej w ciele pięcioletniego dziecka. A później, o końcowej wędrówce po Europie w celu poszukiwania sensu swojej nieśmiertelności.


„Wamiry są zabójcami – podjął dalej – drapieżnikami, których wszystkowidzące oczy z obojętnością patrzą na świat. To zdolność oglądania życia ludzkiego w całości, beż żadnego sentymentalnego i ckliwego żalu, ale z pełną, podniecającą satysfakcją, wynikającą z poczucia stanowienia kresu dla niego, z poczucia bezpośredniego aktywnego udziału w boskim planie.”


Moje zdanie:
Anne Rice uznawana jest za mistrzynię literatury grozy – ale tak naprawdę trudno uznać Wywiad z wampirem za horror. Niewiele w tej powieści elementów, których zadaniem jest przerazić czytelnika. Powieść ta jest głównie rozważaniem nie tyle nad wampirzą, co nad ludzką naturą. Każda rozmowa, każde przemyślenie bohatera jest uwikłane w kłębek filozoficznych i psychologicznych idei. Wszechobecny na kartach powieści jest ból Louisa. Wampir to morderca, potwór, choć jednocześnie jest bardziej ludzki niż niejeden z nas.
Lektura napisana jest prostym i nieskomplikowanym językiem, jednak idealnie oddającym gotycki i mroczny klimat. Zawarta w dialogach, czysta magia i refleksja nad życiem, daje czytelnikowi możliwość na własnej skórze odczuć emocje jakie towarzyszą bohaterom. A Ci znowu wykreowani na miarę – zupełnie różni, zupełnie skrajni, a jednak pod zewnętrzną warstwą równie tragiczni, pełni smutku i rozrywającego bólu.
Podsumowując, po kilkudniowym zebraniu myśli, oceniam "Wywiad z Wampirem" jako książkę bardzo dobrą. Pomimo braków dialogów, fabuła książki niesamowicie wciąga, a opisy miejsc magicznie przenoszą czytelnika w innych świat. Zdecydowanie nie jest to lekka opowieść na wieczór. To powieść, która zmusi do głębokiej refleksji nad własnym życiem, człowieczeństwem, trudnymi wyborami i samą śmiercią.

Ocena: 7/10

6 komentarzy:

 1. Film na podstawie książki oglądałam milion razy i bardzo go lubię, książki jednak nie miałam okazji czytać, wiec chętnie to nadrobię. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam wszystkie powieści Rice i zdecydowanie polecam kontynuację przygody czytelniczej z Nią. :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka świetna, film niezły ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Och jak dawno czytałam tę opowieść! I jak dawno widziałam jej, moim zdaniem bardzo udana ekranizację. I chyba równie przyjemnie będzie do niej wrócić, dziękuję za przypomnienie mi tej lektury :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Choć klasyka, znany tytuł - nigdy nie czytałam i wcale mnie nie ciągnie do tej książki.

  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Klasyka, więc muszę w końcu przeczytać.. Oglądałam dawno temu jedynie film, który swoją drogą bardzo mi się podobał!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger