listopada 03, 2018

Powiedz mi, kim jestem - Julia Navarro

Tytuł: Powiedz mi, kim jestem
Autor: Julia Navarro
Wydawnictwo: Albatros

Wiek XXI przyniósł nieoczekiwany rozkwit literatury, a dokładniej powieści hiszpańskiej. Nie oznacza to, że w poprzednich latach w tym zakresie nic za Pirenejami się nie działo, jednak ostatnie lata to prawdziwy literacki boom. Co ważniejsze na listę najpoczytniejszych hiszpańskich autorów coraz śmielej wpisują się kobiety. I chociaż nie jest to może twórczość destynująca do literackiego Nobla, to jest to zawsze solidne rzemiosło, lektura ciekawa, wciągająca, napisana barwnym językiem. Najczęściej bohaterkami tych powieści są kobiety, nie jest to jednak jednoznacznie literatura kobieca.

O książce:
Akcja książki Powiedz mi kim jestem toczy się niejako dwutorowo. Z jednej strony poznajemy losy Guillermo Albi, niespełnionego dziennikarza , trochę marzyciela, trochę lekkoducha , typową „czarna owcę” rodziny. Drugim wątkiem powieści jest niezwykle bujne, pełne przygód i cierpienia życie jego prababki Amelii Garayoa. Akcja powieści rozpoczyna się w latach trzydziestych w Madrycie. Bogata, piękna, wykształcona Amelia porzuca męża i rocznego syna i wiedziona głosem serca podąża za swym ukochanym Pierrem do Francji, Ameryki Południowej i Rosji. I tutaj kończy się prosta analogia z klasycznym romansem. Bo opisywane przygody, wydarzenia przenoszą nas w świat spisków, zdrady, walki wywiadów. Wszystko doskonale umiejscowione w realiach historycznych i obyczajowych epoki. Dalej będzie już tylko ciekawiej. Brawurowa ucieczka Amelii z Rosji, przedwojenny Berlin, Londyn w okresie okupacji, Rzym, Ateny, Kair, Berlin z epoki zimnej wojny. Wszędzie tam , gdzie rozgrywają się kluczowe wydarzenia historyczne obecna jest Amelia – odważna, zdeterminowana, pełna poświęcenia i oddania. Życie poświęcone idei, miłości, obowiązkowi. Rzec by można nietuzinkowa kobieta w nietuzinkowym czasie. Kiedy Guillermo zostaje powierzone zadanie odtworzenia życiorysu nieznanej krewnej nie przeczuwa jak niezwykłą postać będzie dane mu poznać. Jego fascynacja nieznaną prababką wpływa także na jego życiowe wybory i decyzje.

Moje zdanie:
Gatunek dominujący wśród hiszpańskich autorek, to trudny do zdefiniowania melanż powieści historycznej, sensacyjnej, kryminalnej, obyczajowej, psychologicznej. Każdy czytelnik odnajdzie w niej to co najbardziej w literaturze go fascynuje. Może dlatego powieści te cieszą się ogromnym powodzeniem i są wydawane w wielu krajach. Jedną z autorek tego nurtu jest Julia Navarro, autorka takich książek jak Gliniana biblia, Krew niewinnych, czy właśnie powieści Powiedz mi kim jestem. Książkę pomimo jej grubości (prawie 800 stron), czyta się z zapartym tchem. Nie razi uproszczeniami, mimo niejednokrotnie spłyconej wizji rzeczywistości, czy rysu  charakterologicznego postaci. Ale nie jest to przecież ani książka historyczna czy obyczajowa. ani psychologiczna, ani kryminał, ani powieść szpiegowska. To jest swoisty melanż gatunków i to bardzo, bardzo udany.

Ocena: 9/10

11 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o tej książce, ale z chęcią po nią sięgnę ;) Powinnam raczej "dogadać" się z głównym bohaterem ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Literatura hiszpańska kojarzy mi się przede wszystkim ze wybornymi portretami psychologicznymi, malarstwem, historią i bibliofilstwem. Chętnie przeczytam tę powieść. Napisała Pani świetną recenzję w moim ulubionym, zwięzłym stylu. Ja również staram się nie zanudzić czytelników, a tylko zainteresować ich. Chociaż czasem trochę się czepiam ;) Dziękuję i pozdrawiam, Zdzisław www.krainslowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że podoba się Panu recenzja :) też mam za cel ujmowanie wszystkiego dość zwięźle. Jak jest do czego, to też potrafię się przyczepić ;)

   Usuń
 3. Musi być świetna. Sama okładka już daje zapowiedź wielu wrażeń.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezbyt często sięgam po literature hiszpańską. Można byłoby na palcach jednej ręki zliczyć... Ten tytuł sobie zapiszę. Jestem ciekawa połączenia gatunków, o którym tak pozytywnie się wypowiadasz.

  Pozdrawiam,
  Ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj, sama się przekonasz :)chętnie przeczytam potem Twoją recenzję.

   Usuń
 5. Uwielbiam specyficzny klimat hiszpańskojęzycznej literatury.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba nie czytałam jeszcze nic hiszpańskiego, wiec chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger