listopada 22, 2018

Orły Imperium: Rebelia - Simon Scarrow

Tytuł: Orły Imperium: Rebelia
Autor: Simon Scarrow
Wydawnictwo: Książnica

”Rebelia” to kolejna, już siódma, pozycja bestsellerowego cyklu rzymskiego „Orły Imperium” Simona Scarrowa. Tak jak w poprzednich częściach cyklu autor przenosi nas do Rzymu i podległych mu prowincji za czasów największej świetności imperium. Jednak nie tylko opisywana epoka łączy kolejne części cyklu powieściowego. Na kartach „Rebelii” odnajdujemy również dobrze już znanych bohaterów poprzednich powieści: centurionów Katona i Marca, którzy przeżywają kolejne przygody w stylu Jamesa Bonda. Może nie spotkamy w powieści pięknych kobiet, bo czasy to wojenne. Może nie ma szybkich samochodów, za to są statki i konie. Może nie ma nowinek współczesnej techniki, ale analogie z Agentem 007 narzucają się same. Ta sama odwaga, granicząca z brawurą, pomysłowość, siła, wierność ideałom i ojczyźnie (w tym przypadku sztandarom), poświęcenie i zaufanie do towarzyszy broni. Jednym słowem, prawdziwa, współczesna powieść przygodowo-szpiegowsko-awanturnicza przeniesiona w czasy antyczne.
O książce:
Tym razem kapryśny los, lub raczej decyzje dowódców, rzucają naszych bohaterów do odległych rzymskich prowincji, a dokładniej do dalekiej Judei, gdzie istnieją podejrzenia co do lojalności sprawujących tam władzę konsulów. Oddalenie od metropolii sprzyja prowadzeniu własnej polityki przez lokalnych urzędników, polityki nie zawsze zgodnej z interesami Rzymu, za to dającej ogromne, wymierne korzyści materialne. Sytuację komplikują dodatkowo idee i ruchy wolnościowe i niepodległościowe wśród miejscowej ludności, która chce zrzucić rzymskie jarzmo. Na dodatek w tle pojawia się kolejny niezwykle niebezpieczny wróg: Partowie - którzy tylko czekają na dogodną okazję do ataku na rzymskie prowincje. W takiej oto scenerii pojawiają się nasi centurionowie, którzy muszą wykazać się, jako wysłannicy jego Imperatorskiej Wysokości, nie lada finezją, sprytem i przenikliwością , prawdziwą maestrią szpiegowskiego rzemiosła. Muszą zdać również egzamin jako wojownicy i dowódcy na polu bitwy, bo opisów potyczek w powieści nie brakuje.

Moje zdanie: 
Całość czyta się z wielką przyjemnością. Akcja prowadzona jest wartko, dialogi żywe i dowcipne, opisy realistyczne i barwne, szczególnie te odnoszące się do scen batalistycznych. Całość przemyślana i utrzymana w niezwykle ciekawej, wielobarwnej stylistyce tamtych czasów. I chociaż mnie osobiście brakuje głębszego osadzenia książki w realiach historycznych - zbytnie uwspółcześnienie postaci - to i tak z pełnym przekonaniem polecam ją nie tylko miłośnikom historii antycznej.

Ocena: 8/10

5 komentarzy:

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger