sierpnia 04, 2018

Sedinum - Leszek Herman

Tytuł: Sedinum
Autor: Leszek Herman
Wydawnictwo: MUZA. S.A

Utarło się przekonanie, że dobry kryminał lub powieść sensacyjna muszą być dziełem zachodniego, najlepiej amerykańskiego lub angielskiego autora i muszą być osadzone w tamtejszej rzeczywistości. Aż prosi się o pytanie: dlaczego? Bo może nasza szara rzeczywistość nie jest odpowiednio malownicza do stworzenia kanwy książki? A może jesteśmy wolni od plagi wszelkiego rodzaju przestępstw, knowań i malwersacji, a zabójstwo lub kradzież są nam całkowicie obce? A może, w końcu, brakuje w naszym kraju zdolnych powieściopisarzy, potrafiących w sposób ciekawy, niebanalny stworzyć interesującą narrację , a warsztatem literackim nieustępujących od swoim zachodnim kolegom po piórze.
Po przeczytaniu książki Leszka Hermana SEDINUM mogę z całą mocą stwierdzić, że nic bardziej mylnego.

O książce:
Z wykształcenia architekt, prywatnie miłośnik tajemnic historycznych i architektonicznych, historii sztuki, doskonały znawca historii Zachodniego Pomorza i Szczecina Leszek Herman w swej książce wykorzystuje lokalne historie, podania, spekulacje.
Wartka akcja rozpoczyna się już od pierwszych stron książki. W spokojny, piątkowy wieczór, w samym centrum miasta zapada się parking podziemny niedawno wzniesionego biurowca. Katastrofa budowlana odsłania nieznane podziemia, w których od końca wojny stoi wrak niemieckiej, wojskowej ciężarówki. Za, podziurawioną kulami szybą szoferki tkwi trup kierowcy, a na pace znajduje się ładunek, który wywraca do góry nogami spokojne życie kilku osób – architekta, który musiał się tutaj znaleźć z racji pełnionej funkcji, dziennikarki, która, zostając po godzinach w redakcji, mimowolnie stała się uczestniczką wydarzeń oraz potomka starej, pomorskiej rodziny, który na wieść o katastrofie przybywa do miasta swoich przodków.

Moje zdanie:
Fakty historyczne przeplatają się z misternie stworzoną przez autora fabułą, postacie historyczne z fikcyjnymi bohaterami. Trochę prawdy, trochę fikcji, a wszystko to osadzone w przepięknej scenerii Szczecina i Pomorza. Bo dla mnie to co stanowi o wartości tej książki to element poznawczy, który zawiera. Przebogate, plastyczne, jakże precyzyjne opisy zabytków, dzieł sztuki, krajobrazów czyta się z prawdziwą przyjemnością. Postaci bohaterów zarysowane wyraziście, realistycznie są namacalnie rzeczywiste. Akcja wartka, niepozbawiona nagłych zwrotów. Narracja wartka, często okraszona wysublimowanym humorem. Nic tylko czytać, czytać i czytać...
Pewnie dlatego z tak wielką przyjemnością sięgnęłam również po kolejne dwie książki autora: Latarnia umarłych i Biblia diabła. - ale one będą już tematem kolejnych recenzji.

Ocena 10/10

11 komentarzy:

 1. Bardzo lubię czytać książki, których akcja jest osadzona w miastach, które znam! Bardzo chętnie przeczytam tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 2. pierwsze słyszę o tej książce a wygląda, że warta uwagi ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ocena i ta recenzja mnie kupiły. Od dawna uwielbiam takie książki, historia przepleciona z wymyślą i nieco skomplikowaną fabułą, różne wierzenia, zakony itp. Ta książka to coś dla mnie więc zapisuję:)
  Pozdrawiam, Justyna z http://livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się, jak się spodoba pierwszy top, polecam jeszcze dwa kolejne :) trzymają poziom!

   Usuń
 4. Ja już dawno przekonałam się o tym, że książki polskich autorów w niczym nie ustępują tym zachodnim. A Twoja recenzja tej książki jeszcze mnie w tym utwierdziła :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakiś czas temu, ale potem gdzieś tytuł mi umknął, zapisuję go :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecam też pozostałe książki Hermana. Czyta się jednym tchem!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię, gdy w literaturze pojawiają się fakty historyczne :) można się czegoś nauczyć.

  Pozdrawiam,
  Książkowa Przystań

  OdpowiedzUsuń
 8. Skoro tak wysoko oceniasz, to i ja muszę się skusić :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger