sierpnia 23, 2018

Harda - Elżbieta Cherezińska

Tytuł: Harda
Autor: Elżbieta Cherezińska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka


Książka historyczna to specyficzny rodzaj powieści. Powieści, gdzie akcja toczy się w czasach mniej lub bardziej odległych, często burzliwych, przełomowych. Wydarzenia historyczne, zarówno te autentyczne, zapisane w podręcznikach historii, jak i te zrodzone w wyobraźni autora, są tłem, ale także często kanwą powieści. Obok fikcyjnych bohaterów w powieściach takich spotykamy postacie historyczne: władców, wodzów, ludzi nauki, literatury, podróżników, zdobywców.
Zarówno postacie, jak i tło historyczne przedstawiane są mniej lub bardziej realistycznie, wiernie, zgodnie z wiedzą historyczną na temat danej epoki. W dużej mierze uzależnione jest to od koncepcji powieści, ale także od wiedzy, rzetelności i fantazji autora, a przede wszystkim od dostępnych materiałów źródłowych na temat opisywanych czasów.
Problem zgodności tła historycznego przedstawionego w powieści z rzeczywistymi faktami i wydarzeniami jest tym większy im mniej mamy informacji o danym okresie historycznym.
W przypadku historii Polski okresem, w odniesieniu do którego posiadamy niezwykle skąpe pisemne materiały źródłowe, jest czas powstawania państwowości na ziemiach polskich, czas pierwszych Piastów. Pojedyncze wzmianki w klasztornych kronikach, nieliczne wykopaliska archeologiczne rzucają niewiele światła już nie tylko na codzienne życie poddanych Mieszka czy Bolesława, ale nawet na postacie władców.

O książce: 
Tytułowa Harda to córka władcy, który przyjął chrzest, i siostra Bolesława Chrobrego. Na kartach powieści poświęconej życiu i historii Świętosławy, być może najbardziej niezwykłej i wpływowej kobiety średniowiecza, spotykamy całą plejadę władców ówczesnej Europy: cesarzową Teofano, cesarza Ottona, Mieszka, Bolesława Chrobego, Swena Widłobrodego, królów i książęta Czech, Rzeszy, Norwegii, Anglii, Danii, Węgier, Rusi Kijowskiej. O prawdziwych losach Świętosławy wiemy niewiele. Jedyna córka Mieszka i Dobrawy wydana za króla Szwecji po jego śmierci jako królowa i regentka rządzi Norwegią, Danią, Szwecją i Anglią. Jest kobietą silną, mądrą, sprytną , ale także pełną namiętności i pasji, której nieobce są leki i emocje. Nazywana przez swoich poddanych Sigrida Storrada (Harda) potrafi odnaleźć swoje miejsce w okrutnym średniowiecznym, męskim świecie

Moje zdanie: 
Książkę Cherezińskiej czyta się z zapartym tchem. Przygody bohaterów wciągają czytelnika w świat rycerskiej przygody, wielkiej dyplomacji, ale także w tajemnice średniowiecznej alkowy i wczesnośredniowiecznych wierzeń i obrzędów. Granica pomiędzy tym co w opisywanych zwyczajach, wydarzeniach, postaciach jest prawdziwe, a tym co zrodziło się w fantazji i wyobraźni autorki jest płynna, trudno zauważalna. Tak było, lub tak mogło być. I na tym polega mistrzostwo warsztatu pisarskiego Elżbiety Cherezińskiej..
Moja ocena: 9/10
W wolnej chwili przypominam także o fajne promocji:

 3 książki za 33 zł! Stwórz swój pakiet!

STWÓRZ SWÓJ PAKIET! 3 książki za 33 zł WYBIERAJ Z PONAD 150 TYTUŁÓW
1. Promocja jest aktywna do 31 sierpnia 2018, do godz. 23:59 
2. Jedna osoba może wykorzystać tylko jeden kod rabatowy 
3. Kody rabatowe nie sumują się 4. W promocji można zamówić tylko jeden egzemplarz tego samego tytułu.

I jak tu nie zbankrutować ;)

4 komentarze:

  1. Może nie nazwałabym tego mistrzostwem jednak faktycznie czyta się wprost przyjemnie. No i każda książka tej autorki to dzieło wprost gargantuicznych rozmiarów ;) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka którą muszę dobrze zapamiętać ^^ na pewno chciałabym ją przeczytać :)
    my-dream-is-love.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger