sierpnia 07, 2018

Amazonia - James Rollins

Tytuł: Amazonia
Autor: James Rollins
Wydawnictwo: Albatros

James Rollins - James Paul Czajkowski (wiedzieliście?) – amerykański pisarz pochodzenia polskiego, autor powieści przygodowych, fantasy i thrillerów. Autor powieści na miarę znanego wszystkim Indiany Jones'a.Jego książki zawsze pełne są akcji oraz mieszaniny faktów i fikcji. Ogromnym plusem jego książek jest także wstęp i/lub posłowie, w których autor zawsze określa, co jest prawdą, a co fałszem, skąd zaczerpnął wiedzy.
W tym miesiącu, w nowym wydaniu, wyszła książka - jedno z moich ulubionych dzieł - Amazonia. Uwielbiamy rodzaj literatury w którym mamy: dalekie wyprawy, nieodkryte zakątki Ziemi, tajemnicze plemiona, dzikie zwierzęta i wielkie tajemnice.

O czym jest książka?
W głąb amazońskiej dżungli wyruszyła ekspedycja nauka pod przewodnictwem Carla Randa. Niestety wszyscy uczestnicy zaginęli bez wieści. Kilka lat później do misyjnej wioski przywędrował tajemniczy mężczyzna. Wycieńczony, umierający, zdążył tylko przekazać ludziom kim naprawdę jest - zaginionym członkiem ekspedycji.  Tropem pierwszej wyprawy rusza kolejna i odkrywa, że niedające się logicznie wytłumaczyć wydarzenia mogą mieć związek z bliżej niezbadanym plemieniem Krwawych Jaguarów, o którym jedynie szepcze się wśród tubylców. Jego członkowie potrafią znikać, przynosząc śmierć każdemu, kogo napotkają. Nawet dżungla poddaje się ich woli. Szlak ekspedycji będzie naszpikowany śmiertelnymi niebezpieczeństwami, a poznanie prawdy zamiast wybawienia może przynieść zgubę...

Moje zdanie:
Autor w porywający sposób zabiera nas w podróż po dzikiej i niebezpiecznej Amazonce. Doskonale widać tutaj jego wykształcenie weterynaryjne - bo to właśnie przyroda odgrywa tutaj największą rolę. Podczas wędrówki towarzyszą nam uzbrojeni żołnierze armii Stanów Zjednoczonych oraz naukowcy. Ich misja ma na celu znalezienie lekarstwa na rozprzestrzeniającą się po świecie zarazę, a także odnalezienie zaginionych przed czterema laty członków ekspedycji naukowej.
Książka napisana w sposób, który powoduje że nie da się od niej czytelnikowi oderwać. Akcja toczy się szybko, przygody zmieniają się z prędkością błyskawicy, trup pada gęsto - ciągle coś się dzieje!
Jedynym minusem jest sam koniec książki, wielkie rozwiązanie zagadki. Dla mnie aż za bardzo wymyślny, dużo opisów i trochę nie pasował mi narracją do reszty. Za to odejmę kilka punktów w ocenie. (Inaczej byłaby pełna dycha!)
Bardzo, bardzo polecam!

Ocena: 8/10

7 komentarzy:

 1. Bardzo lubię książki tego autora, tę również przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Powieści Jamesa Rollinsa zawsze były i nadal są dla mnie rewelacyjnym sposobem na odpoczynek w wersji przygodowej. Chętnie pojadę z nim także do Amazonii by poznać Krwawe Jaguary i ich tajemnicę :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nie czytałam żadnej ksiązki tego autora, ale wkrótce nadejdzie i jego kolej. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki tego autora, na pewno sięgnę i po tę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety nie moja liga, ale może spróbuje pewnego dnia :)

  Pozdrowienia i trochę chłodu na upały wysyłam :)
  rozchelstanaowca.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger