lipca 25, 2018

Kukuczka - D. Kortko, M. Pietraszewski


Tytuł: Kukuczka
Autorzy: D. Kortko, M. Pietraszewski
Wydawnictwo: Agora SA

Książki o tematyce górskiej cieszą się u nas od lat niesłabnącym powodzeniem. Każdy kolejny wyczyn naszych alpinistów, czy himalaistów znajduje bezpośrednie przełożenie na czas oczekiwania na „górską” książkę w bibliotekach. Na książkę, którą chciałabym Wam przedstawić czekałam w Bibliotece Śląskiej ponad pół roku!

Książki związane z górami maja najprzeróżniejszy charakter od poezji, przez eseje, pamiętniki, reportaże po mniej lub bardziej szczegółowe biografie. Te ostatnie również są mocno zróżnicowane co do formy prezentacji wybitnych himalaistów lub myśli przewodniej książki (przykładowo zdobywcy konkretnego szczytu, lub kobiety himalaistki).

Dwa słowa wstępu:
Książka Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego „Kukuczka” jest kompilacją wielu form. Z
jednej strony jest to typowa biografia. Opowiada o życiu i dokonaniach sportowych Jerzego Kukuczki, naszego najwybitniejszego, a przynajmniej najbardziej sławnego himalaisty. Historia jego życia osadzona jest w doskonale przedstawionych realiach epoki, w której odnosił swe życiowe sukcesy. Barwna, ale nie podkoloryzowana, pełna humoru i ciepła opowieść o niezwykłych wyczynach Jerzego Kukuczki na zmianę przybiera formę dokumentu, reportażu, pamiętnika.

"Ten portret legendarnego himalaisty to coś więcej niż rzecz o determinacji i górach. To zapierająca dech opowieść o granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa"

Moja opinia:
Narracja dokumentalna autora przeplata się ze wspomnieniami przyjaciół alpinisty, jego rodziny, w tym żony, i z jego osobistymi zapiskami i notatkami. Anegdoty i wartka akcja przeplatają się z nostalgicznymi i pełnymi zadumy opisami majestatu gór i refleksji nad sensem górskiej wspinaczki. Książka jest z jednej strony prosta i lekka, z drugiej sięga do najbardziej skrytych zakamarków ludzkiej duszy: ambicji, woli przetrwania, pasji , która wyzwala w nas nadludzkie siły. Darmo w książce szukać spiżowego bohatera bez skazy – Kukuczka jawi się jako człowiek z krwi i kości. Jego wyczyny, niejednokrotnie przygody budzą w nas sympatię, podziw, czasami śmiech. Niejednokrotnie mamy wrażenie wręcz namacalnej obecności himalaisty na kartach książki, wrażenie spotęgowane doskonałej jakości zdjęciami z górskich wypraw.
Książkę czyta się z zapartym tchem i na długo pozostaje w naszych umysłach i sercach. Gorąco polecam.

"Góry wzywają ludzi, którzy pragną w życiu wartości duchowych"

Ocena: 10/10

4 komentarze:

 1. Zawsze z wielkim zapałem pochłaniam książki opisujące ludzkie pasje. Tej jeszcze nie czytałam, tak więc dopisuję do listy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tę książkę. Dla mnie to była wyśmienita przygoda czytelnicza :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Możliwe, że sięgnę po tą biografię.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie moja bajka. Ani biografie ani książki o ludzkich pasjach nie są czymś po co bym sięgnęła w pierwszej kolejności. Za to recenzja bardzo udana. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger