lipca 19, 2018

Czarna Seria - Viveca Stern

Autor: Viveca Stern
Wydawnictwo: Czarna Owca

Dzisiejszy post będzie troszkę inny. Będzie poświęcony nie jednej książce, ale aż całej serii.
Czarnej Serii.

Często się mówi, że jak nie wiadomo od czego zacząć , to najlepiej zacząć od początku. Podobnie jest w przypadku serii książkowych, nawet tych luźno powiązanych ze sobą bądź osobami bohatera, bądź miejscem akcji, bądź innymi czynnikami istotnymi dla fabuły książek.

Viveca Sten to kolejna szwedzka pisarka, która zdobyła ogromną popularność na całym świecie. Zastanawiam się, co takiego jest w tym spokojnym kraju, że to właśnie tam tworzą się najlepsze na świecie kryminały? Kwestia temperatury? Braku słońca? Cokolwiek to jest, niech się nie zmienia. Skandynawia to światowa stolica dobrego kryminału. A książki Viveci Sten potwierdzają to w tysiącu procent.

Na początek: 
Na tle codziennego życia niewielkiej szwedzkiej wysepki Sandhamn rozgrywają się dramatyczne wydarzenia, które swe korzenie mają w historii tego klimatycznego miejsca, w charakterach i przeszłości jej mieszkańców, w zakorzenionych obyczajach i ludzkich namiętnościach.   Wszystko zgrabnie spięte postaciami głównych bohaterów: inspektora policji kryminalnej Thomasa Andreassona i Nory Linde - jego przyjaciółki z lat dziecięcych. Lektura kolejnych książek z serii, które tworzą niezależne narracje kryminalne, nie wymaga bezwzględnego zachowania chronologii ich powstawania. Do chwili obecnej ukazały się tytuły (wg chronologii opisywanych wydarzeń): Na spokojnych wodach (2014), W zamkniętym kręgu (2015), Właściwie bez winy (2015), Tej nocy Umrzesz (2015), Gorączka chwili (2016), W stronę grozy (2016), W cieniu władzy (2017).

Moje zdanie:
Nie ukrywam, ze przeczytałam wszystkie książki z serii z wielka przyjemnością . I nie ze względu na ich ogromne walory literackie, techniczny kunszt autorki, czy super wymyślną intrygę – chociaż pod każdym tym względem książki są co najmniej poprawnie napisane. To co mnie zachęciło do lektury kolejnej ...i kolejnej książki V. Sten to ich autentyczność i mocne osadzenie zarówno akcji, jak i postaci w realiach współczesnej Szwecji. Jeżeli do tego dochodzi umiejętne budowanie atmosfery zagrożenia wplecionej w niemal namacalnie senny, idylliczny klimat niewielkiej, hermetycznej społeczności szkierów to otrzymamy odpowiedź dlaczego Vivecę Sten uznaje się za prawdziwego mistrza kryminału.

Czarna Seria V. Sten to książki, które zdecydowanie warto przeczytać, choć trudno je zaliczyć do kanonu lektur obowiązkowych. To rozrywka lekka, przyjemna, ale niebanalna i nieschematyczna.

Ocena: 8/10

2 komentarze:

  1. Dzięki za podpowiedź. Już wiem czego będę szukać na resztę lata.
    Zapraszam też do mnie. http://www.bookparadise.pl/2018/07/mazel-tow-js-margot.html#more

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam ostatnio ochotę na coś mrocznego, a skoro polecasz to chętnie sięgnę :D
    http://zagubionapomiedzywersami.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger