czerwca 22, 2014

Medicus - Noah Gordon


  

Czas na kolejną mini-recenzję. Tym razem przedstawiam Medicusa!


Tytuł: Medicus
Autor: Noah Gordon
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

O książce:

Powieść Medicus jest pierwszą częścią trylogii pod tym samym tytułem (pozostałe części to: Szaman i Spadkobierca)
Akcja książki toczy się w XI wiecznej Europie i na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Robert Cole, syn ubogiego londyńskiego cieśli, wcześnie osierocony oddany na praktykę do wędrownego balwierza odkrywa w sobie niezwykły dar, powołanie które zdeterminuje całe jego dorosłe życie. W poszukiwaniu wiedzy medycznej , i dążeniu do poznania i zrozumienia otaczającego świata podejmuje niezwykłą i niebezpieczną podróż do Isfahanu, mekki ówczesnej medycyny.


Moja opinia:
Książkę przeczytałam z zapartym tchem, pomimo jej olbrzymich gabarytów. Wraz z głównym bohaterem przeżyłam niesamowitą i niebezpieczną podróż przez odległe i egzotyczne kraje, poznałam ich piękno, tradycje i zwyczaje. Lektura tak mnie wciągnęła, że po jej zakończeniu przez pewną chwilę wciąż miałam wrażenie jakbym przebywała w Persji...
No niestety... może innym razem. To niestety Polska.
Jednak Medicus to nie tylko powieść przygodowa, ale przede wszystkim opowieść o poszukiwaniu wiedzy i prawdy, o przyjaźni, tolerancji, miłości, poświęceniu i zdradzie w epoce przesądów, okrucieństwa i pogardy wobec ludzkiego życia.
Akcja książki toczy się szybko, jest w niej mnóstwo zwrotów akcji które nie pozwalają czytelnikowi oderwać się nawet na chwilę. Cały czas w głowie pojawia się pytanie: "I co teraz będzie?" 
Opisy wielu zabiegów są tak realistyczne że po zakończeniu książki śmiało mogę startować na  studia medyczne! 
Wiedzieliście na przykład że świnia nie ma wyrostka robaczkowego?  Przez to średniowieczni medycy muzułmańscy nie wyodrębnili tej części ciała. :)?
A zupełnie na poważnie, książka niesie w sobie jedno olbrzymie przesłanie: nic, zupełnie nic nie stoi na przeszkodzie by spełniać swoje marzenia. Należy tylko dążyć do tego z pasją i miłością. I pomimo wielu przeciwności nigdy się nie poddawać!

Ocena: 10/101 komentarz:

  1. "Medicus"! Jedna z moich ukochanych powieści :). Cieszę się, że ktoś inny również ją docenił.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 RECENZOWNIA KSIĄŻKOWA , Blogger